Tunnetko klitoriksen

1387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei kiinnosta. Ei välitä tutkia lähemmin "sillipurkkia"

Äänestä
  • V*ttu tuoksuu hyvälle!

    Äänestä

haluaisin tutustua siihen paremmin ja tutkia sitä kielelläni kikkelilläni ja sormellani ja muutenkin pussailla sen kantajaa ja se on tosi ihanaa kun se kantajalleen antaa nautin toa

Äänestä

En tunne, koska ätminä en ole päässyt tutustumaan

Äänestä
  • Osta maksulliselta tutustustumistuokio

    Äänestä

Viimeisin klitoriksesta kulkenut myytti on "havainto", ettö klitoris ei olekaan se, mikä päällepäin näkyy, vaan sillä on paljon suuremmat juuret kehon sisällä. Itse asiassa on kyse siitä, että se on kehittynyt samasta aihiosta kuin miehen kyrpä, joten kehon sisällä olevaa paisuvaiskudosta on miehellä ja naisella suunnilleen saman verran ja runsaasti.

Ruotsalainen RFSU jopa innostui "uuden löydön" lumoissa vaatimaan, että klitoriksen koon mittaamisessa tulisi ottaa huomioon suurempi kehonsisäinen osa. Samalla unohtui tyystin, että kyrvän mittaamisessa pitäisi noudattaa samaa periaatetta.

Kaikkea se teettääkin, kun anatomiastakin tehdään ideologiaa.

Äänestä

Kulttuurimme tragiikka on siinä, että uskotaan yhteensopimattomien vaatimusten voivan toteutua yhtaikaa.

Kulttuurissa on valtavasti jäänteitä seksuaalisesta tabuajattelusta, joka tehokkaasti estää tiedonsaantia. Toisaalta edellytetään, että tilanteessa, jossa tarvitaan oikeaa menettelyä, oltaisiin täysoppineita. Ikään kuin autolla-ajotaito olisi saavutettavissa ilman opetusta ja harjoittelua.

Kirjoitin asiasta ääriesimerkin taannoin

https://keskustelu.suomi24.fi/t/12415944/sukupuolielimia-vertaillen

Vaikka pornon saanti on jo keventänyt dilemmaa paljon, vielä on valtavasti tabumentaliteettiä. Jo sitä ei olisi lupa sanoa, että miehet ovat loputtoman kiinnostuneet naisen sukupuolielimistä. Yksittäiset tiedon jakajat joutuvat jatkuvasti syytetyiksi irstaudesta. Tieto leviää huonosti.

Äänestä

Missä vitussa semmonen on?

Äänestä
  • Just siellä

    Äänestä

  • Telkassa oli kehno englantilainen "valistusaohjelma". Asiaan kuului, että valokuvaa ei voinut käyttää, vaan kadulla näytettiin nuorille miehille tökerösti piirrettyä kuvaa vitusta, ja kysyttiin, missä on klitoris. Melkein kaikki miehet oli sitten neuvottu näyttämään väärää kohtaa, niin kuin nämä eivät muka olisi tienneet oikeaa.

    Filmiä säesti kiusaantunut, heeh-heeh-hee ja hööh-hööh-höö. Olipa valistusohjelma.

    Äänestä

En taida tuntea. Onko joku julkkis?

Äänestä

Oon tuntenut monta kielen päässä. Mutta aika monet miehet ei tiedä miten naista kiihottaa ja nainen jää ilman orgasmia

Äänestä

Sukunimi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kannattaisi tuntea

https://www.hs.fi/nyt/art-2000006345764.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu