Henkilön tai ihmisryhmän arvon tarkoituksellista tai tosiasiallista loukkaamista siten, että luodaan … halventava, nöyryyttävä … ilmapiiri. Menettely on toistuvaa, ilmeistä, julkista. (Tuomas Ojanen ja Martin Scheinin, 2011(b), Yhdenvertaisuus ja syrjinnän kielto (PL 6 §), s. 246. kirjassa Pekka Hallberg ym. 2011. Perusoikeudet).
Häirintä syrjinnän muotona
Anonyymi
44<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Syrjintää voi olla tosiaan monenlaista. Kohtuullisten mukautusten laiminlyönti on yksi syrjinnän muoto (KOM (2008)426)
Syrjintää voi olla suoraa tai välillistä. On myös rakenteellista syrjintää.
Kyllä esimerkiksi ruokarukoiluttamionen on ollut nöyryyttävää jatkuvaa häirintää.
Myllä myös aamuhartausien järjesgtelyt täyttävät häirinnän tunnusmerkit: Henkilön tai ihmisryhmän arvon tarkoituksellista tai tosiasiallista loukkaamista siten, että luodaan … halventava, nöyryyttävä … ilmapiiri. Menettely on toistuvaa, ilmeistä, julkista.
Myös halveksunta, mitätöinti, arvostelu, pilkkaaminen jne. siksi että on uskovainen on häirintää. Vaparit ovat tässä asiassa eturintamassa.
Palstalla myös toistuvasti ihmetellään miksi naiset kuuluvat kirkkoon. Tämä on paitsi häirintää, myös tasa-arvon ja uskonnonvapauslain vastaista. Ilmapiiri on naisia halventava ja mitätöivä. Vaparit suhtautuvat naisiin negatiivisen holhoavasti, eivätkä kunnioita näiden omaa tahtoa.
Tällä foorumilla on valitettavasti tänäänkin ilmaantunut tietoista ja laajamittaista häirintää, vihapuhetta ja valehtelua. Onko se sitten syrjintääkin, on toinen asia. Yleensä kyse syrjinnästä liittyy julkisiin palveluihin - tai palveluihin yleensä.
Ehkä vaparien tosiaan kannattaisi hieman kiinnittää huomiota siihen, mitä palstalle laittavat.
Antivapari on karvansa paljastanut. Ei kiinnitä huomiota...
Antivapari on karvansa paljastanut. Ei kiinnitä huomiota...
Vapaa-ajattelijoiden tulee tehostaa vapaan sanan sensuuria
Eräs tapa on siirtyä enemmän suljettuihin palstoihin esim. facebookiin
jossa voivat keskustella vain tunnistetut henkilöt
Julkisilla palstoilla sensuuri on vaikeampaa
Vapaa-ajattelijain toimintaa ja edustajia häiritään - tai yritetään häiritä - tällä foorumilla.
Ahaa, se on siis tämän foorumin tarkoitus. Ovatko vaparit itse ideoineet tämän?
Antivapri koittaa häirinnällä estää foorumin hyvään tarkoituksen toteutumista.
Henkilön tai ihmisryhmän arvon tarkoituksellista tai tosiasiallista loukkaamista siten, että luodaan … halventava, nöyryyttävä … ilmapiiri. Menettely on toistuvaa, ilmeistä, julkista.
Mielisairas, uskonhullu, hihhuli, idiootti, valehtelija.... mitä nimityksiä sitä uskovaisille olikaan? Vaparit, unohtuiko listasta jotain?
En muista käyttäneeni mitään noista.
Se, että tutkimusten pääosan mukaan tilastollisesti uskonnollisuus korreloi pienemmän älykkyysosamäärän kanssa, ei tietenkään tarkoita että yksittäinen Unto Uskova olisi Atte Ateistia tyhmempi, saati sitten idiootti.
Hihhuli-nimitystä muistan kyllä jonkun uskovan käyttäneen itsestään ironisesti. Ensimmäiset sanan käyttäjät muuten eivät liene olleet ateisteja vaan tavanomaisluterilaisia erotuksena lestadiolaisille.
Sanotaan nyt vaikka ettei kukaan täysijärkinen voi uskoa Jumalan olemassaoloon. Tai, uskovaiset ovat sairaita. Onko tarkoitus herättää keskustelua, loukata ihmisryhmää tai asettua lääketieteen yläpuolelle?
Itseironia on aivan eriasia kuin ulkopuolelta tuleva mollaaminen. Joku tutkimus on päätynyt tulokseen ateistien olevan uskovia viisaampia. Joku toinen tutkimus on päätynyt tulokseen uskovien olevan ateisteja onnellisempia. Noin teoreettisesti, jos joutuisit valitsemaan älykkyyden ja onnellisuuden välillä, kumman valitsisit?
Antivaparin verkkovaino täyttää häirinnän tunnusmerkit.
Jatkuva henkilöön käyvä hyökkäily tällä foorumilla vääriä väitteitä laukomalla on häirintää ja verkkovainoa.
Mäntysalo korreloi XSkp kommunisti Scheininin tutkimusten kanssa, alussa mainittu, muttei tämä tarkoita että hän olisi Scheinin vaan että hän on harhassa punavihreässä kuplassa
Tämä pershörhö osaa näköjään kirjoittaa myös lyhyesti. Onko opppi-isäsi kirja juuri julkaistu mutta pistetty tutkintaan?
Uskonnolliset päivänavaukset muodostavat toistuessaan häirinnänomaisen syrjinnän lapselle.
Erinäisten koulujen toiminnassa on uskonnottomia oppilaita ja perheitä nöyryyttäviä piirteitä. Usein samalla rikotaan viranomaisohjeita. Miten tästä voisi saada virkarikostutkinnan?
Oma lukunsa on verkkovaino ja nettikiusaaminen.
Sellaisesta langetettuja oikeuden tuomioita on uutisoitu viime päivinä. Ehdollisen vankeuden lisäksi melkomoisia rahallisia korvauksia ja maksuja teologian kandidaatille.
Erittäin positiivisella asenteella vapaa-ajattellijat pyrkivät edistämään yhdenvertaisuutta eli poistamaan ja estämään syrjintää ja häirintää.
Scheinin pyrkii piilottelemaan kuin komusossut Vapariliitossa SITOUTUMATTOMUUDEN taakse
Toukokuu 2020 "Scheinin koki sen loukkaavaksi sen, että kutsuin häntä SKP:n keskuskomitean entiseksi jäseneksi Työmiehen tuumaustunnilla, Halla-aho sanoo Demokraatille.
– Poliisi lähetti tänään ilmoituksen, että esitutkintaa ei käynnistetä.
Halla-ahon mukaan tutkintapyyntö oli tehty kunnianloukkauksesta." Lähde, sosdem-Demokraatti
Pioston takia ei ehkä sälvie että puhutaan aloittajan viittauksesta schei nin
Se näytti aluksi melko tavanomaiselta ja leppoisalta Twitter-ketjulta, jossa puitiin koronaa ja tartuntatauteja. Perustuslakioppineeksikin tituleerattu professori Martin Scheinin twiittasi ehdotuksensa maskeja käsitteleväksi laiksi, ja muut keskustelijat kommentoivat. Sitten tapahtui jotain kummallista.
Lapin yliopiston prosessioikeuden professori Mikko Vuorenpää kummasteli, miksi Scheinin rakentaa lakeja Twitterissä ja sitten ihmettelee mediassa, mikseivät lait ole vielä voimassa.
Keskustelu velloi ja kääntyi sitten Martin Scheininin saamaan ikäväsävyiseen palautteeseen. Scheinin syytti Vuorenpäätä: ”Yleisemmin: pyydän että lopetat työni vaikeuttamisen ivatviiteillä.”
Lähde googlaa
Scheinin ankarana
Vihreiden kinuttua Haavistolle lievempää rikosta Perustuslakivaliokunnassa, paljastuneesta postidta antoi lausunnon Kekkonen Halla-aho 9.12. "Prof. Kekkosesta yleensä mainitaan asianmukaisesti, että hän on ollut sdp:n ehdokkaana vaaleissa. Miksi prof. Scheininistä ei koskaan mainita, että hän on ollut Suomen kommunistisen puolueen keskuskomitean jäsen?
Tämä on oleellista kontekstualisointia.""
Päivähoidossa ja koulussa tämä voi nousta kysymykseksi, että onko jo ihan tästä kysymys.
Pahinta on jos tämä kohdistuu lapsiin ja tekijänä aikuinen, viranhaltija, julkinen palvelija.
Päiväkodeissa uskonnottomien perheiden lapsiin ja huoltajiin on monesti kohdistunut uskonnollista painostusta, joka täyttää häirinnän tunnusmerkit.
Niin, pitää muistaa, että uskonnottomat lapset pienenä vähemmistönä eräillä paikkakunnilla ovat erityisen haavoittuvassa asemassa.
Antivaparin toiminta täällä on syrjivää häirintää, koska loukkaa tarkoituksellisesti.
Solidaarisuutta?
Ison, rikkaan organisaation kannattaa panna palkkaorjat häiritsemään pienemmän, mutta "vaarallisen" organisaation vapaaehtoistoimintaa.
Usko miehet eivät kaihda nöyryyttämistä.
Antivapati koittaa rsivokkaasti häiritä ihmisiä ja yhdistyksiä syrjivällä vihspuheellaan.
Uskonnonharjoitustilzisuukdien umppääminen ja tyrkyttämistä on häirintää lapsia kohtaan.
Antivaparin viha Ylikoskea kohtaan on säälittävää.
Ja Ylikoskessa ei voi olla mitään arvosteltavaa?
Arvostelu on jyrkästi sallittua, mutta vihapuhe ja verkkovaino on jotain muuta.
Järjestöhäirintää on täällä esiontyvä vihapuhe ja henkilövaino.
Tällä foorumilla otsikoissakin esiintyvä piirre.
Ikävää some-käyttäytymisyä täälläkin.