Juotteko light-juomia?

Se on nimittäin aivan turhaa:

https://www.mtvuutiset.fi/makuja/artikkeli/juotko-sokeri-vai-light-limuja-tutkimus-paljasti-kummat-todellisuudessa-lihottavat-enemman/7669666#gs.ncc6hp

"Tutkimustulokset olivat selkeät: runsaasti keinomakeutettuja tuotteita nauttivat ihmiset lihoivat enemmän kuin ne, jotka eivät käyttäneet keinomakeuttajia. Lisäksi keinomakeuttajien käyttö ei vähentänyt sokerinkäytön kokonaismäärää."

"Keinomakeuttajat voivat muuttaa suoslistobakteereja, joka voi johtaa painonnousuun ja kasvattaa riskiä kakkostyypin diabetekseen."

Johtuisikohan juuri noista keinomakeuttajista se että nykyään ihmisillä on niin paljon suolisto-ongelmia? ei voida syödä sitä eikä voida syödä tätä mutta vedetään kaksin käsi aspartaamijogurtteja sun muuta markkinamiesten- ja naisten mielestä terveellistä.

5

<50

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En käytä. En pysty, en tykkää mausta ja light juomat ei sovi IBS vattalle, paska lentää light juomista.. Ja ihan hetimiten.

      • Mä oon aina käyttänyt puhdasta sokeria. Silti on IBS. Että syntyperä tuskin on mulla keinomakeutuksen tekemää..


      • Helmiina kirjoitti:

        Mä oon aina käyttänyt puhdasta sokeria. Silti on IBS. Että syntyperä tuskin on mulla keinomakeutuksen tekemää..

        Ite veikkaan IBS:n tulleen runsaiden särkylääke käyttämisien ja refluksin myötä.

        Migreeniin olen vetänyt norsunmääriä erilaisia kipulääkkeitä alkaen 7 vanhasta ja en uskalla edes arvata montako kiloa on tullut syötyä lääkkeitä. Muutaman ihmisen elopainon verran. Ihme ettei maksa ole poks jo.

        Nyt on mennyt 10 vuotta vähäisillä määrillä.


      • Helmiina kirjoitti:

        Mä oon aina käyttänyt puhdasta sokeria. Silti on IBS. Että syntyperä tuskin on mulla keinomakeutuksen tekemää..

        Piti ihan gooklata toi ibs mut joo, kaipa se voi tulla kaikesta huolimatta joillekin mutta tuntuu vaan että hirveän paljon on nykyään tuommoisia juttuja ettei mikään sovi kun taas omasta lapuudesta muistelisin ettei silloin kukaan juuri valitellut mitään epäsopivuuksia. No ei sitä varmaan silloin niin paljon ollut tietoakaan. Peruskoululuokassa olikohan yksi meistä semmoinen jolla oli joku kala-allergia, ei siis klovin isolla prosentilla.


    • Anonyymi

      Selitäs miksi aspartaami on haitallista kun se muuttuu elimistössä sellaisiksi aineenvaihduntatuotteiksi joita saadaan ihan tavallisista ruuista joka tapauksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      306
      1369
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1127
    3. 62
      902
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      72
      901
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      443
      825
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      48
      671
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      73
      625
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      91
      616
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      462
      602
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      592
    Aihe