Juotteko light-juomia?

Se on nimittäin aivan turhaa:

https://www.mtvuutiset.fi/makuja/artikkeli/juotko-sokeri-vai-light-limuja-tutkimus-paljasti-kummat-todellisuudessa-lihottavat-enemman/7669666#gs.ncc6hp

"Tutkimustulokset olivat selkeät: runsaasti keinomakeutettuja tuotteita nauttivat ihmiset lihoivat enemmän kuin ne, jotka eivät käyttäneet keinomakeuttajia. Lisäksi keinomakeuttajien käyttö ei vähentänyt sokerinkäytön kokonaismäärää."

"Keinomakeuttajat voivat muuttaa suoslistobakteereja, joka voi johtaa painonnousuun ja kasvattaa riskiä kakkostyypin diabetekseen."

Johtuisikohan juuri noista keinomakeuttajista se että nykyään ihmisillä on niin paljon suolisto-ongelmia? ei voida syödä sitä eikä voida syödä tätä mutta vedetään kaksin käsi aspartaamijogurtteja sun muuta markkinamiesten- ja naisten mielestä terveellistä.

5

<50

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En käytä. En pysty, en tykkää mausta ja light juomat ei sovi IBS vattalle, paska lentää light juomista.. Ja ihan hetimiten.

      • Mä oon aina käyttänyt puhdasta sokeria. Silti on IBS. Että syntyperä tuskin on mulla keinomakeutuksen tekemää..


      • Helmiina kirjoitti:

        Mä oon aina käyttänyt puhdasta sokeria. Silti on IBS. Että syntyperä tuskin on mulla keinomakeutuksen tekemää..

        Ite veikkaan IBS:n tulleen runsaiden särkylääke käyttämisien ja refluksin myötä.

        Migreeniin olen vetänyt norsunmääriä erilaisia kipulääkkeitä alkaen 7 vanhasta ja en uskalla edes arvata montako kiloa on tullut syötyä lääkkeitä. Muutaman ihmisen elopainon verran. Ihme ettei maksa ole poks jo.

        Nyt on mennyt 10 vuotta vähäisillä määrillä.


      • Helmiina kirjoitti:

        Mä oon aina käyttänyt puhdasta sokeria. Silti on IBS. Että syntyperä tuskin on mulla keinomakeutuksen tekemää..

        Piti ihan gooklata toi ibs mut joo, kaipa se voi tulla kaikesta huolimatta joillekin mutta tuntuu vaan että hirveän paljon on nykyään tuommoisia juttuja ettei mikään sovi kun taas omasta lapuudesta muistelisin ettei silloin kukaan juuri valitellut mitään epäsopivuuksia. No ei sitä varmaan silloin niin paljon ollut tietoakaan. Peruskoululuokassa olikohan yksi meistä semmoinen jolla oli joku kala-allergia, ei siis klovin isolla prosentilla.


    • Anonyymi

      Selitäs miksi aspartaami on haitallista kun se muuttuu elimistössä sellaisiksi aineenvaihduntatuotteiksi joita saadaan ihan tavallisista ruuista joka tapauksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      121
      1719
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      857
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      148
      802
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      780
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      731
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      42
      640
    7. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      40
      637
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      255
      630
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      67
      609
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      33
      577
    Aihe