Miksi käytetään sanaa kirkko?

Anonyymi

Useissa raamatunkäännöksissä käytetään sanaa kirkko, jolla tarkoitetaan seurakuntaa. Tiedämme, ettei Raamatussa ole kirkko -sanaa seurakuntaa tarkoittavana. Sen tähden tuo eksyttävä sana tulee jättää pois.

5

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo on totta.
      Suomessa laittoivat kirkkokäännökseensä tuon sanan, jolla yrittävät mainipuloida ihmiset luulemaan kirkkoa Raamatun tarkoittamaksi seurakunnaksi. On kuitenkin varma ja pysyvä totuus, ettei kirkosta milloinkaan tule seurakuntaa eikä seurakunnasta kirkkoa.

    • Anonyymi

      Onhan se kansalle selvä tuo kirkkosana- Silloin tiedetään, ettei se on linja-autoasema tai kuppila. Että jos teille ei Suomi kelpaa, niin pitäkää vaikka sitten sana kota, tai muu.
      Rivikansalaiselle asia on selvä. Kirkko on uskonnollinen yhteisö

    • Anonyymi

      Mikä käännös joissa käytetään sitä sanaa kirkko?

      t. Kristus on elämäni valo

    • Vaan etpä löydä kirkko sanaa raamattu kansalle käännöksestä. Kuriakon= kirkko, kuriakon doma= Herran huone, kreik.

    • Anonyymi

      Höpöhöpö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe