Kokemuksia Poste Restante?

Anonyymi

En tiedä mihin kategoriaan kysymykseni kuuluu niin laitan tähän. Tilanteeni on siis se, että eroprosessi on käynnistynyt ja harkitsen muuttoa ainakin tilapäisesti talviasuttavalle kesämökillemme lukio-ikäisen lapseni kanssa. Ilman lupaa poikkeamasta kaavaan ja vielä rakennuslupaankaan en voi sinne virallisesti kirjojani muuttaa. Rakennustarkastaja ehdotti pelkän postin kääntöä mökille, jolloin lupia ei tarvita. Olisiko helpoin ratkaisu Poste Restante? Millaisia kokemuksia teillä on? Työskentelen postin talossa, eli nouto olisi erittäin helppo. Jos laitan oman laatikon lähimpään paikkaan, sinne on matkaa 500m. Minulle ei tule sanoma-eikä aikakauslehtiä. Mainospostia ei käsittääkseni edes jaeta käännettävään osoitteeseen. Parin laskun takiako hankin postilaatikon? Samassa laatikkorivissä on vanhempieni postilaatikko. Mahtaako olla mahdollista c/o tyyppinen ratkaisu yhteisellä laatikolla? Onko Poste restantessa joku aikaraja vai voiko se olla käytössä vaan "toistaiseksi"? Ilmoitetaanko tämä osoite myös virallisille tahoille esim. Verottaja tai sairaala? Jossain kohtaa puhuttiin, että olisi tulossa maksulliseksi mutta onko se sitä? Mikä olisi järkevin ratkaisu?

11

2373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Poste restante osoitteet ovat lähinnä irtolaisia (ja rikollisia...) varten... Meillä oli nuoren poste restante osoitteesta vain huonoja kokemuksia. Sitä oppi todella arvostamaan osoitetta sen jälkeen! Pelkästään kännykänliittymän vaihtamisessta/avaamisessa oli ongelmaa, kun ei ollut oikeaa osoitetta tarjottavana.

      Tuossa tilanteessa suosittelen sydämellisesti, että ellet halua itse pystyttää postilaatikkoa, ohjaa postit sukulaisten postilaatikkoon c/o (heidän hyväksyntä tietty tähän).

      • Anonyymi

        ÄLÄ VALEHTELE!


    • Anonyymi

      Jos vaihdat oman ja alaikäisen lapsen osoitteeksi poste restanten, niin viranomaisten kanssa asioidessa saat varautua selvittämään lapsen tilannetta ja huoltoa. Alaikäisestä poste restante -lapsesta tehdään hyvin herkästi lastensuojeluilmoitus myös viranomaisten taholta. En suosittele.

    • Anonyymi

      Eikös postista saa vuokrattua myös postilokeron?

    • Anonyymi

      Onko joku näppärämpi kaivamaan netistä sähköpostin tai vastaavan postiin, jossa voisin kysellä minulle parhaasta vaihtoehdosta? En löydä kun jonkun helkutin puhelinnumeron, jossa jonottelu vie rahat ja hermot...

    • Anonyymi

      Entä jos kävisit lähimmässä postikonttorissa ihan paikan päällä ja kysy sieltä! Jos eivät osaa neuvoa, osaavat varmaan kertoa mihin ottaa yhteyttä.

    • Anonyymi

      Sinulla ja lapsellasi pitää olla virallinen osoite. Eikö helpointa olisi ilmoittaa maistraattiin (ja samalla postiin) osoitteeksi vanhempienne osoite? Silloin posti menisi turvallisesti heille.

      • Anonyymi

        Juuri näin.
        Ap: muista tehdä muuttoilmoitus sinusta ja lapsesta.


      • Anonyymi

        Poste restante -osoitteeseen voi tehdä pysyvän osoitteenmuutoksen, tai muuton pois osoitteesta. Poste restante -osoitteesta ei voi kääntää posteja määräajaksi toiseen osoitteeseen, koska osoite on tarkoitettu väliaikaiseen käyttöön. Poste restante -lähetysten noutopaikkoja on vähennetty monella paikkakunnalla.


    • Anonyymi

      "Parin laskun takiako hankin postilaatikon?"

      Ei vaan osoitteen vuoksi. On erittäin tärkeää, että on kirjoilla osoitteessa eikä poste restantessa tai edes postilokerossa (PL...).

      • Anonyymi

        Poste restante -osoitteeseen voi tehdä pysyvän osoitteenmuutoksen, tai muuton pois osoitteesta. Poste restante -osoitteesta ei voi kääntää posteja määräajaksi toiseen osoitteeseen, koska osoite on tarkoitettu väliaikaiseen käyttöön. Poste restante -lähetysten noutopaikkoja on vähennetty monella paikkakunnalla.Itsellä poste restante kun asun asuntovaunussa kotikunta on se jossa asustelen...Joten älkää levitelkö väärää tietoa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1319
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      889
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      30
      633
    4. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      590
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      568
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      541
    8. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      533
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      513
    Aihe