Vielä kuukausi oleskeluaikaa Fuengirolassa ja silmälasit rikki. Onko järkevää hankkiutua silmälääkäriin täällä vai kannattaako kipuilla kotiin saakka.
Lasit rikki Fuengirolassa
Anonyymi
6129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ehdottomasti+kannattaa+hankkia+sieltä+jos+mahdollista.+Kävästä+Soloptical-liikkeessä+Miramarin+ostoshelvetissä,+en+muista+onko+auki+lauantaina.+Yleisesti+ottaen+hintataso+puolet+suomen+hinnoista,+tosin+yleensä+muovilinsseillä,+eli+jos+lasi-linssit+haluat,+hinta+n+70%+suomen+hinnoista+ja+odotusaikaa+muutama+päivä+lisää.
Lasilinssejä ei käytetä enää missään kuin ehkä jossain äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa. Suomessakin silmälasit on käytännössä aina muovilinsseillä (kevyemmät ja kestävämmät).
Voi, voi! Kyllä lasilinssejä käytetään. Niistä saadaan hienommat ja ohuemmat kuin muovisista. Silloin painossakaan ei ole juuri eroa ja kestävämmät ovat kuin muovilinssit, jotka naarmuuntuvat vähästäkin ja keräävät pölyä ja likaa.
Kokemusta on molemmista, lasilinssit vievät voiton selvästi. Lasilinsseillä tarkoitan huippuhiottuja, ohennettuja laatulinssejä, jotka kylläkin maksavat satoja euroja, mutta ovat hintansa arvoiset. Muovilinssejä en huolisi ilmaiseksikaan.
On+myös+kuvanlaatu+lasilinsseissä+paljon+selkeämpi+ja+parempi.
Ei+voi+ymmärtää,+miten+muka+valtaosa+(ilmeisesti+51%)+silmälasien+käyttäjistä+ei+huomaisi+mitään+eroa+kuvanlaadussa+ja+tarkkuudessa+polykarbonaattilinssin+ja+lasilinssin+välillä.
Telkkareissa+kyllä+mennään+aina+vain+tarkempiin+UHD-+ja+kohta+SUHD+(8k)+ruutuihin,+ja+se+on+kehitystä+parempaan+suuntaan.+LCD-näyttötekniikkaa+kehitetään+sen+verran+suurella+rahalla,+että+uudet+näytöt+ovat+parempia+kuin+vanhat,+eikä+kehitetä+pienemmällä+rahalla+näyttöjä+jotka+olisivat+paljonkin+huonompia+kuin+vanhat+mallit.
Silmälasilinsseissä+sen+sijaan+kehitys+menee+taaksepäin,+ja+optisesti+ylivertaisista+materiaaleista+siirrytään+aina+vain+huonompiin+materiaaleihin+ja+kehnompiin+linsseihin.
Ei nuo television tarkemmat näyttömoodit auta asiaa, sillä yleensä parannus mitataan ulos ostamalla entistä isommalla kuvaruudulla oleva telkkari. Kuva syntyy aina palikoista, ja niiden koko pienentyy noissa tarkemmissa moodeissa. Mutta kun kuvaruutu suurenee, palikoita on edelleen sama lukumäärä ja niitä suurennetaan.
Silmälaseissa kilpaillaan hinnoilla. Alkaen -hinnat tehdään noilla halvoilla linsseillä ja aika harva on valmis satsaamaan silmälaseihin 5-10 kertaa suuremman hinnan jos on mennyt ostamaan tarjouslaseja. Itse satsasin silmälaseihini nelinkertaisen hinnan lähtöhintaan verrattuna, kun olin siihen jo ennakkoon varautunut ja halusin laatua.
Mene halpiskauppaan ja osta silmälasit , maksaa ehkä 5-10 euroon niillä pärjäät kotimaahan saakka.