Minun ongelma on se, että jouduin taas jouluna selvittelemään sairauksiani suvulle. En ole koskaan heille sairauksistani sanonut, mutta naapurikunnassa työskentelevä sisko ja kaupungissa työskentelevä veljen vaimo olivat katsoneet kanta-järjestelmästä tietojani ja ottivat puheeksi asiat.
En ala heitä vastaan käräjöimään, mutta haluan tietoni piiloon, ettei niitä pysty mikään ammattilainen katsoa ilman minun naputtelemaa tunnuslukua tms. Onko järjestelmässä tämmöistä ominaisuutta vai pitääkö minun vaatia tietojeni poistamista?
Tietojen piilotus KANTA-järjestelmästä
11
121
Vastaukset
- Anonyymi
Kanta järjestelmän tiedot ovat koko terveydenhuollon nähtävissä siinä sairaanhoitopiirissä jossa merkinnät on tehty.Tietojen kiellot estävat vain tietojen näkymisen oman sh-piirin ulkopuolella.Jos joku on käynyt katsomassa tietojasi luvatta näistä jää merkintä (ainakin pitäisi jäädä joissain paikoissa kuulemma perustiedot näkyvät etulehdellä ilman että tiedostoa joutuu avaamaan) ja lokitiedot ovat saatavissa kannasta.Tietosuojavaltuutettu ottanee kantaa näihin asioihin.
Tietokantoihin jää jälki siitä kenen tunnisteilla on mitäkin rekisteritietoa käyty lukemassa.
- Anonyymi
Ei sinun tarvitse käräjöidä tietojen katselijoista. Koska ovat sukulaisia, tiedät missä työskentelevät niin voit pyytää sieltä lokitiedot ja ilmoittaa asiattomasta tietojen selaamisesta. Sen jälkeen rattaat lähteekin pyörimään ilman että sinun tarvitsee tehdä mitään ja kurkistelija saa asianmukaisen rangaistuksen.
- Anonyymi
Kuten sanoin, en ala heitä vastaan käräjöimään, toinen on vielä luottamusmies. Minun sairauteni kuuluu vain minulle, eivätkä he ole koskaan olleen hoitosuhteenssa kanssani, en ole heidän työpaikallaan asioinut sairauteen liittyvissä asioissa viiteentoista vuoteen. Eihän tässä eletä minkään tietojärjestelmän ehdoilla, kyllä se on laki, joka ohjeistaa toimintaa, ei tietojärjestelmä. Minäpä teen kanta-järjestelmästä kantelun oikeusasiamiehelle., koko järjestelmä pitää romuuttaa jos tämmöistä tietoturva-asiaa ei saada kuntoon.
- Anonyymi
Jos et ole ollut koskaan hoitosuhteessa niin ilmianto on helppo nakki ja saat sillä jotain aikaiseksi. Vai pelkäätkö että välit sukulaisiisi katkeaa kun tietoja katsellut saa vähintään virallisen varoituksen (tietää kuka ilmiantoi).
Kantelu oikeusasiamiehelle järjestelmästä ei auta yhtään mitään. Saat vain vastaukseksi tuon saman että tee ilmoitus asiattomasta tietojesi katselusta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos et ole ollut koskaan hoitosuhteessa niin ilmianto on helppo nakki ja saat sillä jotain aikaiseksi. Vai pelkäätkö että välit sukulaisiisi katkeaa kun tietoja katsellut saa vähintään virallisen varoituksen (tietää kuka ilmiantoi).
Kantelu oikeusasiamiehelle järjestelmästä ei auta yhtään mitään. Saat vain vastaukseksi tuon saman että tee ilmoitus asiattomasta tietojesi katselusta.Eräs erittäin tärkeä kysymys.
Ovatko tietokannoista nähtävät tiedot OIKEITA, vai vain sinne kirjoittjan sopivia näkemyksiä tapauksesta? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eräs erittäin tärkeä kysymys.
Ovatko tietokannoista nähtävät tiedot OIKEITA, vai vain sinne kirjoittjan sopivia näkemyksiä tapauksesta?Minun murtuneesta nilkastani on kannassa kaksi erilaista versiota; yhdessä se sattui oikeaan nilkkaan, toisessa vasempaan. Syöpäkasvusto on pikku hiljaa kutistunut, mutta kanta väittää sen kasvaneen. Ja kaikenlaista rivien väliin kirjoitettua asenteellista roskaa 'tiedoissani' näkyy. Minusta kannan tulisi olla vapaaehtoinen juttu. Minä en suostuisi laittamaan henkilökohtaisia sairaustietojani sinne. Yhteiskunnan pitäisi olla minua varten toimiva koneisto, ei minun silkka yhteiskunnan omistama biomassa.
Anonyymi kirjoitti:
Minun murtuneesta nilkastani on kannassa kaksi erilaista versiota; yhdessä se sattui oikeaan nilkkaan, toisessa vasempaan. Syöpäkasvusto on pikku hiljaa kutistunut, mutta kanta väittää sen kasvaneen. Ja kaikenlaista rivien väliin kirjoitettua asenteellista roskaa 'tiedoissani' näkyy. Minusta kannan tulisi olla vapaaehtoinen juttu. Minä en suostuisi laittamaan henkilökohtaisia sairaustietojani sinne. Yhteiskunnan pitäisi olla minua varten toimiva koneisto, ei minun silkka yhteiskunnan omistama biomassa.
Minun kohdalla kannassa lukee, että päässäni on patti. Olisi kiva tietää milloin ja missä tutkimuksessa tämä kyseinen patti on todettu. Ainakaan minulle ei kukaan ole asiasta missään vaiheessa maininnut mitään. Onko kellään tietoa kuka tai mikä taho on vastuussa näistä kannassa olevista kirjoituksista? Kenen puoleen voi voi kääntyä, jotta saisi poistettua virheellisiä kirjoituksia?
- Anonyymi
AMM kirjoitti:
Minun kohdalla kannassa lukee, että päässäni on patti. Olisi kiva tietää milloin ja missä tutkimuksessa tämä kyseinen patti on todettu. Ainakaan minulle ei kukaan ole asiasta missään vaiheessa maininnut mitään. Onko kellään tietoa kuka tai mikä taho on vastuussa näistä kannassa olevista kirjoituksista? Kenen puoleen voi voi kääntyä, jotta saisi poistettua virheellisiä kirjoituksia?
Vain merkinnän tehnyt voi tehdä muutoksen tietoihin. Lokitiedoista voi selvitä tekijä, mutta lokitiedot pitää tilata jokaisesta hoitopaikasta erikseen.
- Anonyymi
AMM kirjoitti:
Minun kohdalla kannassa lukee, että päässäni on patti. Olisi kiva tietää milloin ja missä tutkimuksessa tämä kyseinen patti on todettu. Ainakaan minulle ei kukaan ole asiasta missään vaiheessa maininnut mitään. Onko kellään tietoa kuka tai mikä taho on vastuussa näistä kannassa olevista kirjoituksista? Kenen puoleen voi voi kääntyä, jotta saisi poistettua virheellisiä kirjoituksia?
https://www.hus.fi/potilaalle/potilasasiakirjat_tietojen_salassapito/virheen-oikaisu/Sivut/default.aspx
EU tietosuoja-asetuksen (2016/679) 5 artiklan mukaisesti henkilötietojen on oltava täsmällisiä ja tarvittaessa päivitettyjä. Rekisterinpitäjän on toteutettava kaikki mahdolliset kohtuulliset toimenpiteet sen varmistamiseksi, että käsittelyn tarkoituksiin nähden epätarkat ja virheelliset henkilötiedot poistetaan tai oikaistaan viipymättä. Lisäksi asetuksen 16 artiklan mukaisesti rekisteröidyllä on oikeus vaatia, että rekisterinpitäjä oikaisee ilman aiheetonta viivytystä rekisteröityä koskevat epätarkat ja virheelliset henkilötiedot.
Mikäli potilasasiakirjoissa on potilaan mielestä virheellinen tieto tai käyttötarkoitussidonnaisuuden kannalta turha tieto, voidaan käyttää lomaketta tai vapaamuotoista kirjettä, jossa ilmenee lomakkeessa esitetyt asiat. Olennaista on yksilöidä mahdollisimman tarkasti se tieto tai ne tiedot, jotka tulee joko korjata tai poistaa.
https://www.hus.fi/potilaalle/Documents/Virheen_oikaisuvaatimus.pdf
- Anonyymi
*Odotum Protecteus*
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1772086Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli561447Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2121289Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi561162Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus801130Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e391069- 64988
- 68986
Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.125974Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy223925