Nyt täytyisi tuollainen saada :). Elikkä kumpaas suosittelisitte ja miksi? Hinta on täsmälleen sama, zenissä 1Gt enemmän muistia ja siinä olisi radio. Tärkeätä olisi, että toimisi ulkoisena kovalevynä (ilman ajureita) windows xp:ssä.
kiitos vastaajille
kiitos vastaajille
Vastaukset 8
Vanhimmat
myös "näppäinlukko" pitäisi olla.
Sen perusteella mitä olen kuullut Zen Micron käytettävyydestä, valitsisin ilman muuta iPodin. Itselläni on "iso" iPod, jonka ostin käytettynä. Loistava masiina.
Ja iPod ainakin toimii ulkoisena kovalevynä ilman mitään ylimääräisiä ajureita.
eli siis tökkään johdon soittimeen, ja se avautuu ulkoiseksi kovalevyksi? Sitten voi kopioida musiikin kokonaisina kansioina sinne?
anteeks tyhmyyteni, mitä etua on musiikin kopioimisessa käsin iPodiin verrattuna siihen, että annat iTunesin tehdä sen saman?
Minä kun ajattelen ulkoisena levynä muiden tiedostojen kuin musiikin siirtoa.
Mutta whatever.
Sen perusteella mitä olen molempia KÄYTTÄNYT, valitsen Zenin. Omistan sekä Zenin että iPod Photon. Microsta voita varata haluamasi osan levystä puhtaaseen kovalevykäyttöön. Mitä teen väärin kun Photo ei näy automaattisesti XP:säni...?
iPod soittimet käyttävät olevtuksena Macintosh tietokoneiden levyformaattia. Tietääkseni ensimmäisen kerrna kun yhdistät iPodin PC koneeseen se kysyy alustetaanko soitin PC formattiin. Olet näköjään hypännyt tuon kohdan yli tai olet käyttänyt iPod soitintasi ensimmäisen kerran Macintosh tietokoneessa.
Saa sen iPodin jälkeenpäinkin formatoitua PC formaattiin. En muista tarkkaan miten mutta eiköhän sekin löydy ohjekirjasta.
Voi olla myös niin että tuo iPod photo toimii samalla tavalla kuin iPod shuffle. Eli valitse iTuneksesta Asetukset > iPod josta voit varata osan levystä kovalevykäyttöön. Vähän on vaikea sano ihan sitä oikeaa neuvoa kun en ole käyttänyt sitä iPod photoa. Kyse on kuitenkin siitä että käyttäjä ei ole hoksannut jotakin asetusta/toimintoa ei itse laitteesta.
Jos tuo on ainoa perustelu miksi suosittelisit Zeniä nii tämä suoralla logiikalla tarkoittaisi että valitsisit muuten iPod ;-)
No täytyy sanoa että hyvä valinta tuo iPod.
ipodin nyt sitten päätin hankkia. on se niin paljon hienonpikin kuin tuo zen. materiaalikin tuntuu kestävämmältä
http://www.peemies.net
Voita Ipodeja, kännyköitä, matkoja, tietokoneita, telkkareita ym.
Netin kovimmat kilpailut samalla listalla joka kuukausi! Vain isojen ja luotettavien firmojen ilmaisia kilpailuja. Eivät Spämmää.