Tampereen ratikka maksatetaan köyhyyseläkeläisten hengillä

Anonyymi

Tampereesta tullut YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄN keulakuva, kallis Rockstar joka poseeraa kauniiden naisten kuvissa, ympäri maailman, mainostaa "korotuksia", jotka on jo etukäteen otettu moninkertaisesti, taka-oven kautta pois.
Sairaus- ja kansaneläkeläisillä maksatetaan 400€ vuodessa kalliimpia bussimatkoja, kuin rikkailla, näin Tampereella.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16175219/elakeleikkauksien-nimi-yksipuoluejarjestelmassa-on-quotkorotusquot

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16174390/vale-elakekorotus-maksaa-700e-enemman-kuluja-koyhyyselakelaisille#comment-100227607

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/356804fd-8864-4c3d-89b2-745389f127e1

Tampereen kaupunki / liikennelaitos, ei ole mahdollistanut bussien vuosikortteihin osamaksu-mahdollisuutta, esim. 50€ erissä, kunnes vuosikortin hinta täyttyisi, köyhyyteen pakotetuille sairaus- ja kansaneläkeläisille.

Tämä tarkoittaa, että jäävät vakavien autoimmuuni- ja reumasairauksien, tulehdus- ja kipusairauksien kannalta välttämättömät, hammas- ja silmälääkärikäynnit taas tekemättä.

YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄN hallitus mainostaa korotuksia, jotka on jo moneen kertaan, otettu pois taka-oven kautta, kallistuvina maksuina ja myös vuokrat nousivat.
Oppositioporvarit eivät tietenkään valita tästä, sillä sehän on myös heidän linjansa, leikata kovasti ja lisää heiltä, joilla ei mitään ole. Luulimme äänestävämme äärioikeistoa vastaan, kun äänestimme nykyistä hallitusta - YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄSSÄ ei kannata äänestää.

8

661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Katsoimme ns. "sosiaalisia luottoja" - niiden edellytys on isot velat ja suostuminen luottotietojen poistamiseen luoton ajalta.

      Sairaus- ja kansaneläkeläisillä, joilla on aina ollut luottotiedot kunnossa, ei ole halua, eikä mahdollisuuksia, menettää niitä nytkään, emmekä tiedä olisiko sitä "sosiaalista luottoa" edes saatavissa, mutta mainitaan nyt, ettei joku erehdy luulemaan.
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16174517/tampereen-kaupunki-tekee-ihmiskauppaa-sairaus--ja-kansanelakelaisilla#comment-100228735

    • Anonyymi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16201375/yksityinen-veroparatiisi-armeija-on-suomessa-kaytannossa-jo-#comment-100500717

      Vaatikaa oikeusministeriötä aloittamaan rikostutkinnat, eduskunnan yksipuoluejärjestelmää vastaan.

      Eduskunta ei noudata enää perustuslakia, kun pakottaa jo 3 miljoonaa suomalaista köyhyysrajan alle.

      Ei ole mikään oikeusvaltio ja demokratia sellainen, jossa eläkeläisköyhiä tapetaan riittämättömillä eläkkeillä ja palkoilla näkee nälkää.

      Isojen talousrikosten, korruption ja vakuutuskuoririkollisuuden rikostutkinnat, on aloitettava eduskunnassa, pörssissä ja eläkerahastoissa heti.

      Vedotkaa oikeusministeriöön perustuslain noudattamisen puolesta, kansalaisten terveyksien ja henkien puolesta.

    • Anonyymi

      Uskokaa jo hyvällä vain persuja äänestämällä voitte enää vaikuttaa kaikki muut puolueet ovat liian korruptoituneita?

    • Anonyymi

      PetosPersKokoomus on se korruptoitunein puolueista, että se siitä.

      https://www.nbcnews.com/news/world/hong-kong-police-fire-tear-gas-water-cannons-protest-against-n1213951

      PetosPersKokoomuksen veroparatiisihävittäjä-hankkeita, voi nyt vastustaa kansalaisaloite.fi:ssä.

      Suomen ihmisoikeudet eivät kuulu enää, kaikille Suomen kansalaisille, kuten vanhuksille, vammaisille, pitkäaikaissairaille, työttömille, syrjäytetyille, köyhimmille lapsiperheistä ym. joten hyvä syy käydä allekirjoittamassa, tärkeä kansalaisaloite, veroparatiisi"eliitin" jälkeläisten poliittisten sotalelujen hankkeen estämiseksi ja perumiseksi.

      Koko ns. läntinen maailma, on pistänyt kaikki sotakone-hankkeet täysin jäihin, eli niitä ei enää havitella, koronankaan takia, vaan ihmisille aitoa oikeusturvaa, kuten
      1 250€/kk minimieläkkeitä.

    • Anonyymi

      SDP on rehellisin puolue puoluekartalla.

      Antti Rinne lupasi ja takasi vappusatasen nettona kaikilla alle 1400 euroa kuussa ansaitseville eläkeläisille.

      Saatiin ministereille palkankorotus ja ratikka Tampereellle.
      Onkohan Tampere muuten maailman pienin ratikkakaupunki?

      Ratikka ilman metroa on kuin kananmuna ilman suolaa.
      Metro myös Tampereelle.
      Koska kyseessä on Sanna Marinin kotikaupunkin, niin myös yksityisautojen polttomoottorin käyttökielto on saatava ensimmäisenä maailmassa Tampererlle.

    • Anonyymi

      Vastikkeetonta rahaa, äärioikeiston järjestäytyneiden veroparatiisirikollisten "business finland"-rikollisjärjestön hankkeiden ja eduskunnan yksipuoluejärjestelmän mainostamiseen saava Yle - mainostelee estottomasti kaikkia veroparatiisi-rikollisten hankkeita, kuten ratikoita ja maanpetoshävittäjiä.

      https://www.aljazeera.com/indepth/opinion/deserves-billionaire-200524115936784.html

      Suomessa ei ole enää aikoihin ollut, mitään aidosti puolueetonta tiedonvälitystä, vaikka sen pitäisi olla perustuslaillinen kansalaisoikeus.

    • Anonyymi

      Tommoseen tuppukylään nyt sitten tulee oikkeen kiljotiini ja moni menettää henkensä, alle jäätyään?🇳🇱🇳🇱🇳🇱🇳🇱

    • Anonyymi

      Sosialismi on kapitalistin veturi. Kapitalisteille meni korona nenään, nyt se roikkuu löysässä hirressä, luottaa helikopteri rahaan ja antaa ikuista lainaa. Suomen on pakko kymmenkertaistua väkiluvultaan, ei muu auta. Uusi maailmanjärjestys.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      90
      5137
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      53
      4046
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2149
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1807
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1785
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1424
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      27
      1207
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1026
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      981
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      970
    Aihe