Ylen uutisissa joku metsästäjä valitti että hrvikanta on pienentynyt koska sudet ovat syöneet hirviä, mutta että kuitenkin heidän tarkoitus on saavuttaa tavoitteensa, eli tappaa x määrä hirviä. Sitten pääsee tappamaan susia, kun susia on liikaa, kun niillä ei ole ravintoa..jne.
Niin että mikä logiikka?
Niin että mikä logiikka?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Täältä on ainakin salakaadettu kaikki sudet. (Nousiainen) Yks mies jäi kiinni, ja sai 30 000e sakot.
Uutisesta sai sen kuvan, että hirviä pitää olla jotta metsästäjä pääsee niitä tappamaan.
Vain sitävartenhan hirviä halutaan. Muuten niistä viis välitetään.
Käsittääkseni on joku aluekohtainen kiintiö, jossa metsästysseuran pitäisi kaataa tietty määrä hirviä arvioidun kannan mukaan. Ehkä metsästäjät luulevat, että tavoitteen saavuttamisen jälkeen lupa suden kaatamiseen irtoaisi helpommalla. Ei se niin mene, EU on puuttunut asiaan. Ei hirvien määrällä ole oikeasti niin väliä, koska ainakin täällä peuroja on niin paljon. Metsästettävää kyllä riittää. Tuon epäloogisuuden taustalla on siis tarve epätoivoisena selitellä pyrkimyksiä saada kaatolupia susille. Itse nauran partaani - ihme paskahousuja. En pelkää susia yhtään koska tiedän, ettei tarvitse. Susi karttaa ihmistä viimeiseen asti. Peuroissa riittää syötävää niillekin.
Kyse on persujen ilmastoharhan vastaisesta ilmastonmuutoksesta.
Persut näkevät luonnon monimuotoisuuden ympäristöhaitakkeena. Persut haluavat kaikki Suomen metsät palvelemaan sellumössön kasvatuksen lähteeksi jossa kaikki metsät hakataan alas kasvattaen hiilidioksiidipäästöjä.
Sudet eivät saa tarpeeksi ravintoa metsäneläimistä ja ovat nälissänsä päätyneet syömään persun hirvikoiria useampia "tuotantoyksilöitä" tämän kaiken ollen pois persun kassavirrasta ja tämän takia susikanta on Persulandiassa rajoitettava ... .
Perkele kun tekisi mieli kirjoittaa niin viimeisen päälle paksua haittakirjoitusta vaan kun ei saa. Persut poistattavat heidän näkemyksiensä vastaiset kirjoitukset.