Iltalehti kertoo, että Fort Worthissa, Texasissa joku oli tunkeutunut kirkkoon ja ampunut kaksi:
https://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/a/4e92467e-cdac-4f36-97c4-f89c8b80008c
Seurakuntalaiset olivat kuitenkin aseistautuneita ja vastasivat tuleen, tappaen alkuperäisen ampujan. "Eliminointi" oli siis tappo eikä mikään haavoittaminen tai vangitseminen.
Kysymykseni kuuluu: Mikseivät seurakuntalaiset kääntäneet toista poskea, vaan rikkoivat itsekin käskyä "Älä tapa"? Odottaako näitä tappajia siis helvetin tuli?
T: Iloinen nauraja
Kirkkoampuja "eliminoitiin" Texasissa
28
92
Vastaukset
Täytyy sanoa ,että hakeudu hoitoon vielä kun ennätät.
- Anonyymi
Etkö meinaa kääntää toista poskeasi kun sinua vastaan hyökätään? Vastustat Jeesusta.
T: Iloinen nauraja - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etkö meinaa kääntää toista poskeasi kun sinua vastaan hyökätään? Vastustat Jeesusta.
T: Iloinen naurajaAi, sinulla kun on tapana takoa toisia poskelle, niin odotatko, että poskia aina käännellään. Älä unta näe. Meillä saattaa olla miekka mukana ja tirautetaan korva pois poskelta.
Mitä sinullakaan sitä korvalla tekee, kun et sillä kuuntele Sanaa.
Olethan kuuro kulkija muutoinkin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai, sinulla kun on tapana takoa toisia poskelle, niin odotatko, että poskia aina käännellään. Älä unta näe. Meillä saattaa olla miekka mukana ja tirautetaan korva pois poskelta.
Mitä sinullakaan sitä korvalla tekee, kun et sillä kuuntele Sanaa.
Olethan kuuro kulkija muutoinkin."Mitä sinullakaan sitä korvalla tekee, kun et sillä kuuntele Sanaa.
Olethan kuuro kulkija muutoinkin."
Edellä todistit aivan oman suusi tunnustuksella, että itsekin olet ja kehtaat silti vielä esittää olevasi Jeesuksen seuraaja.
- Anonyymi
Luotto jumaliin ja niiden varjelukseen on nollatasoa, kuten adventtiairut jo kirjoitti toisessa viestiketjussa.
Uskonnot ovat pelleilijöitä varten. - Anonyymi
Oikea käännös kuuluu: älä murhaa.
- Anonyymi
Usa on väkivaltainen maa, siellä pahan voima tosiaan näkyy.
- Anonyymi
Niin no, ensimmäinen syntihän tuossa on se, että ampuja oli itsekin harras uskovainen.
Ateisti ei olisi kirkkoon edes ajatellut mennä, ei uhrattavaksi eikä ampumaan.
Ainakin lapset olisi syytä jättää turvaan, kun noin huonoa suojeliusjumalaa lähtee palvaamaan.- Anonyymi
he-ma kirjoitti:
Ateisti ei olisi kirkkoon edes ajatellut mennä, ei uhrattavaksi eikä ampumaan.
Ainakin lapset olisi syytä jättää turvaan, kun noin huonoa suojeliusjumalaa lähtee palvaamaan.Ateistit ovat tappaneet kristittyjä heidän kirkoissaan, joten höpöhöpö.
Anonyymi kirjoitti:
Ateistit ovat tappaneet kristittyjä heidän kirkoissaan, joten höpöhöpö.
Ettet nyt vaan sekoita ismejä keskenään?
Voitko antaa esimerkin?
- Anonyymi
Kinnunen, kovin on suomalainen sukunimi miehellä.
- Anonyymi
Surullista. Ironista uutisessa on se, että tekijä oli suomalaistaustaisten mamujen jälkeläinen ja syvästi uskovainen luuseri, Keith Kinnunen.
- Anonyymi
Varmaan Trumpin kannattaja kuten tietojen mukaan suomalaissiirtolaiset siellä järjestään.
- Anonyymi
Sain käsityksen, että srk:n menot olivat liian vapaamielisiä tälle raamatun ulkoa osaavalle.
Ei kannata lukea Raamattua. Anonyymi kirjoitti:
Sain käsityksen, että srk:n menot olivat liian vapaamielisiä tälle raamatun ulkoa osaavalle.
Ei kannata lukea Raamattua.Keith Kinnusen toiminta ei ollut mitään siihen verrattaessa, mitä Raamatun Jahve hulluuspäissään teki. Raamattu kertoo hänen olleen julma ja säälimätön kostaja.
- Anonyymi
Ilmi.Antaja kirjoitti:
Keith Kinnusen toiminta ei ollut mitään siihen verrattaessa, mitä Raamatun Jahve hulluuspäissään teki. Raamattu kertoo hänen olleen julma ja säälimätön kostaja.
Jumala on sama eilen tänään ja ikuisesti, eli julma säälimätön murhaaja ja kostaja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jumala on sama eilen tänään ja ikuisesti, eli julma säälimätön murhaaja ja kostaja.
Niin, Hän laittaa hullun maailman kuriin ja surmaa jumalattoman hulluudessaan, kun hää on niin väkivaltainen. Hänellä Luojana on oikeus tehdä luoduleen kuin haluaa, Hän tappaa syntiä tekevät sielut, Sitä vaan tieten nyt voi odottaa kohdalleen, kun korvin irvistelee, että suupielet on korvien takana. Joutaakin sellaiset sielut kuolla, Ne pilaavat hyvän.
Kuivat oksat palavat hyvin, mitäpä niillä tekee, joutaa lannokkeeksi.
Aikansa paskansivat ihmiskunnan pesään ja siksipä ovat kyvyttömyydessä elämänsä menettäneet, aivan omasta tahdostaan.
- Anonyymi
No, montako poskea sinulla on?
Paikalla oli poski, jossa oli aseen perä ja se puhui perkeleen tuomiojulistuksen ampujallle, pääsee tuomiolleen suoraan. Synnin palkka oli kuolema.- Anonyymi
Toivottavasti SINULLA ei ole aseenkantolupaa. Olet hullu kiihkoilija.
T: Ilo’nen nauraja. - Anonyymi
Eikös teidän uskovaisten pitäisi ajatella niin, että kun te itse olette nyt niitä taivaan kansalaisia, joiden perille pääsy on varmaa, niin tälle ampujallekin olisi pitänyt antaa mahdollisuus tehdä parannus ja pelastua. Nythän te pidätte vain itsekkäästi kiinni omasta maallisesta elämästänne, ettekä seuraa "ESIKUVAANNE" kääntämällä toista poskeanne eli teidän "uskonne" on vain pelkää sanahelinää, jolla ei todellisuudessa ole mitään merkitystä. Jumalaan ja hänen varjelukseensa ja johdatukseensa ette todellisuudessa luota, ettekä myöskään ole valmiita uhraamaan omaa henkeänne ja maallista elämäänne uskonne (=todellisuudessa EPÄUSKO) vuoksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toivottavasti SINULLA ei ole aseenkantolupaa. Olet hullu kiihkoilija.
T: Ilo’nen nauraja.Se katsos on ikäänkuin virkavalta, joka suojaa teiltä huumehulluilta se hulluus.
Itse annoin aikoinaan viralliselle eläkkeelle päästyä valtuuteni sisäministerille, ja aseeni virkavallalle. Sitähän sinä et ymmärrä, olet ymmärtämätön ja vääräpuolen järjestystä.
Minulla on ollut kaltaisesi hullut huumeineen ja puukkoineen vastassa. Kristinuskonharhaisella on neljä poskea, joille voi litsareita pyytää. Persposket kestävät vieläpä useampia pläjäytyksiä.
- Anonyymi
Tarinan opetus: ei pidä mennä kirkkoon kukkoilemaan, jos ei halua saada turpaansa.
- Anonyymi
Kirkkoon ei kannata mennä muutenkaan, sillä siellä kokoontuvat lähinnä vain epäuskoiset ja tekopyhät pellet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kirkkoon ei kannata mennä muutenkaan, sillä siellä kokoontuvat lähinnä vain epäuskoiset ja tekopyhät pellet.
Saathan sinä itsellesi noin valehdella.
- Anonyymi
"Käännä toinen poski" koskee "pieniä loukkauksia", kuten läpsäisyjä.
Raamattu ei kiellä itsensä tai toisen puolustamista, se lähinnä sanoo "Älä tapa, jos voit pysäyttää toisin."- Anonyymi
""Käännä toinen poski" koskee "pieniä loukkauksia", kuten läpsäisyjä."
Missä niin sanotaan?
Uskovien "esikuva" Jeesus meni ristille itseään koskaan puolustamatta, oli sitten kyse isoista tai pienistä loukkauksista, mutta hänen "seuraajansa" parkuvat suureen ääneen jo sitäkin, kun kokevat valtavia "uskonvainoja" näillä keskustelupalstoilla pahojen ateistien ja toisten "vääräuskoisten" taholta.
Naurettavaa sakkia kaikki mukamas-Jeesuksen-seuraajat. Olette ansainneet kaiken sen pilkan, minkä olette osaksenne saaneet. Marttyyreja teistä ei saa tekemälläkään muuta kuin päiväunissanne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252426- 1142056
- 1131667
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421533Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91467Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901065Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161201016Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87965Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35957Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15949