Jos yhtään on tutustunut näiden kultaisten numeroiden historiaan, niin voisi kuvitella olevansa kuin mustavalkoisessa elokuvassa sen urbaani päätähti, joka teemaillan päätteeksi ei ole kyennyt suoriutumaan ulos rooliasustaan, vaan on rojahtanut niine kaikkineen päiväpeiton päälle.
Filmissä ei ole ääntä, mutta suu on auki.
(hihitystä)
Filmissä ei ole ääntä, mutta suu on auki.
(hihitystä)
Vastaukset 22
Vanhimmat
Dialogi
- Jeeves!
- Yes, milady?
- Oh. On niin harmaa sää. Nyt tarvittaisiin jotain piristystä.
- Kenties lämmin kylpy ja kynttilöitä?
- Se olisi ihanaa.
- Kenties lasillinen kylmää kuohuviiniä. Chablis?
- Jeeves. Mitä ihmettä minä tekisin täällä ilman teitä?
- Luultavasti kärsisitte, otaksun.
(naurua)
...ja kaikki lapset nauraa.
Tämän älypään aivopieruille.
(hihitystä)
https://www.youtube.com/watch?v=_FrOQC-zEog
Miladyn riisuutuessa, hän samalla esitelmöi Jeevesille eilisen illan ja varhaisen aamun tapahtumia seikkaperäisesti. Seikkaperäisyys tässä tapauksessa tarkoittaa sitä että jokaisen ihmisuhteen ja -tyypin olennainen sisin tuli käsiteltyä, sekä tämän suhde kertojaan. Jotkut viisaat väittävät, että maailma on henkilökohtainen mielipide siitä, ei mikään absoluuttinen totuus. Sitä ei (noin leikkisästi ajatellen) ole, josta vaahdotaan.
- Milady, onko vaahtoa tarpeeksi?
- Kyllä, Jeeves. Mutta vielä pari seikkaa. Eihän teillä mikään kiire minnekään ole.
(naurua)
Dim
- Milady, hämärränkö valoja?
- Älkää suotta. En halua olla kylvyssä kuin spiritistien syyskokouksessa. Tämä riittää aivan mainiosti. Mutta mihin jäinkään? Aina te, Jeeves, keskeytätte minut.
- Olen pahoillani, mutta ajattelen vain etuanne.
(hihitystä)
Dialogi
- Anteeksi, mutta lasinne on tyhjä?
- Ah! Kas kummaa. Kuinka se nyt näin äkkiä hupeni? Huonon viinin tunnistaa siitä, että sitä ei kukaan juo. Tiesittekö, Jeeves, että eilisen illan emännällä oli kananmunat ja tomaatit jääkaapissa. Todella moderni kaappi ja moderni emäntä, mutta aivan kamala kampaus. Minun olisi ehkä harkittava jääkaapin hankkimista. Jääkaappi on modernin naisen tunnusmerkki. Hikoiletteko te, Jeeves?
- En suinkaan.
- Onhan täällä hieman huuruista. Mutta pitäisikö tätä kylpyhuonetta jollain tavalla modernisoida? Tiedän erään sisustussuunnittelijan, jolla on hyvä maku. En tosin ole maistanut häntä, jos ymmärrätte vitsin, Jeeves?
- Luonnollisesti, milady.
(hihitystä)
-
Dialogi
- Jeeves.
- Yes milady.
- Ojentakaa minulle pyyhkeeni. Olen väsynyt omaan ääneeni. On täysin ällistyttävää se että hyvää palveluskuntaa ei tahdo löytää. Keskustelevaa. Ei kukaan voi terveenä sillä, että puhuu itsekseen korville, jotka eivät sano mitään. Järkyttävää tuhlausta. Tämä ei tietenkään koske teitä, Jeeves.
- Luonnollisesti, milady. Haluatteko kenties valkoisen kylpytakin vain roosan?
- Inhoan roosaa. Ihminen häviää tuollaiseen väriin. Tunnen itseni kasviksi tai sisäelimeksi kävellessäni roosassa. Pöyristyttävää.
- Milady, teillä on erinomainen maku.
- Niin niin. Ja teillä loputtomasti erilaisia vaihtoehtoja, Jeeves.
- Otaksuttavasti, milady.
(naurua)
Oi voi
Nyt tuli ihan törkeä darra.
(hirn)
Kehoni tuntien, tämä saattaa ennakoida pörssiromahdusta, jonka edellinen versio oli muistaakseni vuonna -29.
(naurua)
Taidan raahautua baarikaapille.
(reps)
https://www.shotti.fi/resepti/bloody-mary/
Mjoo
Jos tuota resepriä vähän niin kuin 'tarkastelee', niin huomaa sen aika sekavaksi seokseksi tai soseeksi mitä ihmeellisimpiä ainesosia.
Selleri?
En muuten koskaan ole edes maistanut tätä klassikkoa, mutta saan sen maun jollain ihmeellisellä tavalla kasattua kieleni päälle.
(hihitystä)
Oikein. Sillä se lähtee millä tulikin.
Saako tiedustella mitä vuosikymmentä arvon milady edustaa?
Sata vuotta sitten jeeves olisi hoitanut homman.
Dialogi
- Jeeves!
(Hiljaisuus)
- JEEVES.
- Yes milady?
- Oloni on kammottava. Viinissä oli jotain vikaa, ja nyt päätäni koskee ja on tulla ylen.
- Tuon välittömästi teille vadin. Onko värillä väliä?
- Äkkiä nyt.
- Ehdottaisin myös viileitä kääreitä otsalle.
- Sekoittakaa minulle myös tuollainen... sotku.
- Bloody Mary? Oitis, milady. Kiiruhdan, milady.
(reps)
Hovimestarin kiiruhtaessa alas hallin portaita keittiötiloihin, arvon lady jäi makaamaan vuoteelleen voipuneena. Hänen kehoaan kuumotti yltäkylläinen kylpy, joka hetken hyvänolon tunteen jälkeen oli muuttunut pahoinvoinnin kiertoliikkeeksi.
Kirottu elämä, lady tuumasi, ja yritti imeä viileyttä ja rauhaa kiehuvaan olemukseensa ulkona pihalla leijuvasta harsomaisen harmaasta taivaasta.
Hän tunsi olevansa kuin harmaa pilvi, josta saattoi työntää kätensä läpi sen laahautuessa pitkin vehreitä ja kosteita nummia ikuisuudelta tuntuvan ajan.
(naurua).
Dolmades
Kaikkea on purkissa. Naiseläjien elämä muistuttaa meitä alati naisten historiasta, joka 20-luvulla avautui uudenlaiseen tapaan olla. Enää ei kahlattu sianpaskassa sanko kädessä hameenhelmat laahaten menneisyydessä siemennesteen niittokoneena, vaan kyettiin tarkastelemaan omaa sisäistä maailmaa paljain säärin ja olkapäin. Hiusmuoti muuttui keveämmäksi kieltolain sammuttua omaan mahdottomuuteensa.
Hätäisimmät heti kanonisoivat tapahtumien kulun, mutta paratiisi heiltä jäi osittain kokematta - siksi että oli oltava muodikas ja kuuluttava genreen. Ei ollut mikään ongelma se että oksetti, vaan se oli vääjäämättömän ja väistämättömän vapautumisen hinta, jonka jälleen nainen joutui maksamaan - itse kukin ja tavallaan.
Lady Grey suoritti tahdikkaan yökkäyksen peltivatiin, joka oli kiikutettu paikalle ajan hermolla liikehtivillä käsillä. Oli todistettu, että Lady Grey omisti syvän pimeyden itsessään. Hän oli temppeli, joka hallinnoi itseään. Ei kukaan muu.
(naurua)
Tuosta tulikin mieleen, että vatiin oltaisiin voitu maalata haikaroita.
Se olisi hyvä pila.
(hihitystä)
Dialogi
- Jeeves, tähän vatiin on sudittu jotain ennusmerkkejä.
- Anteeksi, milady?
- Jotain kattokanoja. En pidä niistä. Mitä järkeä on antaa pahoinvoivalle naiselle eteen kattohaikaravati?
- Indeed. Pahoittelen laadutonta valintaani. Korjaan asian hetimiten ja mitä pikimmin.
- Myöhäistä.
(yöks)
(naurua)
Mjoo
Tässä nyt on tullut mietittyä vähän kaikenlaista, ja etenkin mua kiinnostaa tämän epäseksuaalisen Jeevesin mieshormonien taso, ja Lady Greyn lähes ammattimainen ote siitä, mitä on olla mies.
Periaatteessa Jeeves on aivan lapanen, ja Lady Grey eräänlainen kuningas omassa vuoteessaan.
(hihitystä)
Niin
Ja siis tähän ei sovi sekottaa Dissen pakoputkia. Tämä toimii varsin hyvin ilman niitä.
(reps)
Hovimestari? Jeeves?
Olen kovin järkyttynyt. Miladylla olisi kylpyhuoneessaan korkeintaan kamarineito. Joku Denker tms.
-flowersreally-
Joo siis tämä tällainen järjestely ei käy, sillä Lady Greyllä on periaatteellinen näkemys alistamiseen ja naistyövoimaan.
(hihitystä)
Valid point.
No joku eunukki sitten, kuten Kleopatran Antonius.
-flowers-