Kärsimystä

Anonyymi

Tuli tauti, vaimon tappoi,
tuli susi, söi hevosen;
tuli poltti kartanoni,
jätti minut yksinäni,
niinkuin poltetun petäjän
tahi karsitun katajan.

7

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niih. Unohtamatta paiseruttoa, tappajamehiläisiä, heinäsirkkoja joille kelpasi autojenkin rouskuttelu.
      Kovaan aikaan met olemma joutunhet.

      • Anonyymi

        Sitten saapui ilmastointi hössötys, ja kaikki sekaisin meni. Käytti tilaisuuttaan verottaja, ja iski.


    • piikit saapuu. Vietnamista tule puolen metrin herhiläisii. mailmanloppu tulossa ja o nyt suomessa pästi. Amazon ja australiä röyhyää savuttaa.

    • Anonyymi

      Kuukauden päästä on 02.02.2020.

      Maailmanloppu !

      • Anonyymi

        Tuo mainittu päivä on hyvä tehdä palindromeja.


    • Aluksi pidin viestiä huhana, mutta nyt luin, että USA on surmannut Iranin puolustusministerin, vaikka mitään konfliktia ei ole päällänsä.

      Googin, USA:n, Euroopan, Iranin, Israelin joukot ovat kokoontumassa Harmageddon- vuoren lähettyville. Sinne, missä on nykyisin golf- kenttä ja spa, sekä lounaspaikka.

      Iranin täytyy kostaa! Mitä tekisi Samarin, jos yksi hänen ministereistään assasinoitaisiin? Tietenkin kostaisi kolmanteen polveen asti.

      • Anonyymi

        Laupias Samarin pysäyttäisi aasinsa ja rientäisi apuun. Antaisi helpotuksen vatsahappovaivaisellekin laitapuolen kulkijalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      141
      6325
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      71
      5249
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3685
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3290
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      117
      2467
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2286
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2038
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1366
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1208
    Aihe