Sähkömiehillä liian hyvät palkat

Monilla aloilla ei ole varaa lakkoiluun. Sähkömiehen työ ei ole mitenkään vaativaa, laskemiseenkin riittää yhden käden sormet.
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

No ei ole mitään vaativaa, meidän taloyhtiössä kaikki tietää että on kolme vaihetta musta, sininen ja keltavihreä ja että vaihesiirto on täydenkuun aikaan 360 astetta.

Äänestä
  • Miten nuo musta, sininen ja keltavihreä kytketään kolmivaihemoottoriin? Teen itse ja säästän.

    Äänestä

  • Mitenkä kokoomuskakaran päivä menee näin työttömyyden aikana?Valtio maksaa vuokratuet ja pappa ja mamma betalar muonitus ,ymmärrän että aika tulee pitkäksi ja vituttaa niin puhutaan taas paskaa niistä jotka vielä ovat töissä!!

    Äänestä

Totta.

Äänestä

On se senverran vaativaa että suvakki ei ymmärrä sitä lainnkaan.

Äänestä

No johdin ten värit ei määrää mitä johdossa kulkee vaan. Se mktä siihen on ky t ketty.

Joko 220 v tai 380 v

Äänestä
  • Jännitteistä päätellen kuulut meidän taloyhtiöön.

    Äänestä

  • Milläs vuosikymmenellä oikein elät noiden jännitteiden suhteen? Ei se johdin tosiaan tiedä omaa väriänsä, siksi ovat ammattimiehet olemassa.

    Äänestä

Juu, ei se mitenkään vaativaa ole.
Lapissa (missä lomakeskuksessa se nyt olikaan?) paloivat ne lapset sinne mökkiin, kun sähkötyöt olivat jonkun teese-itse-miehen tekemät.

Äänestä

Mutta eikös plussa kumminkin ole punainen?

Äänestä
  • Ei sillä ole niin väliä, jossei toimi niin sitten kääntää toisinpäin.

    Äänestä

  • Sitä suvakki voi testata itseensa: punainen hanuriin ja musta pimslooraan sekä virrat päälle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei sillä ole niin väliä, jossei toimi niin sitten kääntää toisinpäin.

    Yleensä juuri noin, mutta jotkut laitteet hajoavat väärästä kytkennästä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yleensä juuri noin, mutta jotkut laitteet hajoavat väärästä kytkennästä.

    Jos masiina hajoaa niin sitten seuraavaan laitteeseen kannattaa kokeilla jotain toista järjestystä..

    Äänestä

Noin 1990 lukua elelen

Äänestä

Sähkömiesten palkasta en tiedä, mutta tuskin se huono-osaiseksi sähkäriä tekee, koska lakkoavustuskin on 200 euroa.
Pakkohan sähkömiesten on lisää liksaa saada, koska heidän tuloluokassaan verotus kiristyy tuntuvasti SDP:n johtaman hallituksen toimien seurauksena.

Myös työmatkakustannukset lisääntyvät varsinkin matkatyötä tekevillä polttoainekustannusten lisääntyessä ja työmatkakulujen verotuksellisen vähentämisoikeuden pienetessä.

Jonnekin muualle hallitus ohjaa sähkömiehiltäkin saatavat lisäverot.

Äänestä
  • 2650 euron kuukausipalkasta alken tulovero kiristyy.
    Venezueloittajahallitus kylläkin kurjistaa enemmän polttoaineveron korotuksella.

    Äänestä

Kuvitelkaapa tilanne.
Työpaikassa X työskentelee kaksi eri ryhmää, A ja B, jotka tekevät täysin erilaista hommaa ja siksi on perusteltua, että B:llä on oma edunvalvoja ja oma työehtosopimuksensa. Erään sopimuskauden TES-neuvottelussa todetaan, että ryhmien A ja B sopimukset on aikojen saatossa saatu sovittua niin lähelle toisiaan, että työnantajapuoli sopii A:n kanssa, että sisällytetään sen hetkiset B:n eroavaisuudet A:n sopimukseen ja sanotaan, että ryhmä B:n etuja ajava luottamusmies on jatkossa tarpeeton ja vaaditaan tehtävää lopetettavaksi kokonaan. Nyt ja tästä eteenpäin jokaisessa tulevassakin neuvottelussa. Riippumatta siitä, miten työtehtävät ja työolosuhteet muuttuvat.

Tästä siis lakossa on suunnilleen kyse. Ei siis palkoista tällä kertaa.
Selvennetään vielä, että ryhmä A on Teollisuusliitto ja B on Sähköliitto. Molemmat SAK:n jäseniä.

Äänestä

Olen sahkokoneinsinoori mogadishusta tiadan lahes kaiki kutkennat 3 vaihe nelivaihe monivaihe

Äänestä

Muutama kysymys pumpun moottorista josta käynnistyksessä pääsi savut ulos.
1. paljonko vesipumpun sähkömoottorissa kuuluu olla savua sisällä.
2. Mistä olette ostaneet sähkömoottorisavua
3. Miten moottori täytetään uudella savulla.
Kysymyksessä on vesipumpun 3vaihemoottori, (yksi liitin kuoressa ja kaksi sisällä)

Äänestä
  • Kaikki sähkö laiteet :
    Toiminta perustuu sähkösavuun.
    Sähkö savuun tulo ulos laiteesta johtaa laitteen toiminnan lakkaamiseen.

    Sähkö laitteet toimivat sähkösavulla . ,

    Minulla on vankka 45 v. Kokemus sähköalalta .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Monilla aloilla ei ole varaa lakkoiluun. Sähkömiehen työ ei ole mitenkään vaativaa, laskemiseenkin riittää yhden käden sormet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu