Vuoteen 2030 mennessä suljetaan Euroopassa 165 voimalaa, USA:ssa 71, Aasiassa 59 ja lähi- itä / Afrikassa 2 ydinvoimalaa:
https://www.statista.com/statistics/2...
Nyt lähtee voimaloita maailmalta!
7
168
Vastaukset 7
- Anonyymi
Hmmmm.... sivusto on suljettu Firfox- selaimesta mutta Operalla se näkyy.....
- Anonyymi
Just ja Ruotsi on luopunut ydinvoimasta jo vuosia sitten.
Et sitten ole kuullut että niiden käyttöikää voidaan pidentää tarvittaessa? - Anonyymi
Näin on pakko toimia. Nyt vasta on ymmärretty atomivoimaloiden vaarallisuus. Säteilyä kun ei näe, niin ei voida ymmärtää sitä todella vaarallista atomivoimaloista tulevaa säteilyä. Myöskin on alettu ymmärtää ydinjätteiden vaarat. Vaikka kuinka syvälle maan uumeniin upotetaan, niin sieltä se säteilevä jäte menee pakostakin pohjaveteen ja syvemmälle ja kiertokulku on valmis.
Koska terrorismia on ilmaantunut maailmalla paljon, ydinvoimaloita ei kannata sallia missään maailman kolkassa. Yksi paukku voimalaan, niin hellurei. Kai te kaikki ymmärrätte, kuinka suuressa vaarassa me olemme. Mitän ei pysty 100% :sti vartioimaan ja sehn on nhty jo miljoonat kerrat.
En todellakaan haluaisi yhdenkn ydinvimalan pamahtavan en.
Emme siis kannata ydinenergiaa. Ydinvoimalat tulee ehdottomasti lakkauttaa. Ne eivät pelasta maailmaa, vaan päinvastoin.- Anonyymi
Ydinvoimalat ovat osoittautuneet turvallisimmaksi tavaksi tuottaa energiaa luonnon kannalta ja ne aiheuttavat ylivoimaisesti vähiten ongelmia ihmisten suhteen. Lisäksi ydinvoiman reipas lisääminen on käytännössä ainut tapa jolla voidaan edes rajoittaa ilmaston muutosta.
Me siis kannatamme ehdottomasti ydinvoimaa ja sen lisärakentamista. Lisäksi vanhojen ydinvoimalaloiden käyttöikää tulee jatkaa. Ydinvoima pelastaan maailman. Siihen ei ole mitään muuta keinoa.
- Anonyymi
Ja kivihiilivoimaloitas pykätään tilalle. Silläkö se maailma pelastuu?
- Anonyymi
Yritin kilpailuttaa sähköni. Ainoa vaatimukseni oli että hyväksyn ainoastaan hiilellä tuotetun sähkön. Yksikään yhtiö ei voinut tätä taata.
- Anonyymi
Ilmeisesti joku on kaivanut esille tiedot siitä, kuinka pitkään nykyiset ydinvoimaloiden luvat ovat voimassa. Oikeasti voimaloita suljetaan vasta siinä vaiheessa, kun niiden omistaja toteaa jatkoluvan ehtoina olevien korjausten olevan taloudellisesti kannattamattomia.
Ruotsinkin piti mukamas luopua ydinvoimasta vuoteen 2010 mennessä. Vaan kun ydinsähkön tilalle ei löytynyt korvaavaa ratkaisua niin kansanäänestyksen tulos mitätöitiin ja voimalat ovat edelleen käytössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591270
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571208Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331142- 1011024
Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,71010- 50859
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.6823Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27781Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it197710- 71679