Nyt lähtee voimaloita maailmalta!

Anonyymi

7

168

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hmmmm.... sivusto on suljettu Firfox- selaimesta mutta Operalla se näkyy.....

    • Anonyymi

      Just ja Ruotsi on luopunut ydinvoimasta jo vuosia sitten.
      Et sitten ole kuullut että niiden käyttöikää voidaan pidentää tarvittaessa?

    • Anonyymi

      Näin on pakko toimia. Nyt vasta on ymmärretty atomivoimaloiden vaarallisuus. Säteilyä kun ei näe, niin ei voida ymmärtää sitä todella vaarallista atomivoimaloista tulevaa säteilyä. Myöskin on alettu ymmärtää ydinjätteiden vaarat. Vaikka kuinka syvälle maan uumeniin upotetaan, niin sieltä se säteilevä jäte menee pakostakin pohjaveteen ja syvemmälle ja kiertokulku on valmis.

      Koska terrorismia on ilmaantunut maailmalla paljon, ydinvoimaloita ei kannata sallia missään maailman kolkassa. Yksi paukku voimalaan, niin hellurei. Kai te kaikki ymmärrätte, kuinka suuressa vaarassa me olemme. Mitän ei pysty 100% :sti vartioimaan ja sehn on nhty jo miljoonat kerrat.

      En todellakaan haluaisi yhdenkn ydinvimalan pamahtavan en.

      Emme siis kannata ydinenergiaa. Ydinvoimalat tulee ehdottomasti lakkauttaa. Ne eivät pelasta maailmaa, vaan päinvastoin.

      • Anonyymi

        Ydinvoimalat ovat osoittautuneet turvallisimmaksi tavaksi tuottaa energiaa luonnon kannalta ja ne aiheuttavat ylivoimaisesti vähiten ongelmia ihmisten suhteen. Lisäksi ydinvoiman reipas lisääminen on käytännössä ainut tapa jolla voidaan edes rajoittaa ilmaston muutosta.

        Me siis kannatamme ehdottomasti ydinvoimaa ja sen lisärakentamista. Lisäksi vanhojen ydinvoimalaloiden käyttöikää tulee jatkaa. Ydinvoima pelastaan maailman. Siihen ei ole mitään muuta keinoa.


    • Anonyymi

      Ja kivihiilivoimaloitas pykätään tilalle. Silläkö se maailma pelastuu?

      • Anonyymi

        Yritin kilpailuttaa sähköni. Ainoa vaatimukseni oli että hyväksyn ainoastaan hiilellä tuotetun sähkön. Yksikään yhtiö ei voinut tätä taata.


    • Anonyymi

      Ilmeisesti joku on kaivanut esille tiedot siitä, kuinka pitkään nykyiset ydinvoimaloiden luvat ovat voimassa. Oikeasti voimaloita suljetaan vasta siinä vaiheessa, kun niiden omistaja toteaa jatkoluvan ehtoina olevien korjausten olevan taloudellisesti kannattamattomia.

      Ruotsinkin piti mukamas luopua ydinvoimasta vuoteen 2010 mennessä. Vaan kun ydinsähkön tilalle ei löytynyt korvaavaa ratkaisua niin kansanäänestyksen tulos mitätöitiin ja voimalat ovat edelleen käytössä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1270
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1208
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      133
      1142
    4. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      101
      1024
    5. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1010
    6. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      50
      859
    7. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      6
      823
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      781
    9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      197
      710
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      679
    Aihe