Nyt lähtee voimaloita maailmalta!

Anonyymi

7

163

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hmmmm.... sivusto on suljettu Firfox- selaimesta mutta Operalla se näkyy.....

    • Anonyymi

      Just ja Ruotsi on luopunut ydinvoimasta jo vuosia sitten.
      Et sitten ole kuullut että niiden käyttöikää voidaan pidentää tarvittaessa?

    • Anonyymi

      Näin on pakko toimia. Nyt vasta on ymmärretty atomivoimaloiden vaarallisuus. Säteilyä kun ei näe, niin ei voida ymmärtää sitä todella vaarallista atomivoimaloista tulevaa säteilyä. Myöskin on alettu ymmärtää ydinjätteiden vaarat. Vaikka kuinka syvälle maan uumeniin upotetaan, niin sieltä se säteilevä jäte menee pakostakin pohjaveteen ja syvemmälle ja kiertokulku on valmis.

      Koska terrorismia on ilmaantunut maailmalla paljon, ydinvoimaloita ei kannata sallia missään maailman kolkassa. Yksi paukku voimalaan, niin hellurei. Kai te kaikki ymmärrätte, kuinka suuressa vaarassa me olemme. Mitän ei pysty 100% :sti vartioimaan ja sehn on nhty jo miljoonat kerrat.

      En todellakaan haluaisi yhdenkn ydinvimalan pamahtavan en.

      Emme siis kannata ydinenergiaa. Ydinvoimalat tulee ehdottomasti lakkauttaa. Ne eivät pelasta maailmaa, vaan päinvastoin.

      • Anonyymi

        Ydinvoimalat ovat osoittautuneet turvallisimmaksi tavaksi tuottaa energiaa luonnon kannalta ja ne aiheuttavat ylivoimaisesti vähiten ongelmia ihmisten suhteen. Lisäksi ydinvoiman reipas lisääminen on käytännössä ainut tapa jolla voidaan edes rajoittaa ilmaston muutosta.

        Me siis kannatamme ehdottomasti ydinvoimaa ja sen lisärakentamista. Lisäksi vanhojen ydinvoimalaloiden käyttöikää tulee jatkaa. Ydinvoima pelastaan maailman. Siihen ei ole mitään muuta keinoa.


    • Anonyymi

      Ja kivihiilivoimaloitas pykätään tilalle. Silläkö se maailma pelastuu?

      • Anonyymi

        Yritin kilpailuttaa sähköni. Ainoa vaatimukseni oli että hyväksyn ainoastaan hiilellä tuotetun sähkön. Yksikään yhtiö ei voinut tätä taata.


    • Anonyymi

      Ilmeisesti joku on kaivanut esille tiedot siitä, kuinka pitkään nykyiset ydinvoimaloiden luvat ovat voimassa. Oikeasti voimaloita suljetaan vasta siinä vaiheessa, kun niiden omistaja toteaa jatkoluvan ehtoina olevien korjausten olevan taloudellisesti kannattamattomia.

      Ruotsinkin piti mukamas luopua ydinvoimasta vuoteen 2010 mennessä. Vaan kun ydinsähkön tilalle ei löytynyt korvaavaa ratkaisua niin kansanäänestyksen tulos mitätöitiin ja voimalat ovat edelleen käytössä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      246
      3128
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      18
      1740
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1443
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      130
      1263
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1248
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      76
      1182
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1062
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      962
    Aihe