Nyt IS:n Haapala ennustaa jo Kulmunin eroa!

IS:n Timo Haapala on käytännössä ollut aina oikeassa kun on kolumneissaan esittänyt poliittisia ennustuksia. Eli nyt vaikuttaa siltä, että Kulmunin lähtölaskenta on alkanut... https://www.is.fi/politiikka/art-2000006364976.html
1258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Milloinkahan keskustassa ymmärtävät, ettei puheenjohtajan vaihdos kannatusta hetkauta. Ongelma on tällä hetkellä se, että keskusta saa kirjoittaa hallitusohjelman tekstin ja juhlapuheita mutta vihervasemmisto tekee varsinaiset päätökset. Ei ihmiset äänestä puoluetta, jolla ei ole tarjota muuta kuin tyhjää sanahelinää, olipa sitten puheenjohtajana kuka hyvänsä.

Äänestä
  • Mikä nyt mättää talous kasvaa, työllisyys kasvaa, ostovoima kasvaa, työttömyys laskee, vaihtotase paranee, mamutus vähenee?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mikä nyt mättää talous kasvaa, työllisyys kasvaa, ostovoima kasvaa, työttömyys laskee, vaihtotase paranee, mamutus vähenee?

    Ilmastotalkoot maksatetaan pienet/keskisuuret-kaupunkien ja maaseudun asukkailla. Pääkaupungin hipsterit niitä ilmastotalkoita eniten haluavat ja vihervasemmistokaverit hallituksessa pitivät huolen, ettei koidu pääkaupungin hipstereille tule maksuja ilmastotalkoista.

    Noinhan sosialistit aina toimivat. Toteuttavat omia ja kavereidensa himoja, mutta rahat niiden toteuttamiseen otetaan muiden taskuista. Nyt on jäänyt keskustasta vaikutelma, että heidänkin mielestään pääkaupunkiseudun hipstereiden ei tarvitse maksaa mitään himoamastaan ilmastotalkoosta.

    Äänestä

Matka hallituksessa johtaa pienpuolueeksi.

Äänestä

- Rauha rajoillemme, julisti Maalaisliitto aikoinaan.

Äänestä

Eipä noista tytöistä sittenkään taida olla johtajiksi..

Äänestä
  • Ei auta mikään jos tuossa hallituksessa jatkavat?

    Äänestä

  • Sinullako on pätevyyttä sitä arvioida ?

    Äänestä

Varmin tapa jatkaa Keskustan sekaannusta ja alamäkeä on vaihtaa taas puheenjohtajaa ja ministereitä.

Varmaa tapaa nousta ahdingosta ei sitten olekkaan.

Äänestä
  • Siis tuo viime hallituskaudella SOTE-asioista ilta toisensa jälkeen kepulaisittain pälpättänyt Annika Saarikko.

    Onko hän jotenkin hirmuisen suosittu ja haluttu esitelmöitsijä ja mukava torilla tavattava, keskustalaisten joukossa? Kun tuo rouva istuu Keskustan Puheenjohtajan vakanssilla, niin silloin alkaa puoluekin saada ääniä? Samaahan tosiaan jo toivottiin Kulmunistakin.

    Tällaisena ei-keskustalaisena en osaa erottaa, että kumpi noista on puoleensa vetävämpi ja miellyttävämpi poliitikko, Annika Saarikko vaiko Katri Kulmuni.
    Molemmathan ovat pikkuisen sellaisia ärsyttäviä, kumpikin omalla päälle päsmäröivällä tavallansa.

    Äänestä

Kul Muni lähtee piikomaan kesken pestinsä.

Äänestä

Tavallaan se on varmaan viimeisiä kertoja kepuloisilla istua hallituksessa, joten roikottavat keijokulmunia siellä loppuun asti. Kannatus on niin huono, että parempi istua kuin siniset siellä ja sitten hajota atomeiksi historiaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

IS:n Timo Haapala on käytännössä ollut aina oikeassa kun on kolumneissaan esittänyt poliittisia ennustuksia. Eli nyt vaikuttaa siltä, että Kulmunin lähtölaskenta on alkanut... https://www.is.fi/politiikka/art-2000006364976.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu