https://www.svt.se/nyheter/utrikes/flera-bilar-i-brand-vid-norsk-flygplats?fbclid=IwAR2MoLS-EQntwJ0ucd4qcE_Gwxkf-4d6OpC33Eo1IBnwGHkVETWFDkaQ7DM
Sähköautojen tulipaloa on vaikea sammuttaa, silloin kun sähköautoja on paljon.
Sähköautojen tulipaloa on vaikea sammuttaa, silloin kun sähköautoja on paljon.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Tässä sähköautojen tulevaisuus. Ei enää parkkihalleja, vaan kaikki on oltava taivasalla ja harvakseen ettei syty katastrofaalista suurpaloa. Ei mitään asiaa kauppakeskusten parkkeihin eikä autolautoille jne.... Hieno tulevaisuus kun kaupunkien keskustoista on suurin osa ulkoparkeista poistettu.
Paitsi että palon sytytti dieselauto, ja palo oli infernaalinen juuri koska parkkihallissa olevat polttomoottoriautot paloivat kuin soihdut.
"Satoja autoja tuhoutui Stavangerissa autohallin palossa: Palon sytytti vanha dieselauto"
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/4ef49707-7165-44d3-a5af-56b7d2a8b764
Pitäisköhän nuo autolautatkin muuttaa akkukäyttöisiksi, koska nykyään niissä käytetään jopa bitumia syttymisherkempää raskasta polttoöljyä polttoaineena? Moni tulipalo on syttynyt kattotöistä, kun on bitumia sulateltu tohottimen kanssa katolla. Raskas polttoöljy syttyy sitäkin herkemmin. Laivalla tulipalo on kaikkein vaarallisin, koska pakoonkaan ei pääse kuin uimalla.
Mutta sähköautot tekee tuon sammuttamisen todella vaikeaksi.
Nokivasara sen palon aloitti.
"Tidiga uppgifter gjorde gällande att branden startade i en elbil, men nu tror polisen istället att en gammal dieselbil var orsaken."
Diesel ei kyllä pala itsekseen.
Kyllä muuten palaa. Vuoden 2005 diesel sytytti siis tämänkin palon:
"police later confirmed to NRK that the fire started in a 2005 model diesel car."
www.thelocal.no/20200108/norway-airport-flights-held-as-hundreds-of-cars-burn-in-fire
Eipä sillä väliä onko Diesel Bensa vai sähköauto jos sähköpalo syttyy..palaa kaikki samallalailla..
Norjalainen palomestari kertoi paikanpäällä tehdyssä haastattelussa, että paloa on vaikea sammuttaa, koska siinä on mukana sähköautoja. Paloilmoituksen tekijä oli ilmoittanut hälytyskeskukseen, että parkkihallissa palaa sähköauto. Sähköauton näyttävä palo oli kai ollut havaittavampi. Kannattaa asia ihan vakavasti ottaa, ja miettiä, minkätasoisen lisäriskin sähköautot aiheuttavat isoissa parkkihalleissa ja autolautoilla.
Suomalainen persutrolli jaksaa inttää omiaan, koska ei löydä aivopieruilleen lähdeviitettä. Norjalaisen proffan mukaan sähköautoilla ei sinällään ole tulipaloja kiihdyttävää vaikutusta, vaan nykyautoissa on enemmän muovia ja ne ovat isompia kuin ennen. Siksi palavat iloisemmin kuin vanhat autot.
https://www.nrk.no/rogaland/rapport_-_lite-sannsynleg-at-ein-bilbrann-spreier-seg_-1.14851156
Ja auto (vm.2005 diesel-Zafira) ei varsinaisesti syttynyt itsestään, vaan vasta kun lomalta palanut perhe yritti sitä käynnistää. Parkkihallissa ei myöskään ollut sprinklerijärjestelmää, joka edesauttoi tulen leviämistä.
https://www.nrk.no/rogaland/brannen-startet-i-en-eldre-dieselbil-1.14850969
Täällä taas sähköautojen vihaajat vauhdissa. Jos parkkihallissa ei ole sprinklereitä eikä palokunta tule ajoissa paikalle, jälki on aina todella rumaa.
Sprinklerit ei paljon auta sähköauto palossa.
Sähköauto kun syttyy niin palolaitos ei voi ehtiä ajoissa paikalle vaikka palolaitos olisi naapurissa.
Sähköautot eivät pala, jos on sammutussprinkerit. Auton alla oleva akku ei ihan vähästä vaurioidu, jos autoa jäähdytetään riittävästi yläpuolelta.
Teslassa se akku on juuri se, joka syttyy ja se palaa umpivedessä viisi tuntia. Toisinsanoen, sammuttaminen on täysin mahdotonta millään systeemillä. Sitä on yritetty maailmalla vaikka millä konstilla.
Lukekaa tämä:
Norjan Stavangerissa lentoaseman parkkihallin osittain romahduttaneen raivoisan tulipalon sammuttaminen oli vaikeaa muun muassa lukuisten hallissa olleiden sähköautojen vuoksi.
Palavan sähköauton sammuttaminen on vaikeaa
Vaikka sähköauton syttyminen on autojen lukumääräänkin suhteutettuna epätavallisempaa kuin perinteisen polttomoottoriauton, on sähköauton sammuttaminen huomattavasti työläämpi urakka.
Helsingin pelastuslaitoksen palopäällikkö Taisto Hakala kertoo MTV Uutisille, että mikäli sähkö- tai hybridiauton akusto syttyy tuleen, on paloreaktiota vaikea hallita.
– Akun reaktion saattaminen loppuun vedellä jäähdyttämällä voi kestää jopa 48 tuntia. Akkupalossa syntyy myös toksisia kaasuja, joilta on suojauduttava paineilmalaitteella, Hakala sanoo.
– Lisäksi on huomioitava akkupalon generoima korkea lämpötila, joka voi olla yli tuhat astetta, hän jatkaa.
Tienvarsipommeiksi luokiteltavien dieselautojen säilytys parkkihalleissa on kiellettävä.
Diesel syttyi tuleen itsestään, poltti koko parkkipaikan ja jotenkin ongelma on sähköautoissa? Priceless.
Sähköauton akun palokuorma on moninkertainen verrattuna vaikkapa bensiiniautoon. Fire of 100 kWh pack ~ 70-300 liter gasoline.
Palokuorma voi olla mitä vaan. Se ei muuta miksikään sitä että tämän palon aiheutti dieselauto. Jos tuo dieselvekotin ei olisi syttynyt palamaan ja polttanut koko parkkihallia niin mitään ongelmaa ei olisi koskaan ollutkaan.
https://www.youtube.com/watch?v=fFyVNxZ4kHQ
Tässä vähän tietämättömille, mitä jälkeä teslapalosta jää. Jos tuollainen palaa parkkihallissa, myrkkysavut tappaa kaikki, jotka sinne menee, saati autossa olijat. Se palaa niin kuumalla liekillä, että koko auto sulaa maantasalle. Jos parkkihalli on näitä täynnä, niin kaikki muutkin palaa samalla ja koko rakennus siinä sivussa. Näitä palaa maailmalla kokoajan, mutta media pitää huolen siitä, että kukaan ei siitä saa tietää. Vähän sama, kuin aussien palotkin, eli parisataa pyromaania on pidätetty, vaan eipä ole missään kerrottu, koska ilmastovouhotus painaa päälle.
Käyhän kattele kuvia tai videoita Liverpoolista. Siellähän Diesel Land Rover poltti 1400 autoa. Dieseleitä palaa päivittäin tuhansia. Yleensä palavat yksistään niin media ei niistä kiinnostu.
Että tuhansia vai ? Onhan se nyt uskottava, kun sinä sen sanoit.