Muistakaa kannattaa Sisäilman altisteet asumisterveysasetukseen-kansalaisaloitetta

Anonyymi

Löydätte sen Googlella.

"
Aloitteen sisältö

Me allekirjoittaneet esitämme, että asumisterveysasetus (545/2015 Sosiaali- ja terveysministeriön asetus asunnon ja muun oleskelutilan terveydellisistä olosuhteista sekä ulkopuolisten asiantuntijoiden pätevyysvaatimuksista) päivitetään sellaiseksi, että sisäilmaongelmien terveyshaittaa arvioidaan pääasiassa sisäilman sisältämien altisteiden terveysvaikutusten perusteella ja luovutaan pelkän kosteusvaurion käytöstä sisäilmaongelman mittarina.

Asetukseen esitetään lisättäväksi/korjattavaksi ainakin seuraavia asioita:

- Asetukseen tulee lisätä lista tyypillisimmistä suomalaisissa rakennuksissa esiintyvistä kemikaaleista (rakennusmateriaaleista tai mikrobikasvustoista syntyvät kemikaalit sekä tilojen aiemmasta käytöstä peräisin olevat altisteet), jotka sisäilmaongelmaa epäiltäessä vähintäänkin olisi tutkittava sekä määritettävä näille terveysriskeihin perustuvat toimenpiderajat.

- Asetukseen tulee määritellä menetelmät, joilla mitataan altistumista mikrobien myrkyllisille aineenvaihduntatuotteille ja asettaa näille terveysriskeihin perustuvat toimenpiderajat. Altisteiden määrän ylittäessä toimenpiderajan, on rakennuksen omistaja velvoitettava välittömästi tutkimaan rakennus sen altisteiden lähteen löytämiseksi ja poistamiseksi.

- Asetuksessa tulee määritellä kosteusvaurion korjaamisen kriteerit, jos toimenpiderajana käytetään korjaamatonta kosteusvauriota.

- Asetuksessa tulee kieltää sellaiset toimenpiteet, joilla voidaan manipuloida tutkimustuloksia.

- Asetuksessa tulee määritellä riskinarviointiprosessi, jossa huomioidaan kemikaalien yhteisvaikutukset ja uusien, puutteellisesti tunnettujen altisteiden mahdollinen läsnäolo. Asetukseen tulee sisällyttää myös riskitaso, jolla rakennus voidaan määritellä terveydelle haitalliseksi siinä määrin, että sen käyttöä on rajoitettava.

- Asetuksessa tulee määritellä kuinka erityisryhmien, kuten esimerkiksi astmaatikkojen terveydensuojelu toteutetaan.

- Asetuksessa tulee määritellä valvontavastuut tai siinä on viitattava lakiin, josta ne löytyvät. Valvontavastuiden määrittelyssä on huomioitava esteellisyyskysymykset. Valvovalle viranomaiselle on asetettava velvollisuus antaa pyydettäessä kirjallinen lausunto tilojen terveellisyydestä perusteluineen. Asetukseen tulisi kirjata myös maksimiaika (esim. kuukausi), jonka asiakas voi joutua tarkastusta odottamaan ja kuinka terveydensuojelu tällä odotusajalla sekä rakennuksen tutkimusten ja korjausten aikana toteutetaan.
"

0

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

        Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
        Maailman menoa
        115
        8197
      2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

        Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
        Maailman menoa
        415
        7418
      3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

        Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
        Maailman menoa
        80
        4684
      4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

        Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
        Ikävä
        29
        4449
      5. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

        Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
        Maailman menoa
        7
        4009
      6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

        Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
        Ikävä
        203
        2819
      7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

        Rakastamallesi ihmiselle.
        Ikävä
        117
        2664
      8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

        Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
        Tv-sarjat
        33
        2585
      9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

        Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
        Tv-sarjat
        23
        2244
      10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

        Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
        Tv-sarjat
        2
        2107
      Aihe