Savipallonpyörittelykurssit

Voi että mua ottaa pannuun noi työvoimatoimistojen jonnii joutavat saviapallonpyörittelykurssit muka mielialan testaamiseksi ja virkistämiseksi.
Voi vittu en paremmin sano kursseista, joilla ei opi mitään kunhan vain ollaan ja rupatellaan. Olisi edes kielten opiskelua vaan ei.
Kerrankin pyröriteltiin pöydällä savipalloja silmät ummessa ja sitten jokainen sai tehdä pyöreään palloon mitä halusi.
Mitä tökkäsin kynnettömällä sormen puolikkaalla syvennyksen ja kas kynttilänjalkahan siitä tuli.
Aikuisten työttömien ammatti-ihmisten kiusaamista semmoset kurssit, mutta tulipahan käytyä sen 8:n euron tähden.
Ja kokihan työnohjaakin itsensä tärkeäksi ja hyödylliseksi. Sentään saivat yhden työllistetyksi.
6702
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Se varmaan vaatii oman persoonallisuuden tältä kurssinvetäjältä vetää näitä kursseja. Mutta vielä enemmän se vaatii työministeriltä vakuutella televisiossa kuinka meillä tehdään kaikki työttömyyden vähentämiseksi.

Hän tietää siinä puhuessaan että työttömyyshän on vain tarkoituksellisesti ylläpidettyä ja onnistuu työttömyysturvalain avulla. Hänen tekisi mieli sanoa että ettekö te kansalaiset nyt tajua, että työttömyysturvalaki turvaa työttömyyden. Jos muutaisimme sitä vähän, se ei enää turvaisikaan työttömyyttä ja kaikille syntyisi työpaikat.

Katsokaapa kun työministeri seuraavan kerran yrittää totisella naamalla vakuttaa kuinka työttömyyttä ei saada meillä vähennettyä. Siinä tulee kerrassaan hyvä mieli kun muistaa, että työttömyys poistuisi ja kaikille syntyisi työpaikka kun sitä lakia muutettaisiin niin että kaikilla olisi automaattisesti soviteltu päiväraha olemassa.

Äänestä
  • että työttömyys saataisiin loppumaan kun kaikille tarjotaan työtä,ja asiaan kuuluva palkka

    Äänestä

  • uskonkin kirjoitti:

    että työttömyys saataisiin loppumaan kun kaikille tarjotaan työtä,ja asiaan kuuluva palkka

    Palkoistahan suurin osa on veroa. Tuotteen hinnasakin sitä veroa on 65 % keskimäärin. Jos kaikki saisivat tehdä töitä, niin meillä olisi kolmanneksen enemmän veronmaksajia. Yhdelle jäisi vähemmän maksettavaa. Ja kun työttömyyttä ei olisi, terveydenhoidon ja muun työttömyyden aiheuttamat kustennukset laskisivat huomattavasti, työttömyystukien kustannukset poistuisivat kokonaan.

    Eli työnantajilla olisi mahdollisuus maksaa parempaa palkkaa töistä ja he tekisivät sen sen vuoksi, että muuten eivät saisi työntekijöitä. Osa työnantajista jäisi ilman työntekijöitä ja joutuisivat lopettamaan. Eli ne heikoimpia palkkoja maksavat eivät pärjäisi.

    Näin helposti se kävisi. Työt lisääntyisivät sen vuoksi, koska kysyntä lisääntyisi ja verojen laskiessa tuotteiden hinnat laskisivat ja niiden kysyntä sekä kotimaassa että ulkomailla lisääntyisi.

    Äänestä

  • Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa BLAA!

    Eikö sulla saatana ole mitään muuta sanottavaa ko toi sama vitun litania? "Hallitus ylläpitää työttömyyttä." Onkos inttäjällä mitään perusteita?

    Äänestä

  • Blaablaa kirjoitti:

    Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa Blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa blaa BLAA!

    Eikö sulla saatana ole mitään muuta sanottavaa ko toi sama vitun litania? "Hallitus ylläpitää työttömyyttä." Onkos inttäjällä mitään perusteita?

    Saako tavallinen kansalainen ilman esteitä ja uhkasakkoja työllistää itseään tai toisia?

    Jos kykenet osoittamaan että saa, niin hallitus ei ylläpidä työttömyyttä.

    Jos et siihen kykene, voimme olla kumpikin sitä mieltä, että hallitus ylläpitää työttömyyttä. Niin yksinkertaista se on.


    Minulla on toki muutakin sanottavaa. Kykenen esimerkiksi esittämään keinon millä työttömyys voidaan poistaa, ja vieläpä ilman kustannuksia. Mitä sanot jos muuttaisimme työttömyysturvalakia sen verran, että kaikilla olisi automaattisesti soviteltu päiväraha?

    Ei olisi iso muutos, mutta jostakin syystä se ei esimerkiksi hallitukselle sovi, pelkäävät nimittäin ihan tosissaan työttömyyden loppuvan kun uusia työpaikkoja syntyisi miljoonan verran. Eihän hallitus ylläpidä työttömyyttä, eihän?

    Saako tavallinen kansalainen maksaa veroja? Yllätys yllätys, eipä saa. Verot maksaa aina työnantaja niistä työntekijän palkoista. Tai sitten yhteiskunta maksaa niitä joko pidättämällä kansalaisen rahoja tai lähettämällä maksumääräyksen. Mutta itse kansalainen ei saa maksaa veroja menettämättä työttömyysturvaansa. Eikö ole varsin kummallista?

    Entä saako tukea saava ilmoittaa että en tarvitse kaikkea tukea, ovan vain osan? Eipä saa. On yllättävän vähän sellaista, mitä kansalainen voi itse päättää. Jos saisi, hallitus pelkää että se ei voisikaan enää ylläpitää työttömyyttä, mikä varmaan onkin aivan totta.

    Äänestä

No jopas! Mä olin kerran kurssilla jossa opiskeltiin englannin alkeitakin! Olin koulussa kyllä lukenu 7 vuotta englantia, mutta tällä yhdellä kurssilla oli sitten englannin opiskeluakin ja alkeissa mentiin...

Kun opettaja ei enää keksinyt tekemistä se ehdotti, et hei mitäs jos ens tunnilla mentäisi kaupungille pizzalle ja kaljalle?! Voi vittu, oltii huulipyöreenä! Oltais opiskeltu englantia tilaamalla englanninkielellä pizzat ja kaljat!

Naureskeltiin, että sitten meidän täytyy tilata monta kertaa, että jää mieleen....!

Yhdellä tunnilla tehtiin testi jolla laudalla oli sata reikää, ja piti minuutissa laittaa pieniä nauloja niihin reikiin niin monta kun ehtii....!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Monta kurssia läpi käynyt kirjoitti:

Voi että mua ottaa pannuun noi työvoimatoimistojen jonnii joutavat saviapallonpyörittelykurssit muka mielialan testaamiseksi ja virkistämiseksi.
Voi vittu en paremmin sano kursseista, joilla ei opi mitään kunhan vain ollaan ja rupatellaan. Olisi edes kielten opiskelua vaan ei.
Kerrankin pyröriteltiin pöydällä savipalloja silmät ummessa ja sitten jokainen sai tehdä pyöreään palloon mitä halusi.
Mitä tökkäsin kynnettömällä sormen puolikkaalla syvennyksen ja kas kynttilänjalkahan siitä tuli.
Aikuisten työttömien ammatti-ihmisten kiusaamista semmoset kurssit, mutta tulipahan käytyä sen 8:n euron tähden.
Ja kokihan työnohjaakin itsensä tärkeäksi ja hyödylliseksi. Sentään saivat yhden työllistetyksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu