Mikä automalli kannattaa tuoda Ruotsista?

Anonyymi

Olen muuttamassa Ruotsista Suomeen ennen kesää ja haluaisin neuvoja siitä mikä automalli olisi järkevää tuoda muuton yhteydessä. Joko omaan käyttöön tai laittaa kruunut kiinni johonkin automalliin ja myydä se Suomessa eteenpäin muuton jälkeen. Hintahaarukka n. 10-20 k€. Onko verotuksellisesti hyötyä tuoda hyvin varusteltu ja suuremmalla moottorilla vai mahdollisimman pienipäästöinen?

7

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joku sellanen tosi laadukas tietysti, vaikka......................?

      • Anonyymi

        Vw.Mb,Bmw,Audi,Volvo,Ford,Toyota,Skoda.Kamux top 8.


    • Anonyymi

      Nappaa kaasuauto. Mahdollisimman hyvillä varusteilla, ml. sisustuksessa jotain muuta kuin suomalaisten karvalakkijunttien suosimaa norsumuovia/mattamustaa "koska lika ei näy".

      Suomeen EI kannata tuoda karvalakkivarusteisia autoja, koska niitä on täällä ennestään. Eikä kannata myöskään valita essonbaarin suositusten mukaisesti sisältä ja päätlä mustaa/harmaata "lika ei näy" autoa, niitä on täällä ennestään.

      Isoja ja paljon kuluttavia autoja varmaan nyt herkästi Suomeen dumpataan, mutta näidenkin haluttavuus voi hiipua.

      Kaasukäyttöisyys tosin antaa isoa helpotusta sekä verotuksessa (tehdastekoisilla on alemmatCO2 päästölukemat ja sen ansiosta verot, jälkiasenteisilla ei) että käyttökuluissa. Kaasuasemia ei vielä ole koko maassa, mutta jo suh hyvin Helsinki-Turku-Tampere -kolmio sisällä, missä valtaosa väestöstäkin.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta! Pikavilkaisulla kaasu tuntuu hyvältä vaihtoehdolta. Olen ajanut kaasulla jonkin verran firman autolla, mutta siellä kuten mielikuvani mukaan muuallakin tuntuu sähköautot ottavan yli. Mites hybridit? Onko kysyntää Suomen markkinoilla vai yliarvostettuja hintaansa nähden?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta! Pikavilkaisulla kaasu tuntuu hyvältä vaihtoehdolta. Olen ajanut kaasulla jonkin verran firman autolla, mutta siellä kuten mielikuvani mukaan muuallakin tuntuu sähköautot ottavan yli. Mites hybridit? Onko kysyntää Suomen markkinoilla vai yliarvostettuja hintaansa nähden?

        Hybridi voisi olla myös OK, ei kuitenkaan Volvon vanhempi D6 dieslhybridi, näissä on nyt päällä jokin ongelma ilmastoinnin kompressorien kanssa. Ja se on fataali, koska sama kompressori vastaa myös akun jäähdytyksestä...

        Joku Opel Amperakin voisi olla mielenkiintoinen (käytännössä sähköauto, jossa polttomoottori pitkiä matkoja varten, asiat ajateltu tässä paljon pitemmälle kuin korealaisten tuotteissa). Leafit sun muut puolestaan skippaisin, alkupään mallit hirveän aneemisia suhteessa hintaansa.


    • Anonyymi

      Diesel-auto.Noin 200000 km ajettu.
      Nämä vanhat romut Ruotsalaiset myyvät Suomeen.
      Tyhmät Suomalaiset kun ostavat ne.

      • Anonyymi

        Ootteko nyt miettinyt iranista, kun siellä alkaa olemaa kuumat paikat?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      168
      6144
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1714
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1508
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1260
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      904
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      28
      844
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      827
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      779
    9. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      729
    10. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      219
      714
    Aihe