Diesel H-autojen omistajille papukaijamerkki ! heidän ansiosta verokertymä on suuri. Diesel maksaa 10cent alle bensan ja kylkiäisenä mahtava käyttövoimavero.
diesel omistajat pitävät verokertymää pystystyssä !
25
168
Vastaukset
- Anonyymi
"Mahtava" käyttövoimavero on osa henkilöautoni veroja yhteensä järkyttävän mahtava 360€/vuosi. Mistä papukaijamerkin voi tilata ?
- Anonyymi
Hypriidistäkin peritään käyttövoimaveroa.
- Anonyymi
Varsinkin, jos se polttomoottori siinä on dieselkäyttöinen.....
- Anonyymi
Niin diesel hybridissä on yhtä korkea kuin ilman norm dieselissä. Vaika kulutus WLTP olisi 1L / 100km
bensahybridissä älyttömän matala 100€ tai alle - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varsinkin, jos se polttomoottori siinä on dieselkäyttöinen.....
Käyttövoimaveroa peritään kaikista muista paitsi bensakäyttöisistä autoista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Käyttövoimaveroa peritään kaikista muista paitsi bensakäyttöisistä autoista.
Dieselistä se pitäisi poistaa koska veroja on polttoaineessa todella paljon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Käyttövoimaveroa peritään kaikista muista paitsi bensakäyttöisistä autoista.
Kyllä bensa-autostakin maksetaan veroa, päästöjen mukaan jopa 450 e. Ja niin ekoloogisesta biokaasu autosta n.500e.
- Anonyymi
Pakussani 98€ käyttövoimavero vaineikä nouse edes liikenneuudistuksessa kun kaikki oskee ainoastaan henkilöautoilijoihin ja kaikki tavarakuljetukseen tarkoitetut autot ei saa korotuksia ollenkaan.
- Anonyymi
Tuolla pakullasi varmaan kuljettaa viisi ihmistä ihan mukavasti paikasta toiseen.....
- Anonyymi
Hyvittavaa suomessa miten ihmisiä sorretaan diesel auton extra veroilla.
Pitää repiä takapenkit pois jotta vero vähän laskee. - Anonyymi
Kerropa pakun ajoneuvovero? Ei se ole 98eur.
Sitähän sitä vuosittain maksetaan. Se kertoo paljonko koko vero on. ! - Anonyymi
Niin tällä hetkellä.
- Anonyymi
Dieselin kuskit maksaa enemmän auton omistamisesta ja ajosta.
- Anonyymi
Alvitonta dieseliä tankissa.
- Anonyymi
Verotuloihin mieletön romahdus jos polttarit lopetetaan väkivalloin.
Köyhät maksavat rikkaiden avustukset ??? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Verotuloihin mieletön romahdus jos polttarit lopetetaan väkivalloin.
Köyhät maksavat rikkaiden avustukset ???Kuka maksaa verot tulevaisuudessa ???
Jatkuvat verokelpotukset sätikäiseille ketuttavat.
Köyhät ajavat aina käytetyllä ja maksavat autoverot polttoaineverot.
Käytetty ja kierrätys on HOT. - Anonyymi
Älä sitten aja muuta kuin työajoa. Tosin ei sitä taida kukaan valvoa?
- Anonyymi
Kiitos dieselin omistajat !
Terveisin Kansanedustajat
Ajelemme ilmaiseksi takseilla ja saamme halpoja lentoja finnairilta, saamme yhteiskunnan parhaimmat palkkiot teidänkin maksamana. Dieselin veroista
Iso summa menee afrikkaan jaettavaksi myös. - Anonyymi
minä olen jo vuosia käyttänyt verotonta polttoöljyä, hullu veroja maksaa
- Anonyymi
Huom. Vihreät .
Punaviinin ja juuston sekä sähkö hinnat nousevat mielettömästi jos raskaasti verotettujen dieselien lukumäärä laskee dramaattisesti.
Uusia pienydinvoimaloita ja lisää vesivoimas tarvitaan myös mielekkäästi.- Anonyymi
Ladattavan hybridin CO2- päästöt jäävät mittaustavan mukaan mitattuna muka 49 g/km, minkä ansiosta autoveroa jää maksettavaksi alle 2000 euroa. Jos saman auton ostaisi tavallisena polttomoottoriversiona, niin autoveroa pitäisi maksaa reilusti kymmentuhatta euroa enemmän.
Vastaavaa Volvo V60 T6-mallia ilman sähkömoottoria ei tosin ole hinnoiteltu Suomeen enää tänä vuonna, mutta vielä vuonna 2018 sen hinta oli noin 67 000 euroa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ladattavan hybridin CO2- päästöt jäävät mittaustavan mukaan mitattuna muka 49 g/km, minkä ansiosta autoveroa jää maksettavaksi alle 2000 euroa. Jos saman auton ostaisi tavallisena polttomoottoriversiona, niin autoveroa pitäisi maksaa reilusti kymmentuhatta euroa enemmän.
Vastaavaa Volvo V60 T6-mallia ilman sähkömoottoria ei tosin ole hinnoiteltu Suomeen enää tänä vuonna, mutta vielä vuonna 2018 sen hinta oli noin 67 000 euroa.Köyhä dieselisti maksaa rikkaan sähikäisen autonvaidon veroillaan.
Käytetty, kierrätys on parasta ympäristönsuojelua, sanoi Pentti Linkola. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Köyhä dieselisti maksaa rikkaan sähikäisen autonvaidon veroillaan.
Käytetty, kierrätys on parasta ympäristönsuojelua, sanoi Pentti Linkola.Olisiko Linkola koskaa ostanut uutta Teslaa ?
Vastaatko siihen vihervarpunen ?
Ketkä siis ostavat uusia Tesloja. Rikkaat. Heille verotuet.
- Anonyymi
Saman kiitoksen voisi kertoa myös bensiiniautolla ajaville. Mahtavan suuret kulutukset varmistavat että tankkausasemilla jonoa riittää!
- Anonyymi
Dieselautosta maksetaan poikkeuksetta pienempää vuosittaista ajoneuvoveroa kuin vastaavasta bensa-autosta.
Käyttövoimaveroa taasen peritään kaikista muista paitsi bensa-autoista. Dieselauton käyttövoimaveroa kutsutaan dieselveroksi. Tuon dieselveron vuoksi dieselin pumppuhinta litraa kohti on tällä hetkellä noin 15 senttiä pienempi kuin bensan. Se vaihtelee vuodenajoista riippuen. Kesällä diesel on halvimmillaan ja talvella kalleimmillaan ja bensa on päinvastoin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896062KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3395387Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222717Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512625Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852871912Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051707- 1141591
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181553seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241474Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351423