Onko siellä ylipäätään päässyt kukaan aikuinen hoidattamaan hampaitaan???
Minä odotin 3 kuukautta!!! aikaa hammashoitoon Kalasataman hammashoitolaan.
Ajan sain puhelimitse tympeältä aikojen varaajalta.
Kyseessä oli lohjennut hammas.
Päivää ennen kun minulla oli aika, niin tuli tekstiviesti:
Aika peruttu sairastapauksen takia.
Kyllä raivostutti.
Hki Kalasataman hammashoitola kokemuksia
10
5316
Vastaukset
- Anonyymi
En kuulu Kalasataman airaanhoitopiiriin, mutta hammashoitoa haluessani kerron keskitettyyn ajanvaraukseen että minulle kelpaa hammashoitola mistä tahansa Helsingistä. Viime vuonna varasin tarkastusaikaa ja nopein vapaa aika löytyi Kalasatamasta. Hoitola toimi loppujen lopuksi ihan hyvin vaikka poikkeaakin muista hammashoiloista ja hammaslääkärikin oli hyvä. Helsingissä "omaan" hammashoitolaan pääsy on täysin sattumankauppaa, en ole päässyt pitkiin aikoihin omaan hoitolaan vaan kierrän ympäri kaupunkia siellä mistä aikoja löytyy.
Kun aika peruutetaan, ajanvaraus ei ilmeisesti tee automaattisesti uutta varausta vaan asiakkaan pitää soittaa keskitettyyn ajanvaraukseen uudelleen. Samanlainen sairaustapauksen vuoksi tapahtunut peruutus voi tulla minne tehansa hammashoitolaan.
Jos hammas on lohjennut näkyvältä alueelta, se korjataan päivysysajalla (päivystysvastaanotolla tai akuuttiajalla muualla). Muualla lohkeama joka ei aiheuta vaivoja, korjataan kiireettömällä ajalla. - Anonyymi
Ostin viilasarjan ja viilaan lohkeemat itse. Huono kokemus julkisesta hammashoidosta, ja yksityiselle ei varaa.
Kuulun Kalasataman terveysaseman piiriin, ja olisin halunut ottaa sen omaksi terveysasemakseni (siis nyt ei ole kyse hammashoidosta, vaan lääkärikäynneistä). Hoitaja sanoi, ettei suosittele, kun asiakkaita on niin paljon. Kävin kysymässä asiaa Laaksosta ja vastaanoton hoitaja sanoi, että ei suosittele, kun juuri on perumassa lääkärin sairastumisesta johtuen potilaiden aikoja. Aikaisemmin olin käyttänyt Maunulaa, vaikka se on kotoani varsin kaukana, koska sieltä sai alkuun ajat helposti. Sittemmin pakolaisvyöryn jälkeen Maunulan ajansaanti vaikeutui. Sittemmin pääsin Töölön terveysaseman asiakkaaksi, ja sinne matka on suunnilleen sama kuin Kalasatamaan, ja ajatkin olen saanut kohtuullisella odotuksella. Hyvin outoa odotella hyvin pitkässä käytävässä, jossa ei näy muita potilaita, eikä juuri muutakaan liikettä. On kuin eläisi maailmaa ydinkatastrofin jälkeen.- Anonyymi
Mitäpä sitä kannattaa lähteä istuskelemaan terveyskeskuksen käytäville ennen varattua aikaa. Ihannetapauksessa seuraava potilas tulee odottelemaan sillä aikaa kun edellistä potilasta hoidetaan. Näin näkyi Kalasataman hammashoitola toimivan silloin kun kävin siellä. Muutama potilas tuli kyllä jopa paljon liian aikaisin ja sitten nurisivat kun juuri tullut potilas kutsuttiin sisään. Eivät ymmärtäneet ettei ilmoittautumisaika määrää mitään, varattu aika on ratkaiseva hoitojärjestyksessä. Olihan niitä potilaita aika monta odottelemassa, koska hammaslääkäreitäkin oli useita töissä.
Aikamoinen sokkelohan tuo on mutta kiitettävää oli että sai ilmoittautuessa käteen jonotusnumeron jossa oli myös kartta minne mennä odottamaan.
Jonotusajat Helsingin eri terveyskeskuksiin on saatavilla, mutta eipä niistä ole mitään hyötyä koska lyhyimmillä odotusajoilla olevat terveyskeskusket täyttyy kun potilaat siirtyy sinne. Itselläni on "omalääkäri" terveyskeskuksessani ja olen pitänyt hänestä tiukasti kiinni vaikka välillä tekisi mieli vaihtaa. Viime aikoina olen saanut melko nopeasti kiireettömiä lääkäriaikoja, jonotusajat on lyhentyneet siitä mitä oli joitakin vuosia sitten. Onhan sitten vielä terveyskeskuksissa akuuttitapauksia varten päivystävä hoitaja / -lääkäri järjestelmä josta oli juuri syksyllä apua sydänoireissani. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitäpä sitä kannattaa lähteä istuskelemaan terveyskeskuksen käytäville ennen varattua aikaa. Ihannetapauksessa seuraava potilas tulee odottelemaan sillä aikaa kun edellistä potilasta hoidetaan. Näin näkyi Kalasataman hammashoitola toimivan silloin kun kävin siellä. Muutama potilas tuli kyllä jopa paljon liian aikaisin ja sitten nurisivat kun juuri tullut potilas kutsuttiin sisään. Eivät ymmärtäneet ettei ilmoittautumisaika määrää mitään, varattu aika on ratkaiseva hoitojärjestyksessä. Olihan niitä potilaita aika monta odottelemassa, koska hammaslääkäreitäkin oli useita töissä.
Aikamoinen sokkelohan tuo on mutta kiitettävää oli että sai ilmoittautuessa käteen jonotusnumeron jossa oli myös kartta minne mennä odottamaan.
Jonotusajat Helsingin eri terveyskeskuksiin on saatavilla, mutta eipä niistä ole mitään hyötyä koska lyhyimmillä odotusajoilla olevat terveyskeskusket täyttyy kun potilaat siirtyy sinne. Itselläni on "omalääkäri" terveyskeskuksessani ja olen pitänyt hänestä tiukasti kiinni vaikka välillä tekisi mieli vaihtaa. Viime aikoina olen saanut melko nopeasti kiireettömiä lääkäriaikoja, jonotusajat on lyhentyneet siitä mitä oli joitakin vuosia sitten. Onhan sitten vielä terveyskeskuksissa akuuttitapauksia varten päivystävä hoitaja / -lääkäri järjestelmä josta oli juuri syksyllä apua sydänoireissani.Kalasataman hammashoito huonoa kipupotilaalle. Hammas kyllä kuvattiin, oli pieni reikä, suositeltiin hammastahnaa joten ei tehty muuta. Kahden päivän kuluttua tehtiinkin juurihoito yksityisellä sillä hampaassa oli mätää. Se siitä ammattitaidosta sitten. Todella ala arvoista työtä.
- Anonyymi
Mutta kun aina mainostetaan sitä niin hyvää suomalaista................
- Anonyymi
Voin kertoa että on käynyt. Jokunen kuukausi odottamista, paljon tekemistä hampaissa, ei tehnyt mitään ei edes tuota kipeää reikää paikannut. Seuraava aika Myöhästyminen 10min, jätti ottamatta vastaanotolle. Se on niin tätä päivää. Kertoi että ottaa särkypäivystykseen yhteys ensikerralla. Mitään erityisjoustavuutta raskausaikana ei saa vaikka joku asiasta tietämättömät väittivät muuta höh.
- Anonyymi
Siis myöhästyitkö vastaanottoajastasi? Seuraava asiakas oli otettu jo sisään, eikä hammaslääkäri halunnut sekoittaa aikatauluaan ja siksi käski ottaa yhteyttä särkypäivystykseen (pääsee nopeammin).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis myöhästyitkö vastaanottoajastasi? Seuraava asiakas oli otettu jo sisään, eikä hammaslääkäri halunnut sekoittaa aikatauluaan ja siksi käski ottaa yhteyttä särkypäivystykseen (pääsee nopeammin).
Joo toisella kerralla myöhästyin. Ehkä oli ottanut särkypotilaan sinne toivottavasti kun muuten odotushuone oli ihan tyhjä. Nythä se muutti että vaa särkypotilaat pääsee :0 vitsi miten sitä kotihammaslääkäriksi uskaltaa kun mieluiten lähtisin katuhammaslääkärille. Ei mulle Tämä Suomi kyllä sovi yhtään eikä varsinkaan suomalainen joustamattomuus.
- Anonyymi
Törkeitä hammaslääkäreitä!!! en suosittele!!!
- Anonyymi
En ole kylläkään käynyt kuin kerran, mutta oli todella hyvä ja tarkka nuori naishammaslääkäri.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201777
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991598Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481119Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441010Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29939Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s46838Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37790Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760