Kyseessä on rippikouluikäinen Nissan Patrol 4.8L bensakoneella. Käynnistäessa autoa tulee pakoputkesta valkoista savua paljon. Pakoputkesta tulee myös jonkun verran vettä. Olen yrittänyt haistella savua, mutta en saa siitä oikein mitään tolkkua. Kun kone saavuttaa normaalin käyntilämpötilan, valkoinen savu häviää kokonaan.
Jäähdytysnestettä häviää ilmeisesti (ei varma, tarkkailen nyt) mutta öljy näyttää olevan ihan ok. Kyseessä lienee siis kansipahvi/kannessa halkeama?
Olisiko kenelläkään esittää mitään arviota korjauskustannuksista ja teenkö mitään peruuttamatonta vahinkoa autolle, jos jatkan ajamista tarkkaillen jäähdytysnestettä ja öljyä. Uteliaisuudesta kiinnostaisi tietää, miksi valkoinen savu häviää kokonaan moottorin lämmetessä.
Kaikki vinkit ovat tervetulleita...
Jäähdytysnestettä häviää ilmeisesti (ei varma, tarkkailen nyt) mutta öljy näyttää olevan ihan ok. Kyseessä lienee siis kansipahvi/kannessa halkeama?
Olisiko kenelläkään esittää mitään arviota korjauskustannuksista ja teenkö mitään peruuttamatonta vahinkoa autolle, jos jatkan ajamista tarkkaillen jäähdytysnestettä ja öljyä. Uteliaisuudesta kiinnostaisi tietää, miksi valkoinen savu häviää kokonaan moottorin lämmetessä.
Kaikki vinkit ovat tervetulleita...
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei muuta kun kovaa ajoa
Itse itseäni täydentäen... Öljykorkin tienoilla kaikki vaikuttaa olevan ok, ei valkoista hyhmää tms. Pakokaasut ei vieläkään haise makealle - käskytin puolison haistelemaan verrokkina. Jäähdytysnesteen paisuntasäiliö ei kupli. Onko olemassa muita kilpailevia teorioita, kuin kansipahvi/kansi?
Yksi varsin varteenotettava teoria on, että bensan palaessa muodostuva vesihöyry tiivistyy kylmään pakoputkeen ja putken lämmetessä höyrystyy pois, mikä näkyy harmaana "savuna'.
Vuotavat venttiilivarsien kumit voi olla myös mahdollisuus. Auton seisoessa öljyä valuu venttiilivartta pitkin männän päälle ja käynnistyksessä palaa pois. Savu on tosin enempi sinertävää.
Kiitos kahdelle kommentoijalle - hyvia ideoita.
Sita savua tulee vaan niin jarkyttavassa maarin, etta pelkka vesihoyry ei kuulosta realistiselta. Taysin vilpiton kysymys: Voisiko vanhemmissa autoissa vesihoyrya tiivistya siina maarin, etta kauempaa katsottaessa voisi kuvitella kyseessa olevan tulipalon?
Toisaalta savu on aika valkoista / maksimissaan harmaata ilman mitaan sinertavan savyja, mietin itsekin tuota vuotavaa oljya.
Ehka sita pitaa vaan vieda pajalle ja katsoa tuomio...
Eihän autossasi ole turboa ? Sieltä voitelu öljy valuu pakosarjaan ?
Hei,
Ei ole turboa, vapaastihengittävä. Jälleen kerran, hyvä teoria.
Iso kone polttaa kylmänä paljon bensaa = paljon höyryä.
Synkkä yksinpuhelu jatkuu...
Jäähdytysnestettä häviää, ei epäilystäkään. Uusi asia tuli mieleen, auto oli pajalla juuri ennen oireiden ilmaantumista (sytytyspuola vaihdettiin). Onko tämä ajallisesti jännä sattuma (tuntuu oudolta) vai onko tässä syy->seuraus. Jos on, mikä puolan vaihdossa/vaihdon yhteydessä tehty voisi aiheuttaa nuo oireet. Ikävä kyllä kyseessä ei ole provo, vaan olen ihan oikeasti tietoa vailla ja ennen pajalle valittamista olisi kiva saada hieman taustoja kuntoon.
Olisit ostanut Audin, Mersun, tai Bemarin. Ei olisi mitään ongelmia!......