Okei nyt on tunti sitten laitettu kokonainen mandariini toiseen sukkaan, toinen sukka märkänä jalassa ja nukun ilman peittoa ikkuna auki ja ikkunasta tuulee suoraan mua kohti. Toimiiko näistä mikään tämän yön aikana että saisin tartunnan ja kuumeen, vai käytänkö aamulla sitten kuumemittari konstia, tai viho viimeisenä ripulia? Auttakaa ja kertokaa mitä mulle tapahtuu? :D
Kipeäksi nopeasti!!!
Anonyymi
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Infektiotauteihin tarvitaan mikrobeita eli taudinaiheuttajia. Jos ihminen sairastuisi pelkästä kylmästä, ei ihmiskunta olisi koskaan selvinnyt historiaansa hengissä keskuslämmitettyihin asuntoihin saakka. Siksi toiseksi harvemmin kylmä tai märkyys sairastuttaa tai tappaa retkeilijöitäkään. Eli mahdollisuudet selvitä terveenä ja hengissä ovat hyvät.
Mitäpä jos nyt ihan rohkeasti kohtaisit sen ahdistavan tilanteen, joka sinulla ilmeisesti on huomenna edessäsi. Mikä se on? Jokin koe?