The Who

olli

onko tää bändi punkkia ?

7

566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyena

      no on se tavallaan...sellainen punkin esiaste tai jotain. vähä niinkun iggy ja stooges...

    • S.W.M.H.

      Ei oikeastaan vaan mod-rockia. Vaikutusvaltainen bändi punkmusiikinkin kannalta, kuitenkin.

    • Kukas muu kuin Who?

      The Who oli helvetin raju bändi ja siksi alkuaikojen kovien punkbändien ( Sex Pistols, Damned, Clash, Ramones, the Jam...ym. ym.) suuri esikuva.

    • Two Sides of Moon

      Ei ole, mutta esikuva myös monille punk-bändeille. Mutta onko sillä väliä, punkkia tai ei? The Who on huonoimmillaankin helvetin hyvää!

      • Anyway Anyhow Anywh

        Oli kova bändi. Ja kuulosti pari vuotta sitten Suomessa helvetin energiseltä livenä. Kymmeniä upeita biisejä.


    • Two Sides of Moon

      Jos The Who on vielä kyntämätön sarka, niin alkuun pääsee esim. näin: hommaa hyvä ja kattava kokoelma 60-luvun matskusta. Hanki seuraavat levyt: Whos`s Next (klassikko), Tommy (rock-ooppera), Live At Leeds (tykki livetaltiointi, esim. Young Man Blues), nykytuotannosta paras Endless Wire. Katso leffa Quadrophenia, ja kolua vaikkapa Anttilan Top Tenistä mukaan muutaman vuoden takainen konserttitaltiointi muutalla egellä. Shoppailemalla silmät auki, saat kaikki kuluttajaystävälliseen hintaan. Sitten ei muuta kuin nautiskelemaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      111
      9531
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      168
      6062
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      159
      5387
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      30
      5358
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      48
      4299
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3531
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3499
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2921
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      121
      2902
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      49
      2822
    Aihe