Niin en pääse ja fyssärikin kielsi pohjaan kyykkämisen ja sanoi että jätä suosiolla tuohon vaakaan ja että sillä kuulemma kasvaa jalat ihan yhtä lailla.
Nauraako muut salilla jos en mee pohjaan saakka?
Onko ok jos ei kyykkä pohjaan
10
307
Vastaukset
- Anonyymi
Ei naura,itse olen kyykännyt ns.vaakaan 30v,ja omasta mielestä on isot jalat.Kisoissa olen kyykännyt 285kg.Painan 95kg enkä käytä varusteita.Toki pohjakyykky on tehokkaampi ,mutta jos on ongelma polvet niin vaakaan riittää.
- Anonyymi
Matalasta kehonpainosta on etua kyykätessä. Ei ole niin hirveän raskasta saada painojen lisäksi omaa torsoaan ylös.
- Anonyymi
Polvet pilalle pohjakyykyillä.
Tein kyykyt, sinnallevedot ja tempaukset pohjapompulla. Pohjapompulta sain hieman lisätehoa. Aktiiviaikana polvet eivät vittuilleet mutta muutama vuosi kisaamisen ja treenien lopettamisen jälkeen alkoi paukkumaan.
Nivelsiteet olivat virahtaneet ja oheistuotteena toisen polven kierukan vayrio paheni leikkauskuntoon.
Yhdellä jalalla könttyäminen saatteli toisenkin polven ääntelemään.
Myöhemmin koipien epäbalanssi aiheutti toisen lonkan nivelrikon.
Pitkä sepustus. Pitkä kehityshistoria. Aikanaan ei älynnyt vaaraa. Nyt riesa on lopunikäinen.
Olisipa joku fyssari varoittanut minuakin. En tiedä olisinko uskonut. Nyt tiedän! - Anonyymi
Polvet pilalle pohjakyykyillä.
Tein kyykyt, sinnallevedot ja tempaukset pohjapompulla. Pohjapompulta sain hieman lisätehoa. Aktiiviaikana polvet eivät vittuilleet mutta muutama vuosi kisaamisen ja treenien lopettamisen jälkeen alkoi paukkumaan.
Nivelsiteet olivat virahtaneet ja oheistuotteena toisen polven kierukan vayrio paheni leikkauskuntoon.
Yhdellä jalalla könttyäminen saatteli toisenkin polven ääntelemään.
Myöhemmin koipien epäbalanssi aiheutti toisen lonkan nivelrikon.
Pitkä sepustus. Pitkä kehityshistoria. Aikanaan ei älynnyt vaaraa. Nyt riesa on lopunikäinen.
Olisipa joku fyssari varoittanut minuakin. En tiedä olisinko uskonut. Nyt tiedän! - Anonyymi
Nyt on kyllä kirjoittajien fyssarit olleet ihan pihalla. Siis miten pohjaan kyykätessä voi polvet rasittua muka enemmän? Päinvastoin. Vajailla kyykyillä polvet kuormittuvat paljon enemmän. Miettikää nyt, hirveä paine polvilla, kun pysähdytään kyykätessä yhtäkkiä puolitiehen hirveät raudat niskassa. Vielä pahempi, kun näkyy usein salilla kyykkyjä, jossa tullaan lähes vapaalla pudotuksella alas (tai siis puolitiehen) ja hirveällä vauhdilla takaisin ylös. Sekö on sitten nannaa polville? Kokeilkaa mennä niin syvälle kyykkyyn kuin pystytte, niin tunnette, että siinähän polvet juuri pääsee hetkeksi rentoon asentoon. Ai niin, mutta syvälle kyykätessähän ei saa painoja ja toistoja niin paljon ja sekös egotreenareita harmittaakin.
- Anonyymi
Osatoistoilla treenaavilla löytyy aina selitys tilanteessa kuin tilanteessa päin persettä tehdyille liikkeille.
- Anonyymi
Itse kyykksin ennen ihan pohjaan saakka vain koska se oli näyttävämmän näköistä. Vähän aikuisempana tajusin ettei sinne asti tarvitse mennä ja lihas rasittuu enemmän kun jättää vaakaan.
Jos jotain pitäisi uskoa kyykykn syvyydestä niin Suomen paras kehonrakentaja Jorma Räty sanoo videolla että jättää vaakaan.
https://www.youtube.com/watch?v=y4KnolqOtJg?t=35m50s
Eli tappelu on tässä asiassa turhaa ja jos joku väittää vielä että on parempi mennä pohjaan saakka niin tekee itsestään vain typeryksen.- Anonyymi
Pohjapomppu ja syväkyykky ovat eri asoita. Itsen otin rinnalleveto- ja tempausraudat pohjapompulla koska koipien voimat eivät riittäneet järkevään suoritukseen.
Pohjapompulla sai nivelsiteiden, ihaskalvojen ja jänteiden jousiavustuksen.
Järjellä ajatellen tuossa pompussa ei ole järjen häivää ajatellen lihasmassan hankintaa.
Omaa junnuani kielsin ehdottomasti menemästä vaakatason kyykkyä syvempään. - Anonyymi
Kuten sanoin, osatoistotreenareilla löytyy aina selitys. 10-15 kiloa saa laitettua kyykkyyn ja penkkiin enemmän rautaa, jos ei mene alas asti. Kannattaisi kokeilla hitaita nostoja alas asti, niin varmasti olisi raskaampi liike. Hitaasti tehtynä ei varmasti tule loukkaantumisia niin helposti kuin vapailla pudotuksilla, mitä salilla liian usein näkee.
- Anonyymi
Pieni lapsikin pääsee pohja kyykkyyn. Eli jos et pääse niin olet huonompi ja heikompi kuin pieni lapsi.
Pitää olla typerys jos tätä ei tajua. Ja väittää vielä vastaan.
Tottakai pohja kyykky on ainut oikea kyykky. Kaikki muu on niiausta. Ei kyykkyä.
Jos tahdotte niiata kuin tytöt niin siitä vai,mutta jos halutaan kiistämätöntä voimaa niin kyykätään kunnolla. Ja ottaa painoja pois ja huolehtii liikkuvuudesta niin jo onnistuu.
Sama ohje penkkiin ja maveen. Painoja pois. Pysäytyksestä liikkeelle. Liikkuvuus harjoittelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4123169Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k782324Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12319Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll201960Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1801492Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel101339Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2011129Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,441062- 91959
Iltalehden evästeasetukset
No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee101902