Raisio vastaa kansan raivoisaan reaktioon

"Tutkimuksiin osallistui yli 4 000 kuluttajaa ja uusi Elovena-design sai heiltä hyvät arviot. Kuluttajat kokivat, että Elovena-tyttö sinisessä mekossa viestii vahvasti suomalaisuutta. -Elovenan ydin säilyy, ja aiomme edelleen edustaa vahvasti suomalaisuutta. Olemme edelleen suomalainen brändi, se on tuotteemme ydin".

-------------------

En tiedä miten tämä tutkimus toteutettiin, tai mikä on oikea tulos, mutta on se kummallista (taas!), että aito kansan reaktio muutokseen on täysin päinvastainen ilmoitettuun tutkimustulokseen verrattuna. Miten Raisio aikoo "edelleen edustaa vahvasti suomalaisuutta", karsimalla suomalaisuudesta, sen historiasta, juurista, maataloudesta, maalaisromantiikasta, ahkeruudesta, alkutuotannosta jne. kertovat ydinmielikuvat?

Raision mukaan uusi Elovena-tyttö viestii "suomalaisten mielestä" suomalaisuudesta. Ja vielä "vahvasti". Herää kysymys, miksi kansan näkyvin reaktio oli täysin päinvastainen, ja mitkä suomalaisuuteen liittyvät asiat löytyy (vahvasti) uudesta Elovena-tytöstä? Miten suomalaisuus oikein nähdään nykyään, tai millaisena se oikein halutaan nähdä, jos ei enää (tällaisissa tapauksissa) perinteiden, historian yms. kautta? Ymmärtääkö suomalainen, tai brändääjä, itsekään, mitä hänen, tai suomalaisen, identiteetille kuuluu? Kansainvälistymisbuumin lieveilmiöitä? Antivenäjäpropaganda sai kivekset surkastumaan?

Uudella Elovena-tytöllä ei ole todellisuudessa mitään suoraa tai uniikkia mielikuvayhteyttyä suomalaisuuteen, eikä sen puoleen Suomeen, sen historiaan, maatalouteen jne., jotka on olleet ne perustellut ja kantavat Elovena-imagon rakentajat. Uusi Elovena-tyttö on geneerinen, pelkistetty kuva valkoista rotua edustavasta naisesta, sukupuolesta, joka voi olla kenen tahansa mielestä kuka ja mikä tahansa... kansainvälinen, trendikäs, ruotsalainen, venäläinen, Gunilla, Olga, Tero, eurooppalainen, lesbo, bi, muunsukupuolinen, interreilaaja, shoppailija, city-ihminen, naapurintyttö jne... ja väreiltään se assosioituu Suomen sijaan jonnekin muualle. Perinteisesti Suomen tunnusvärit ei ole eu:n tai ruotsin sini-keltainen. Uudistuksen myötä koko tytön idea on tuhottu. Vanhemmassa kuvassa oli selkeät kantavat assosiaatiot ja informaatio, mutta nyt niiden tilalla on jotain irrallista, jossa geneerinen mikäjakukatahansatyttö kantaa sylissään heinää. Uuden ja alkuperäisen yhdistelmässä katosi se olennainen.

Jos mielikuvien ja asiayhteyksien rakentaminen on tällä tasolla, niin herää taas kysymys, mikä oli oikeasti Raision strategia. Joko Raisio on täysi amatööri brändäämisessä ja mielikuvien rakentamisessa, tai sitten radikaali irroitus perinteisestä suomalaisuudesta, Suomen historiasta, maataloudesta, maalaisromantiikasta ja uudelleenasemointi "kansainväliseen nykyaikaan" oli harkittu teko. Harkittuna tekona se sopii kyllä tähän nykymalliin, jossa yleisesti perinteinen suomalaisuus ja siihen liittyvät asiat on joutuneet integraation ja kansainvälistymishingun (mekinhalutaanollajotain!) kohteeksi. En itse pidä tällaisesta "ajanmukaistamisesta", jossa kantavia, vakiintuneita, tunnistettavia, arvostettavia arvoja, assosioitaatioita yms. kohdellaan välinpitämättömästi.

Ajan kanssa tämäkin virhe unohtuu ja siihen sopeudutaan. Ehkä. Onneksi Raisio ei kuitenkaan tumpuloinut siihen mitään vielä idioottimaisempaa kuvaa.
31<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Muistamme kaikki, miten kävi benecolin maailmanvalloitukselle.

Äänestä

Vain Pietarin trollit vastustavat Raision tekemää muutosta.

Äänestä
  • Miksi hemmetissä pietarin trolleja mikään tuollainen kiinnostais! Taidat olla yhtä sekaisin, ku se Ylen oma Jessi! :DDD

    Äänestä

Raisio vaihtaa Elovena-tytön nimeksi Itella-tyttö,
nyt kun se vapautui Postin käytöstä.

Nalle-Hiutaleiden nimeksi tulee Björn-Hiutaleet, jolla valmistellaan myyntiä Ruotsiin.

Äänestä

Turkkilaiseen jogurttipurkkiinkin tulee ajan hengen mukaan vanhan parrakkaan miehen tilalle nuori siloposki kaljupää.

Äänestä

Selvääkin selvempi moka, kun marimekko puuttuu.

Äänestä

Sama kuin olisivat laittaneet "Ben-sedän" pakettiinsa ja väittäneet sen edustavan suomalaisuutta.
Eivät asiat selittämällä toiseksi muutu!

1Äänestä

Kyllä sitä nyt isoo äläkkä nostettiin pelkästä kuvasta pahvilaatikon kyljessä....sama se mikä tanttu on naikkosen yllä....PÖHÖHH!!!!

Äänestä
  • Sun täytyy kasvaa aikuiseksi, että ymmärrät, mistä puhutaan. Tietenkään ei ole kyse pahvilaatikosta... mutta turha sulle sitä on selittää, kun et kuitenkaan ymmärrä.

    Äänestä

Ja tuskin se joka hiutaleita ottaa, edes tutkii koko pakkauksen kuvitusta. Naurettavaa kansallisromanttista kipuilua!

Äänestä
  • Yksinkertaisuutesi on huvittavaa. Mielikuvat on tärkeä osa kilpailua ihmisten huomiosta ja suosiosta. Ihminen ei näet osta vain ydintuotetta, vaan myös mielikuvia, luotettavuutta, turvallisuutta jne. Varsinkin Elovenan kohdalla markkinointi ja mainonta on ollut ansiokasta juuri siksi, että siihen on osattu valita oikeat elementit, jotka on säilyneet vuodesta toiseen samana. Ne on syöpyneet ihmisten mieliin pysyvästi. Kun ihminen ostaa kaurahiutaleita, hän ei osta kaurahiutaleita, vaan Elovenaa. Siksi pakkauksen, mainonnan yms. viestillä, grafiikalla jne. on merkitystä. Ymmärrätkö? Et?

    Toiseksi tässä on kyse suomalaisuuden, suomalaisten perinteiden yms. hylkääminen, sekä tuoteimagon rakentaminen mielikuviltaan joksikin ei-suomalaiseksi. Jos sinä et nakkaa paskaakaan sellaisille arvoille, se ei tarkoita sitä, että kaikkien on ajateltava kuin sinä. Luojan kiitos!

    1Äänestä

Valiolle vinkki .Maitopurkkeihin pelkät lehmän utareet,joita talitintit nokkii kyllä alkaa mölöö menemään.

Äänestä
  • Enpä ole mölö-sanaa ennen kuullutkaan. Urbaanisanakirjan mukaan maitoo

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Enpä ole mölö-sanaa ennen kuullutkaan. Urbaanisanakirjan mukaan maitoo

    Alkuun oli muodossa mjölö, mutta arkiintunut mölä-muotoon jo aikoja sitten.

    Äänestä

  • Onks se mölö =малако

    Äänestä

"En tiedä miten tämä tutkimus toteutettiin, tai mikä on oikea tulos, mutta on se kummallista (taas!), että aito kansan reaktio muutokseen on täysin päinvastainen ilmoitettuun tutkimustulokseen verrattuna."

Mitä sinä pidät "aitona kansan reaktiona"? Onko se äänekkäimpien somekouhottajien ja ammattipöyristyjien huutama paheksunta vai onko se joku tilastollinen otos kansan mielipiteestä?

Esimerkiksi hyvin pieni osa suomalaisia käyttää aktiivisesti Twitteriä.

Äänestä
  • Juuri näin.

    Äänestä

  • Onko mielestäsi omaa maailmankuvaasi tukemattomat mielipiteet kiellettyjä tai muuten vain huonoja ja julkaisukelvottomia ja niiden esittäjät huonoja ihmisiä? Yhtä äänekkäitä ovat olleet ne, jotka ovat metelöineet niitä vastaan, joita Raision strategia ihmetyttää tai ärsyttää. Aito kansan reaktio on se, miten kansa reagoi ja sen löytää lukemalla ihmisten kirjoituksia. Niitä on puolesta ja vastaan.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko mielestäsi omaa maailmankuvaasi tukemattomat mielipiteet kiellettyjä tai muuten vain huonoja ja julkaisukelvottomia ja niiden esittäjät huonoja ihmisiä? Yhtä äänekkäitä ovat olleet ne, jotka ovat metelöineet niitä vastaan, joita Raision strategia ihmetyttää tai ärsyttää. Aito kansan reaktio on se, miten kansa reagoi ja sen löytää lukemalla ihmisten kirjoituksia. Niitä on puolesta ja vastaan.

    Mielipiteet+ovat+mielipiteitä+eikä+sinällään+vääriä+tai+oikeita.+Väitteet+voivat+olla+vääriä+tai+perusteettomia.+Ja+usein+ovatkin.En+tiedä+oletko+aloittaja+vai+joku+toinen+joka+ei+kehtaa+kahta+kommenttia+kirjoittaa+samalla+tunnistettavalla+nimimerkillä,+mutta+aloittaja+kirjoitti+"aidosta+kansan+reaktiosta"+kertomatta+millä+perusteella+hän+(tai+sinä)+tietää+mitä+"kansa"+tästä+ajattelee+ja+miten+on+asiaan+todellisuudessa+reagoinut.+Aloittaja+pisti+lainausmerkkeihin+Raision+käyttämän+ilmaisun+"suomalaisten+mielestä"+joka+perustui+4000+suomalaisen+satunnaistettuun+otantaan.+Voidaan+viisastella+onko+se+riittävä+peruste+puhua+suomalaisten+mielipiteestä,+mutta+se+on+hirveän+paljon+enemmän+kuin+tyhjä+ja+perusteeton+heitto+siitä,+että+"aito+kansan+reaktio"+kertoisi+muka+jotain+muuta.Jutussa+joko+oli+linkkinä+toisessa+Anononyymi-käyttäjän+viestissä+viitattiin+Twitter-keskusteluun.+Twitterissä+on+alle+10%+suomalaisista+ja+suurin+osa+heistäkin+lähinnä+seuraamassa+eikä+aktiivisesti+kommentoimassa.+Twitter-viestit+eivät+siis+juuri+kerro+siitä+mitä+suomalaiset+keskimäärin+ajattelee+vaan+siellä+äänekkäät+ovat+sosiaalisesti,+iällisesti+ja+alueellisesti+hyvin+vinoutunut+otos+suomalaisista.

    Äänestä

  • Vaikka se sinua suomea vihaavaa punaviherhörhöä kuinka veetuttaa, niin kyllä tuo reaktio vain kertoo sitä karua kertomaa, että suurin osa suomen kansasta ei pitänyt tuosta muutoksesta. Kyllä se twitter, facebook ja keskustelupalstojen reaktio on oikeasti melko lähellä kaikkien suomalaisten tuntemuksia.

    Perustellusti voidaankin kysyä, että missä tuo 4000 ihmisen mielipiteeseen perustuva "tutkimus" tehtiin. Ettei vain ois ollu jossain vihreiden puoluekokouksen aulassa. :D

    Suomessa on vain yksi turha ja äänekäs vähemmistö joka järjestää somessa maalitusta ja turhia kohuja. Se on tämä äärivihreiden ja äärikommunistien pieni äänekäs mölylauma. Itse lasken myös sinut heidän "trollitehtaaseensa".

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaikka se sinua suomea vihaavaa punaviherhörhöä kuinka veetuttaa, niin kyllä tuo reaktio vain kertoo sitä karua kertomaa, että suurin osa suomen kansasta ei pitänyt tuosta muutoksesta. Kyllä se twitter, facebook ja keskustelupalstojen reaktio on oikeasti melko lähellä kaikkien suomalaisten tuntemuksia.

    Perustellusti voidaankin kysyä, että missä tuo 4000 ihmisen mielipiteeseen perustuva "tutkimus" tehtiin. Ettei vain ois ollu jossain vihreiden puoluekokouksen aulassa. :D

    Suomessa on vain yksi turha ja äänekäs vähemmistö joka järjestää somessa maalitusta ja turhia kohuja. Se on tämä äärivihreiden ja äärikommunistien pieni äänekäs mölylauma. Itse lasken myös sinut heidän "trollitehtaaseensa".

    Ja kun et osaa perustella väitteitäsi alat haukkumaan minua. Voi sinua.

    Eiköhän Raisio halua markkinatutkimuksillaan tietää todellisen mielipiteen, koska heillä on siihen taloudellinen interessi. Ei Raision intressi ole suosia vihteitä tai persuja vaan saada kauraa kaupaksi ja vielä mahdollisimman korkeaan hintaan. Raisio on yritys joka yrittää ensisijassa tuottaa voittoa omistajilleen (joita on mm. MTK).

    Äänestä

>>Joko Raisio on täysi amatööri brändäämisessä ja mielikuvien rakentamisessa, tai sitten radikaali irroitus perinteisestä suomalaisuudesta, >>

Ennustan että Raisiolla joku tuulee saamaan kenkää tämän päätöksen johdosta. Kysymys on enää että kuinka korkealta tasolta se pudotettava tai pudotettavat valitaa.n

Riittääkö jonkun pikkukorpraalin. eli Markkinointipäällikkö/Markkinointijohtajan irtisanominen. Vai nouseeko paine aina Toimialajohtajan ja Toimitusjohtajankin tasolle saakka.

Nätin kansallispukuisen tytön kansallispuvun repiminen päältä ei yksinään vielä tuo suomalaisessa liike-elämässä potkuja.

Mutta jos sama markkinointijohto ja TJ on tehnyt firmalle jo joitain muitakin heikkoja päätöksiä ja linjauksia, niin silloin tutun naapurintytön, Suomi-tytön huono kohtelu puhaltaa jo TJ-tasonkin väkeä ulos talosta.

1Äänestä

"– Osasimme odottaa tällaista palautetta. Kun kosketaan ikoniseen suomalaiseen brändiin, se herättää odotetusti tunteita, kommentoi Raision markkinointijohtaja Mikko Lindqvist MTV Uutisille."
No sitten teitä ei yllätä sekään että suomalaisten mielipiteen pitämistä arvottomana symbolien tasolla aiheuttaa sen että suomalaiset asiakkaatkaan eivät pidä tuotettanne ostamisen arvoisena.
Joo, pitäkää tunkkinne.

1Äänestä
  • Missä tämä "suomalaisten mielipide" on mitattu ja julkaistu?

    Äänestä

Ihme ettei 35 000 Sipilän ja Orpon uuskuluttajaa.

Äänestä

Miksi Raisio myy kaiken ....Johtavatko idiootit nyt Raisiota ?

Raisio Oyj pörssiyhtiön tunnetuimpia elintarvikebrändejä ovat Benecol, Elovena, Provena, Nalle, Sunnuntai, Torino ja Nordic.

- Raisio myi syksyllä 2009 margariiniliiketoimintansa 80 miljoonalla eurolla yhdysvaltalaiselle Bungelle. Kauppaan kuuluivat yhtiön margariinitehtaat Raisiossa ja Puolassa ja tuotemerkkejä, kuten Keiju-margariini. Raisio jatkoi myytyjen tuotemerkkien jakelijana Suomessa, Ruotsissa ja Virossa, ja Benecol-omaisuus pysyi Raision hallussa.[11]

- 2016 Raisio myi Ison-Britannian välipalapatukkaliiketoimintansa Halo Foodsin (Newportin ja Swindonin tehtaat sekä Dormen-brändin) alankomaalaiselle Nimbusille ja keskittyi omiin brändituotteisiinsa.[15]

- 2017 Raisio myi makeisliiketoimintansa Valeo Foodsille. Kauppaan sisältyi kuusi tehdasta Britanniassa ja Tšekissä, jotka työllistivät noin tuhat ihmistä. Makeismerkkejä olivat Poppets, Fox’s, XXX, Just ja Pedro.[16]

- 2018 Raisio myi naudanrehuliiketoimintansa Ruotsiin, Lantmännen Agro Oy:lle. Kauppaan sisältyi kaksi rehutehdasta, Ylivieskassa ja Kouvolassa. [17]

1Äänestä

Kilgore.Trout on fiksoitunut tilastotietoon, varsinkin silloin, jos mielipiteiden enemmistö on hänen maailmankuvaansa vastaan. Tilastoilla "vääriä" mielipiteitä vastaan :)

Äänestä

Miksi eivät piirtäneet siihen venäläistä traktoria tai puimuria sinisellä värillä?

Äänestä

Kansalle ei ole tällä puuropaketilla vitun väliä, persuhihhulit vinkukoot.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

"Tutkimuksiin osallistui yli 4 000 kuluttajaa ja uusi Elovena-design sai heiltä hyvät arviot. Kuluttajat kokivat, että Elovena-tyttö sinisessä mekossa viestii vahvasti suomalaisuutta. -Elovenan ydin säilyy, ja aiomme edelleen edustaa vahvasti suomalaisuutta. Olemme edelleen suomalainen brändi, se on tuotteemme ydin".

-------------------

En tiedä miten tämä tutkimus toteutettiin, tai mikä on oikea tulos, mutta on se kummallista (taas!), että aito kansan reaktio muutokseen on täysin päinvastainen ilmoitettuun tutkimustulokseen verrattuna. Miten Raisio aikoo "edelleen edustaa vahvasti suomalaisuutta", karsimalla suomalaisuudesta, sen historiasta, juurista, maataloudesta, maalaisromantiikasta, ahkeruudesta, alkutuotannosta jne. kertovat ydinmielikuvat?

Raision mukaan uusi Elovena-tyttö viestii "suomalaisten mielestä" suomalaisuudesta. Ja vielä "vahvasti". Herää kysymys, miksi kansan näkyvin reaktio oli täysin päinvastainen, ja mitkä suomalaisuuteen liittyvät asiat löytyy (vahvasti) uudesta Elovena-tytöstä? Miten suomalaisuus oikein nähdään nykyään, tai millaisena se oikein halutaan nähdä, jos ei enää (tällaisissa tapauksissa) perinteiden, historian yms. kautta? Ymmärtääkö suomalainen, tai brändääjä, itsekään, mitä hänen, tai suomalaisen, identiteetille kuuluu? Kansainvälistymisbuumin lieveilmiöitä? Antivenäjäpropaganda sai kivekset surkastumaan?

Uudella Elovena-tytöllä ei ole todellisuudessa mitään suoraa tai uniikkia mielikuvayhteyttyä suomalaisuuteen, eikä sen puoleen Suomeen, sen historiaan, maatalouteen jne., jotka on olleet ne perustellut ja kantavat Elovena-imagon rakentajat. Uusi Elovena-tyttö on geneerinen, pelkistetty kuva valkoista rotua edustavasta naisesta, sukupuolesta, joka voi olla kenen tahansa mielestä kuka ja mikä tahansa... kansainvälinen, trendikäs, ruotsalainen, venäläinen, Gunilla, Olga, Tero, eurooppalainen, lesbo, bi, muunsukupuolinen, interreilaaja, shoppailija, city-ihminen, naapurintyttö jne... ja väreiltään se assosioituu Suomen sijaan jonnekin muualle. Perinteisesti Suomen tunnusvärit ei ole eu:n tai ruotsin sini-keltainen. Uudistuksen myötä koko tytön idea on tuhottu. Vanhemmassa kuvassa oli selkeät kantavat assosiaatiot ja informaatio, mutta nyt niiden tilalla on jotain irrallista, jossa geneerinen mikäjakukatahansatyttö kantaa sylissään heinää. Uuden ja alkuperäisen yhdistelmässä katosi se olennainen.

Jos mielikuvien ja asiayhteyksien rakentaminen on tällä tasolla, niin herää taas kysymys, mikä oli oikeasti Raision strategia. Joko Raisio on täysi amatööri brändäämisessä ja mielikuvien rakentamisessa, tai sitten radikaali irroitus perinteisestä suomalaisuudesta, Suomen historiasta, maataloudesta, maalaisromantiikasta ja uudelleenasemointi "kansainväliseen nykyaikaan" oli harkittu teko. Harkittuna tekona se sopii kyllä tähän nykymalliin, jossa yleisesti perinteinen suomalaisuus ja siihen liittyvät asiat on joutuneet integraation ja kansainvälistymishingun (mekinhalutaanollajotain!) kohteeksi. En itse pidä tällaisesta "ajanmukaistamisesta", jossa kantavia, vakiintuneita, tunnistettavia, arvostettavia arvoja, assosioitaatioita yms. kohdellaan välinpitämättömästi.

Ajan kanssa tämäkin virhe unohtuu ja siihen sopeudutaan. Ehkä. Onneksi Raisio ei kuitenkaan tumpuloinut siihen mitään vielä idioottimaisempaa kuvaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu