Olkanivel/kalkkeuma

Anonyymi

Olkaniveleen on kertynyt kalkkia. Sain fyssarilta ohjeen vahvistaa selkälihaksia? Pitäisikö tuon oikeasti auttaa olkapäähän vai miten kuntouttaa käsi? Kipu säteilee olkavarren yläosaan kun kättä nostaa ylös

3

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tiedä mikä on fyssari mutta ei ainakaan osaa eikä tiedä olkavaivoista mitään. Vaiva on hyvin tuskallinen hoitamattomana ja jotkut suosittelevat heti leikkausta. Nykylääketieteen mukaan vaiva paranee nopeasti ja tehokkaasti oikealla jumpalla.
      Leikkausta ei suositella ollenkaan.

      Itse olen täysin parantunut pelkästään noudattamalla seuraavia yksinkertaisia jumppaohjeita, vaikka olin ensin täysin varma että leikkaus on edessä.

      Seuraavan sivun ohjeet 1 - 5 (excersize 1 - 5) ovat mielestäni parhaat.
      http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.829.7931&rep=rep1&type=pdf


      Toinen ohje missä suurinpiirtein samat ohjeet kohdassa kuminauhajumppa:
      https://docplayer.fi/8723457-Terveystietoa-olkapaan-hoito-opas.html

    • Anonyymi

      O,a olkapääni alkoi kipuilemaan tietyissä asennoissa. Sain fyssarilta kuminauhan ja jumppaohjeet. Lutkuttelin kumia muutaman kuukauden ja olkapää alkoi tuntumaan paremmalta.
      Siitä rohkaistuneena aloin uudelleen tekemään rinnallevetoja ja tempauksia.
      Muutamassa kuukaudessa tulivat kivut ja liikerajoitukset entistä pahempina.
      En pystynyt nostamaan oikeaa kättäni ylös etuoikealle enkä kääntämään sitä selän taakse.
      Kuvaukset paljastivat 85%:sti poikkikuluneen hauisjänteen. Jännetupet olivat rispaantuneet. Joku luun pää oli kulunut teräväksi ja niveleen oli ilmestynyt joku ylimääräinen kalkkimöykky.
      Olkapää leikattiin. 60v ukom kuntoutuminen kesti 5 kuukautta mutta sen jälkeen olkapää oli täysin moitteeton mihin tahansa.

      Siis suosittelen röntgen- ja magneettikuvauksia sekä ortopedin lausuntoa!

      • Anonyymi

        Aloitit kai liian aikaisin reuhtomisen? Näin tv:ssä kuvauksen juuri tuollaisesta leikkauksesta. Sinnehän laitetaan narua tueksi!
        Itse en saanut kättä ylös olkatasoa enempää kun mieletön kipu iski olkapäähän.
        Minullakin väitettiin olevan puoleksi rispaantunut jänne joka oli kulunut teräviä luun reunoja vasten. Fysiatri - siis - lääkäri eikä mikään höpsänkeikka jumppari - määräsi magneettikuvaukseen missä asia todettiin. Jumppaohjeet sain sitten lääkärin lähetteellä.

        Sain lähes yllämainittujen mukaiset ohjeet ja tein niitä hartaasti. NYkyään treenaan punteilla mutta en uskalla kovin raskaita painoja käyttää ettei tulisi uudestaan vaivoja.

        Jos jollain on vaivoja niin myös minä suosittelen magneettikuvausta ja nimenomaan erikoislääkärin tutkimusta. Tavallinen tk-lääkäri antoi vain ohjeeksi syödä buranaa kipuihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5360
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1122
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      102
      875
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      801
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      783
    6. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      757
    7. Kuinka monesti olet itkenyt?

      Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
      Sinkut
      132
      753
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      734
    9. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      719
    10. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      46
      718
    Aihe