Kiinnostunut: verkkokalastaminen Saimaalla

Te jotka kalastatte verkoilla, miksi ette tahdo luopua niistä vaikka tiedätte sen olevan merkittävä uhka saimaannorpan kannan kasvuun?

Asiallisia vastauksia kiitos :)
11255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Viimeinen norppa näkyi täällä ennen jääkautta.

Äänestä

Saimaannorpan kanta on kasvanut koko ajan.

Äänestä

Saimaannorpan suojelu on täysin idioottimaista touhua. Norppa tulee häviämään ilmastomuutoksen ja kannan degeneroitumisen seurauksena. Ja sitäpaitsi, norppa on ihmisen kanssa tuolla ravintoketjun yläpäässä, joten sen ja ei myöskään ihmisen häviämisestä tulisi kärsimään muut eliö- tai kasvilajit. Olisin enemmän huolissani noiden n. tuhannen Suomessa uhanalaisen tai erittäin ohanalaisen lajin säilymisestä ja tietenkin tuosta koko luonnon kokonaisbiomassan vähentymisestä n. puolella. Saimaa ei enään ole tuolle lajille ominainen esiintymispaikka. On varmaan ollut joskus jääkauden jälkeisenä aikana, mutta ei enään. Laatokalla on hyvinvoiva ja runsas makeanveden norppakanta. Lajillisesti on saivartelua, että Saimaan norppa ja Laatokan norppa voidaan perimältään erottaa toisistaan. Saimaannorpan suojelu on muutamien tahojen rahastuskeino, ei mitään luonnon suojelua. Ja onhan se "söötti".

Äänestä

Ai että miksi ? Yksinkertaisesti me kaikki emme näe asiaa samalta kantilta, kuin ne joiden mielestä kyseistä rasvapalloa pitäisi suojella kaiken muun kustannuksella.
Hylkeitä on Itämeri pullollaan, mitä merkitystä on yhdellä järven vangiksi jääneellä norpalla ?
Ei tarvitse tulla verkkoja sotkemaan jos haluaa pysyä hengissä, mokomat rosvot tulossa verkoista varastamaan toisten saalista, niin rangaistus siitä voi käydä hengen päälle.
Noh, ilmastonmuutos hoitaa asian tuota pikaa, vaikka hörhöt yrittävät jopa heinäpesiä mokomille.

Äänestä

Ainut hyöty norpista on näille tutkijoille, että saavat työpaikkansa pitää, mutta normi veronmaksajille kalliita elukoita, sen verran pitää vanhankansan metsästäjiä moittia, etteivät onnistuneet hävittämään koko norppakantaa sukupuuttoon.Aivan turhakkeita.

Äänestä

Aina kun menee verkot kokemaan kannattaa pitää äänenvaimentimella varustettu pienoiskivääri mukana reikäpää luodilla.

Äänestä

Me jotka kalastamme verkoilla, rukoilemme norpansuojelijoille ja norpille kuolemaa ja hävitystä.

Äänestä

Nyt lähti ensimmäisenä jo virreän liikkeen pääperustaja, luonnonsuojelija Pentti Linkola, siitä vaan nyt lähtee muut norpansuojelijat peräkanaa.
Pääsevät eroon verkkokalastuksen häiriköistä ja kalastuksen häiriköistä yleensäkin Itä-Suomen kalavesiltä. ...hi...hii..hiii vaan

Äänestä

Kuutit on nyt helppoa saalista mm. huuhkajille, joita on saimaan rannoilla jonkin verran.

Äänestä

Ketut, joita nyt riittää pilvinpimein tappaa kuutteja enemmänkuin verkkokalastajat, mitäs meinataan asian hyväksi tehdä.

Äänestä

Tänään sanottiin radiohaastattelussa jonkunsortin pesänetsijältä, että huonolta näyttää tämä talvi kuuttien kannalta, monelta pesältä löytynyt verijälkiä, todennäköisesti peto oli vienyt kuutin,kannattaisiko viherpiipertäjienkin suorittaa metsästyskortti ja ruveta kinoksien kolaamisen sijaan metsästämään kettuja ja lopettaa ilveksien suojelutouhu, pedot tappaa paljon enemmän kuutteja kuin verkkokalastajat, aivan hulluutta nämä verkkokiellot.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Te jotka kalastatte verkoilla, miksi ette tahdo luopua niistä vaikka tiedätte sen olevan merkittävä uhka saimaannorpan kannan kasvuun?

Asiallisia vastauksia kiitos :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu