Miten minä saisin parhaan kellon seinälle tai joka tunti soittavan kellon pöydälle. Pitääkö ostaa vedettävä kello vai patterilla toimiva seinä tai pöytäkello ja mistä ostaisin. Nykyään kultasepän liikkeet ei myy seinäkello ja eikä kellosepän liikkeessä näytä olevan ainuttakaan tarjolla. Mistä olette ostaneet.
Seinäkellon osto
12
269
Vastaukset
- Anonyymi
Osta elektroniikkaliikkeestä tai tilaa netistä tarkka ja edullinen kvartsikoneisto viisareilla. Rakennat kellotaulun itse, saat juuri sellaisen kuin haluat. Koneistoon menee jokunen euro paristo ja päälle kellotaulun kulut.
- Anonyymi
Meillä on ollut seinäkelloja käkikellosta alkaen. Kaikista hauskin/rakkain kello on ollut punttiviritteinen kello joka myös ilmoitti tasatunnit. Mekaanisissa kelloissa kannattaa sitten muistaa että ne pitävät kovaa tikitystä. Siihen pitää tottua ja sitten kun tottuu ei enää osaa nukkua jos tikitystä ei kuulu.
- Anonyymi
Itselläni loytyy Valmet seinäkello.
Tunninvälein ilmoittaa ajan,kun alkaa soittokoneisto hakkaamaan.
Eikä se käynti tikityskään kaikkein hiljaisemmasta päästä ole.
Ei viitsi jatkuvasti päällä pitää,sen kovan äänen takia.
Satunnaisesti pidän käynnissä,ettei koneisto jumiudu.
On kyllä muutamavuosi taaksepäin täysin huollettu ja laitettu,
asiansa osaavan kellosepän toimesta.- Anonyymi
Valmet kellojen laatu oli aikanaan niin huono että niiden myynti käytännössä pysähtyi. Sitten nimeksi vaihdettiin AIka.
- Anonyymi
Valmettia tehtiin monella eri nimellä.
Yleisesti oli miesten ja naisten nimiä.
Tuotanto alkoi joskus sotien jälkeen.
Joskus seiskyt luvulla taidettiin tehdä viimeiset.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Valmet_(kello) - Anonyymi
Kellosta oli monta eri kotelomallia.
Kotelot oli valmistanut Salon Radiotehdas ( Myöh Salora ) - Anonyymi
Jos haikailee mekaanista niin kaikista helpoin on se missä veto taphtuu painoilla eikä niitä ole koteloitu. Sen tuleee vedettyä aina ohikulkiessaan kun tarvetta on. Avaimella vedettävät vaativat hieman harrastuneisuutta, ovat yleensä pysähtyneinä seinällä.
- Anonyymi
Meillä olisi ehdottomasti mekaaninen seinäkello ellei vaimolla olisi hermot paskana.
- Anonyymi
Eli siis ite oon ottanu käyttöön langattoman matkapuhelimen. Toimii hyvin. Mulla on joku raksuttava kello seinällä mutta sitä en oikeestaan tarvitse. Puhelin siis riittää, ja se on aina mukana.
Rannakello on toinen hyvä vaihtoehto! Kätevästi ranteessa ja aina mukana samoin kuin puhelin.
Sanoisin siis että heitetään hiiteen ne seinäkellot ja siirrytään nykyaikaan. :)
https://kellojakultawidemark.fi/products/am-pm-dp140-k231-nalle-puh-lasten-rannekello
Tossa olis linkki (jos toimii) rannekelloon jonka ite omistan. Hyvä, ei pidä ääntä ja kätevän pieni. Ehdoton suosikkikello koko elämän ajan ollut. Toi on nyt siis uusin malli, ite oon vähän jääny jälkeen. Omistan siis 2017 vuoden rannekellon. Mutta hei tsemppiä kellon ostoon. toivotavasti oli jollekkin muullekkin tästä apua,'
Kiitos ja näkemiin!- Anonyymi
Jihuu hieno nalle puh kello:D:D
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jihuu hieno nalle puh kello:D:D
Olen hyvin tyytyväinen kelloihini.
- Anonyymi
Itse ostin ison seinäkello, joka toimii patterilla. Soittaa muutamaa kappaletta, dingdongia ja Westminster abbey soittoa. Kuuntelin aluksi kunnes mitta tuli täyteen ja kun patterit loppuivat, en vaihtanut uusia. Nyt kuuntelen hiljaisuutta. Kun kyllästyin, vaihdan patterit ja sävelmän sekä pidän äänen voimakkuuden matalana. Silloin olen tyytyväinen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2005029NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1324964Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku113888Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1212007- 4031751
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a631576Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann111372- 891255
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3781245- 741075