Englannin kielinen työnhaku

Anonyymi

Mitäs laki sanoo tästä kun työpaikka ilmoitetaan englanniksi ja hakeminen tapahduttava englanniksi? Suomessahan on kumminkin kaksi virallista kieltä. Tämähän on työntekijää syrjivä käytäntö.

Osaan tietysti englantiakin, mutta tämä lainmukaisuus on epäselvä.

4

448

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      itse tietenkin osaat kirjoittaa englannin kielellä. Tiedät sen itse. Työnantaja ei sitä vain tiedä. Jos haetaan tehtäviin joissa englannin klelellä on keskeinen "rooli" niin silloin voidaan edellyttää että työhakemus on englanninkielinen. Tuskinpa laissa on mitään yksiselitteistä mainintaa asiasta. Julkisella puolella työnhaussa voi olla toisin. Julkisella puolella työnhaku on hyvin muotosidonnaista ja säädöksiin perustuvaa.

    • Anonyymi

      Eihän tuossa ole mitään lainvastaista!
      Työnantaja voi laatia työhakuilmotuksensa vaikka swahiliksi!
      Jos ja kun ajattelet että ei-suomeksi laadittu hakuilmoitus on lainvastainen, niin taidat olla tynnyrissä kasvanut. Tänäpäivänä!!!!

    • Laki sanoo asiasta sen verran, että työantajalla on työnohjausvalta. Työnantaja päättää mitä työtä kukin työntekijä tekee, minä aikana, millä palkalla ja mitä kieltä työpaikalla käytetään. Luonnollisesti on olemassa lakeja, jotka rajoittavat työnantajan ohjausvaltaa, esim työsuojelu- ja työaikalaki. Palkan määrää puolestaan saattaa koskea työnantajaa sitova työehtosopimus. Sen sijaan kielilaki ei pääsääntöisesti koske ainakaan yksityissektorin työnantajan työnohjausvaltaa. On siten työnantajan omassa vallassa päättää työpaikalla ja työpaikkailmoituksissa käytettävä kieli.

    • Anonyymi

      Meillä on vaikka kuinka paljon yrityksiä joissa työkieli on englanti. Olisiko siinä mitään järkeä, että tuollaiseen yritykseen haettaisiin ihmisiä kokeilematta voivatko he kommunikoida tulevassa työssään? Palkkaisitko itse ihmisen ilman varmuutta siitä että, osaako hän puhua tai kirjoittaa yrityksen työkieltä käyttäen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe