Englannin kielinen työnhaku

Anonyymi

Mitäs laki sanoo tästä kun työpaikka ilmoitetaan englanniksi ja hakeminen tapahduttava englanniksi? Suomessahan on kumminkin kaksi virallista kieltä. Tämähän on työntekijää syrjivä käytäntö.

Osaan tietysti englantiakin, mutta tämä lainmukaisuus on epäselvä.

4

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      itse tietenkin osaat kirjoittaa englannin kielellä. Tiedät sen itse. Työnantaja ei sitä vain tiedä. Jos haetaan tehtäviin joissa englannin klelellä on keskeinen "rooli" niin silloin voidaan edellyttää että työhakemus on englanninkielinen. Tuskinpa laissa on mitään yksiselitteistä mainintaa asiasta. Julkisella puolella työnhaussa voi olla toisin. Julkisella puolella työnhaku on hyvin muotosidonnaista ja säädöksiin perustuvaa.

    • Anonyymi

      Eihän tuossa ole mitään lainvastaista!
      Työnantaja voi laatia työhakuilmotuksensa vaikka swahiliksi!
      Jos ja kun ajattelet että ei-suomeksi laadittu hakuilmoitus on lainvastainen, niin taidat olla tynnyrissä kasvanut. Tänäpäivänä!!!!

    • Laki sanoo asiasta sen verran, että työantajalla on työnohjausvalta. Työnantaja päättää mitä työtä kukin työntekijä tekee, minä aikana, millä palkalla ja mitä kieltä työpaikalla käytetään. Luonnollisesti on olemassa lakeja, jotka rajoittavat työnantajan ohjausvaltaa, esim työsuojelu- ja työaikalaki. Palkan määrää puolestaan saattaa koskea työnantajaa sitova työehtosopimus. Sen sijaan kielilaki ei pääsääntöisesti koske ainakaan yksityissektorin työnantajan työnohjausvaltaa. On siten työnantajan omassa vallassa päättää työpaikalla ja työpaikkailmoituksissa käytettävä kieli.

    • Anonyymi

      Meillä on vaikka kuinka paljon yrityksiä joissa työkieli on englanti. Olisiko siinä mitään järkeä, että tuollaiseen yritykseen haettaisiin ihmisiä kokeilematta voivatko he kommunikoida tulevassa työssään? Palkkaisitko itse ihmisen ilman varmuutta siitä että, osaako hän puhua tai kirjoittaa yrityksen työkieltä käyttäen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      47
      5362
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      414
      4650
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3859
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      174
      3254
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2546
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2302
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2138
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      2042
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      125
      1960
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1489
    Aihe