Mitäs laki sanoo tästä kun työpaikka ilmoitetaan englanniksi ja hakeminen tapahduttava englanniksi? Suomessahan on kumminkin kaksi virallista kieltä. Tämähän on työntekijää syrjivä käytäntö.
Osaan tietysti englantiakin, mutta tämä lainmukaisuus on epäselvä.
Englannin kielinen työnhaku
4
446
Vastaukset 4
- Anonyymi
itse tietenkin osaat kirjoittaa englannin kielellä. Tiedät sen itse. Työnantaja ei sitä vain tiedä. Jos haetaan tehtäviin joissa englannin klelellä on keskeinen "rooli" niin silloin voidaan edellyttää että työhakemus on englanninkielinen. Tuskinpa laissa on mitään yksiselitteistä mainintaa asiasta. Julkisella puolella työnhaussa voi olla toisin. Julkisella puolella työnhaku on hyvin muotosidonnaista ja säädöksiin perustuvaa.
- Anonyymi
Eihän tuossa ole mitään lainvastaista!
Työnantaja voi laatia työhakuilmotuksensa vaikka swahiliksi!
Jos ja kun ajattelet että ei-suomeksi laadittu hakuilmoitus on lainvastainen, niin taidat olla tynnyrissä kasvanut. Tänäpäivänä!!!! Laki sanoo asiasta sen verran, että työantajalla on työnohjausvalta. Työnantaja päättää mitä työtä kukin työntekijä tekee, minä aikana, millä palkalla ja mitä kieltä työpaikalla käytetään. Luonnollisesti on olemassa lakeja, jotka rajoittavat työnantajan ohjausvaltaa, esim työsuojelu- ja työaikalaki. Palkan määrää puolestaan saattaa koskea työnantajaa sitova työehtosopimus. Sen sijaan kielilaki ei pääsääntöisesti koske ainakaan yksityissektorin työnantajan työnohjausvaltaa. On siten työnantajan omassa vallassa päättää työpaikalla ja työpaikkailmoituksissa käytettävä kieli.
- Anonyymi
Meillä on vaikka kuinka paljon yrityksiä joissa työkieli on englanti. Olisiko siinä mitään järkeä, että tuollaiseen yritykseen haettaisiin ihmisiä kokeilematta voivatko he kommunikoida tulevassa työssään? Palkkaisitko itse ihmisen ilman varmuutta siitä että, osaako hän puhua tai kirjoittaa yrityksen työkieltä käyttäen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3411237- 54728
2 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk55718- 38715
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä152623Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa59606- 45604
Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma26571- 42516
Onko minulla nainen
Lupa tutustua toiseen naiseen? Olen saanut sen kuvan että et halua alkaa kanssani koska et luota minuun...46502