Mitäs laki sanoo tästä kun työpaikka ilmoitetaan englanniksi ja hakeminen tapahduttava englanniksi? Suomessahan on kumminkin kaksi virallista kieltä. Tämähän on työntekijää syrjivä käytäntö.
Osaan tietysti englantiakin, mutta tämä lainmukaisuus on epäselvä.
Englannin kielinen työnhaku
4
342
Vastaukset
- Anonyymi
itse tietenkin osaat kirjoittaa englannin kielellä. Tiedät sen itse. Työnantaja ei sitä vain tiedä. Jos haetaan tehtäviin joissa englannin klelellä on keskeinen "rooli" niin silloin voidaan edellyttää että työhakemus on englanninkielinen. Tuskinpa laissa on mitään yksiselitteistä mainintaa asiasta. Julkisella puolella työnhaussa voi olla toisin. Julkisella puolella työnhaku on hyvin muotosidonnaista ja säädöksiin perustuvaa.
- Anonyymi
Eihän tuossa ole mitään lainvastaista!
Työnantaja voi laatia työhakuilmotuksensa vaikka swahiliksi!
Jos ja kun ajattelet että ei-suomeksi laadittu hakuilmoitus on lainvastainen, niin taidat olla tynnyrissä kasvanut. Tänäpäivänä!!!! Laki sanoo asiasta sen verran, että työantajalla on työnohjausvalta. Työnantaja päättää mitä työtä kukin työntekijä tekee, minä aikana, millä palkalla ja mitä kieltä työpaikalla käytetään. Luonnollisesti on olemassa lakeja, jotka rajoittavat työnantajan ohjausvaltaa, esim työsuojelu- ja työaikalaki. Palkan määrää puolestaan saattaa koskea työnantajaa sitova työehtosopimus. Sen sijaan kielilaki ei pääsääntöisesti koske ainakaan yksityissektorin työnantajan työnohjausvaltaa. On siten työnantajan omassa vallassa päättää työpaikalla ja työpaikkailmoituksissa käytettävä kieli.
- Anonyymi
Meillä on vaikka kuinka paljon yrityksiä joissa työkieli on englanti. Olisiko siinä mitään järkeä, että tuollaiseen yritykseen haettaisiin ihmisiä kokeilematta voivatko he kommunikoida tulevassa työssään? Palkkaisitko itse ihmisen ilman varmuutta siitä että, osaako hän puhua tai kirjoittaa yrityksen työkieltä käyttäen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 686957
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on636813Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1495473Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504513En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204109Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53720- 373278
- 313267
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris762792Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta402279