Sipilän kiky
Tulonsiirtoa köyhiltä rikkaille6 miljardia
Sipilän kiky rikaile 6 miljardia
32
189
Vastaukset
- Anonyymi
Sipilän kiky oli pelkkä kusetusmalli
Tulonsiirtoja köyhiltä rikkaille porvareifen. yrityksille 6 , miljardia
Melkeen koko maataliastuki- Anonyymi
Kepuli sipilän kusetus malli antoi rikkaille ilmaistyöllä 6 miljardia.
No nyt ei virmat tarviikkaan yritystukia kun on kirstut täynnä miljardeja
Vai mihin joka vuosi katoaa
Samoin kuin maatilojen voitot - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kepuli sipilän kusetus malli antoi rikkaille ilmaistyöllä 6 miljardia.
No nyt ei virmat tarviikkaan yritystukia kun on kirstut täynnä miljardeja
Vai mihin joka vuosi katoaa
Samoin kuin maatilojen voitotJoka vuosi 9000000000 euroa yritystukea
=Joka vuosi 9 000 000 000 euroa yritystukea
=Joka vuosi 9000 miljoonaa euroa yritystukea
=Joka vuosi 9 miljardia euroa kepu-kokoomuksen yritystukea kapitalisteille veronmaksajien rahoista ja siten pois suomen julkisista varoista eli so-te, eläke, ym. hyvinvointi-varallisuudesta ja siten pois ostovoimasta?
"Voi sanoa suoraan että SDP päähallituspuolueena pelasti Suomen työläisten palkat ja työehdot, sekä lisäsi suomalaisten ostovoimaa, kotimaan kysyntää, tätä kautta yritysten toimintaedellytyksiä ja uusien tes-työntekijöiden palkkausta sekä talouskasvua, valtiovelan lisäämistarpeen vähenemistä ja alijäämän pienemistä. Se lisäsi verotulojen kasvua eli hyvinvoinnin lisääntymistä. Hienoa suomenpelastaja SDP!"
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16200612/sdp-pelasti-suomalaisten-palkat
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16219057/nalle-maailmankuuluisa-sipilatuet-firmoille-9-miljardia
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16216829/sipilan-kiky--rikaile-6-miljardia
- Anonyymi
Miten niiltä köyhiltä voi olemattomia rahoja siirtää rikkaille?
- Anonyymi
60 miljardia on lähempänä totuutta.
Muistakaa- ettehän te oe edes tiennyt tät enemmin- Sipiän kausi oli alouden kasvukautta koko maailmassa- siis tukia ei olisi pitänyt tarvita ololenkaan!!!!!!?!?!?!
!?!?!?!!?!?!?!?!!
kyllä, kysykää miksi- vastaus on EURO-- koska meillä on euro- muilla pohj. maisa ei ole euroa ja hyvin menee....
- Anonyymi
Höpöhöpöä tuollaiset laskelmat. Kukaan ei ensinnäkään tee 24 kikytuntia vuodessa tai edes tes:n mukaisia tunteja tehollisesti. Monelle maksetaan ajasta ja paskanpuhumisesta, ei työstä.
- Anonyymi
Ei ole kyse kiky-tunneista pelkästään.
- Anonyymi
Tuo 6 miljardia ei liity mitenkään kikytunteihin vaan siihen, että yritysten osuutta työeläke-, sosiaaliturva- ja työttömyysmaksuista alennettiin ja palkansaajien osuutta kasvatettiin. Työntekijöiden käteen jäävä palkka laski ja työnantajien kulut pienenivät 6 miljardilla.
Missä on 6 miljardin investoinnit? Floridan loma-asunnoissa vai missä?
https://yle.fi/uutiset/3-11161182 - Anonyymi
Tosi.
Työpaikalla notkujia piisaa.
Solvaavat, kyykyttävät, halveksivat 9 euron orjia.
Kotonaan käyvät työttömien päälle.
- Anonyymi
Yritykset ovat maksaneet viime vuosina ennätys suuria osinkoja. Jostainhan ne rahat on tulleet, joita on jaettu osinkoina pääasiassa amerikkalaisille miljardööreille.
Kyseessä on nollasumma-peli, joten jos joku saa, joltain toiselta otetaan!
Muistakaa äänestäjät, että persut olivat mukana hyväksymässä tätä. Suomen ongelma on ollut pitkään investointien vähäisyys. Tätä pyrittiin korjaamaan yhteisöveron alentamisella Kataisen hallituksen aikana. Tulos oli se, että investoinnit eivät kasvaneet, mutta osingot kasvoi.
Nyt Sipilä antoi 6 miljardin kiky-lahjan yrityksille. Tuloksena ei taaskaan ollut investointeja vaan voittojen kasvu.
Elämme nolla-korkojen aikaa ja maailmassa on enemmän investointikohteita hakevia pääomia kuin lupaavia investointikohteita. Tässä tilanteessa on selvä, että kaikki kannattavat investointi-ideat saavat rahoituksen.
Kun investointeja ei synny se johtuu vain siitä, että suomalaiset yritykset ja yritysjohtajat eivät pysty/osaa kasvattaa liiketoimintaansa. Pääomista ei ole puutetta.- Anonyymi
Köyhyys on lisääntynyt yhteiskunasamme. Oikeutta saa vain vapaamuurariherrat kuten osinkojakin. Kaikki kansallis omaisuus yhtiöitetään ja pistetään Herras lihoiksi Caruna Kemira sairaanoito maantiet.. tulevina. Poliis saattuet Mersuissa suojaa maan kavaltajia kuten Digtatuurissa konsanaan. Poliisia lahjotaan Tesloin Mersuin konepistoolein veromaksajien pussista vapaamuurari tuomarit syyttäjät estävät rikoksia tekevien poliisien oikeuteen saannin koko oneisto mediaa myöten on veljeskunnan hallinassa. Uudet kavallukset suunnitellaan Philenberg kokouksissa eurooppa tasolla vuosittain suljetuin ovin kansalta salassa.
- Anonyymi
Suomessa voitaisiin lisätä työllisyyttä lopettamalla työeläke- ja työttömyysvakuutusmaksut. Jokainen joka haluaa eläkettä voi ottaa eläkevakuutuksen omilla rahoillaan. Verotkin laskisivat, kun yhteiskunnan ei tarvitse maksella kaikenmaailman tukia ja eläkkeitä yms.
- Anonyymi
Sarjakurjistajan kurjistaminen vaikuttaa vielä pitkään eikä unohdu.
- Anonyymi
Kertokaas nyt, millä laskukaavalla kukaan hyötyy, kun palkan sivukuluja siirretään työnantajilta palkansaajille? Työntekijäthän maksavat kaikki yritysten kulut omistajien voittoja myöten, joten työnantajan osuus on nimellinen - tulopoliittinen kusetus. Sivukulurahastoihin ei kerry rahaa yhtään enemmän, kun työnantajien osuutta pienennetään ja työntekijöiden osuutta kasvatetaan. Työntekiöiden palkat eivät muutu.
- Anonyymi
Ei muutu bruttopalkat, mutta duunarille jää käteen vähemmän, kun joutuu maksamaan enemmän eläkevakuutusmaksuja. Työnantaja hyötyy alenevilla sivukuluilla, duunari häviää käteen jäävässä osassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei muutu bruttopalkat, mutta duunarille jää käteen vähemmän, kun joutuu maksamaan enemmän eläkevakuutusmaksuja. Työnantaja hyötyy alenevilla sivukuluilla, duunari häviää käteen jäävässä osassa.
Älkää vaatiko eläkkeitä, ansiosidonnaisia yms. Eihän työnantaja niitä tarvitse, te niitä tarvitsette.
- Anonyymi
rikkaat työn antajat yrittävät siirtää osan palkka kuluista yhteiskunnan maksettaksi,
- Anonyymi
Eikösn e ole jo siirtänyt melkeenn kaikki kulut
Kommareille kelpaa y r itystuki - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikösn e ole jo siirtänyt melkeenn kaikki kulut
Kommareille kelpaa y r itystukiNykyaikeiset kommari yrit y ä k ät nostaa yritystukea
Mihin katoaa yritysten voitot kun joka vuosi pitäää saafa yritystukea
- Anonyymi
Hinta siitä, että ay-liike pelasti nahkansa ekollien muilutuksessa.
- Anonyymi
Ilmaistöitä piissaa. Mitä jos yritysjohtokin l sallistuisi kikyn ilmaistöihin edes joskus
- Anonyymi
Työnantajat selittävät, että asia on koko yhteiskunnan etu. Osinkoja maksetaan enemmän osakkaille. Miten se on koko yhteiskunnan etu, kun osinkoja sitten siirretään verottajalta piiloon veroparatiiseihin.
Nythän työnantajat perustelevat asiaansa kuten sosialismissa on aiemmin tehty. Näin se takki kääntyy, kun on kyse rahasta. - Anonyymi
Yleislakolla se pystyttäisiin helposti ulosmittaamaan pois korkojen kera.
- Anonyymi
Mihin yritysten v oi t o t katoaa kun a k na joka viysi tarvitaan y r iystuke a köyhille yrit t äjile ja. Maalistukea viljeliöiille ja talonpojile
- Anonyymi
Otetaan esimerkiksi Riku Aalto joa varastaa koka vuoisi vuokralaisten rahoja 10 miljoonaa Kojamon kautta. Suomen Ahnein!!!
- Anonyymi
Miljardi on tuhat miljoonaa
Sipilä varasti työntekijöiltä 6 miljardia
Siis kuusi tuhatta kertaa enemmän. - Anonyymi
Miljardi on tuhat miljoonaa
Sipilä varasti työntekijöiltä 6 miljardia
Siis kuusi tuhatta kertaa enemmän.
- Anonyymi
Kiittäkää sipilää lakoista
- Anonyymi
Sipilän sotkuja siivoomaan
Olis ihan kiva jos kepuli t kin siivoisi sipilän sotkuja - Anonyymi
Sipilän sotkuja siivoomaan
Olis ihan kiva jos kepuli t kin siivoisi sipilän sotkuja- Anonyymi
Kunpa voittaisin Eurolotossa useita kymmeniä miljoonia . Ostaisin itselleni oman Mafia porukan ... Haaveissa minun !
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.3682948Veriteko Kajaanissa.
Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.302325Anna vihje jonka vain te tiedätte
Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e1611939Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano601511Millaisiin naisiin miehet OIKEASTI hullaantuvat
Kerrotaanpa nyt muutamia tosiasioita, joita miehet eivät yleensä halua myöntää ja joihin naiset usein haluavat olla usko1771153- 681039
- 851032
Mitä sanoisit jos uskaltaisin
Avautua IRL ihan oikeasti? Mietin keinoja siihen koska en vain enää jaksa että meidän välit jatkuu näin. Tiedän ettet ha69959- 62909
Farmi Suomi: Ari Koivunen tekee "ongelmallisen" päätöksen eläimille - Lloyd Libiso kieltää jyrkästi!
Oho, heti “kriisiä” pukkaa Farmilla! Uusi kausi starttaa tv:ssä torstaina. Jaksaako Farmi Suomi kiinnostaa? Lue lisää,14889