Coronavirukseen kuolleita 81 . Kriittisessä tilassa 460 . Parantuneita 51 . Tartunnan saaneita yli 2700 .
Hesarin päivitetyt tiedot Coronaviruksesta
Anonyymi
21<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Jos+Kiina+ei+salaa+todellisia+tartuntojen+määriä,+niin+tehokkaaltahan+tuo+virus+näyttää.
Vakavasti+sairastuneiden+(+kuolleiden)+suhdeluku+tartunnan+saaneista:+
(81+460)/2700+=+20%.
Parantuneita+on+selvästi+vähemmän+kuin+kuolleita,+mikä+osaltaan+johtunee+siitä+että+tartunnat+ovat+suurimmaksi+osaksi+aika+tuoreita+ja+tautiin+kuollaan+keskimäärin+pajon+nopeammin+kuin+mitä+siitä+parannutaan.
Vakavasti sairastuminen tarkoittaa sairaalahoidon tarvetta. Olen ollut monta kertaa sairaalassa ärhäkän keuhkokuumeen takia ja parantunut. Tärkein tieto on se, että Korona-viruksen kuolleisuusprosentti on ollut koko ajan noin 3.
Raju tauti. Jos taudin saa, niin on todennäköisempää kuolla kuin parantua
Tuota johtopäätöstä ei noista luvuista voi suoraan tehdä. Epidemia on tuore jolloin siihen on "ehditty" paremmin kuolla kuin siitä parantua. Esimerkiksi jos tautiin kuoleminen kestää keskimäärin 3 viikkoa tartunnasta ja paraneminen 6 viikkoa ja tartuntojen määrä on ollut koko ajan kasvusta, niin kuolleiden määrä on ylikorostunut.
"+Jos+taudin+saa,+niin+on+todennäköisempää+kuolla+kuin+parantua"
Minkä+laskuopin++mukaan.++Vain+3++prosenttia+on+kuollut.++Se+tarkoittaa,+että+97%+on+selviytynyt.
No noita todellisia lukumääriä annetaan pienissä erissä yleisön tietoon, ettei synny paniikkia.
Muutama nolla puuttuu lukujen perästä?
Souht China Morning Post tietojen mukaan Kiinassa 2804 sairastunutta ja Kiinan ulkopuolella muualla maailmassa 59 sairastunutta yhteensä 2863.
No nyt päivittyi kuolleita 81 Kiinassa sairastuneita 2821 ja muualla 2880.
Nyt Iltasanomissa itketään Kiinalaisten matkustuskieltoa, kun ne eivät pääse Lappiin.
Eikö Suomalaisten säilyminen tuolta virukselta meinaa mitään nyky Suomessa ?
Suomalaisiin sekin sattuu, jos matkailuyritykset menevät konkurssiin 1000 peruutuksen vuoksi. Työttömyyttä, verojen menetyksiä, budjettileikkauksia...
Tulee niistä sairastuneistakin mitä erilaisimpia menoja valtiontalouteen joten sairasta toivoa että kiinalaiset mahdollisesti jo sairastuneet matkailisivat Suomessa levittäen koronavirusta koko Suomeen.
No eiköhän tuota Lappia ole jo roskattu ihan tarpeeksi.
Ei ihme kun kiinalaiset syövät kaikkea liikkuvaa.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/13758535-df30-4bfc-874b-377f8937f3c1
No jos kukaan on katsonut tuota ohjelmaa " Australian rajalla " , ei tarvitse yhtään ihmetellä miksi Kiinasta leviää vaikka minkälaisia eläin -, kasvi-, ja ruokaperäisiä tauteja maailmalle.
No nyt Kambodza liittyi viruksen saaneiden maiden joukkoo 1 tartunta.
Viimeisimmät tiedot 82 kuolutta ja sairastuneita 2894 . Dailymail.
TV 1 Yle uutisoi alle 2700 sairastunutta mistä tuo yle tempoo noita lukuja ?
Youtuubista löytyy video missä yhteen terveyskeskukseen jonottaa n. 300 potilasta.
No nyt Kiinassa sairastuneita on 2839 Kiinan ulkopuolella 62 yhteensä koko maailmassa 2901 Kuolleita 82 tähän mennessä.
Kas, kas kun koitetaan painaa piiloon taas totuutta palstalla nostelemalla juttuja