Rauha maassa, ihmisillä hyvä tahto

Anonyymi

Kohta alkaa hiihtolomasesonki tai talvilomasesonki. Minne menisit, etelään vai pohjoiseen ? "Karkaatko" talven pimeydestä etelän aurinkoon vai pohjoisempaan Suomeen ? Vieläkö matkustelu maistuisi, jos kunto ja kukkaro kestäisi ?

14

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kukkaro ja kunto kestää.
      Olen päätteeni ääressä ja voin katsella maailmaa Google Earth-ohjelmalla.
      Miksi siis vaivautuisin?

      H.

    • Anonyymi

      Tottakai ongelma on koota sopiva seurue kulttuuripaikkoja on vaikka kuinka paljon Euroopassa

      Aikuisissa pariskunnissa on se vika että vähintään toinen on hullu ja toinen hillu tai kuollut
      Ei voi lähteä
      Jos molemmat ovat niin ei ole väliäkään

      Jos ei osaa matkustaa oikeasti voi aloittaa helpoista Rooma tai Lontoo

    • Ei tee mieli mihinkään kotoani.
      Kyllä rahatkin riittäisi jos ei ihan mahdottomia alkaisi vaatimaan.
      Kun kävin viimeksi etelän reissulla niin ajattelin että minulle riitti. Ei se ihan löhöily rantaloma ollut, parasta reissussa oli päästä kotiin. Pitkät lennot ovat kamalia. Kaupunkilomistakaan en oikein välitä, juosta kieli vyön alla nähtävyydestä toiseen. Nähtävyydet näkee netin kautta jos kiinnostaa.
      Jonnekin kylpylään kotimaahan voisin mennä viikonlopuksi. Valamon luostari kiinnostaisi, siellä voi myös yöpyä. Kyselin joulun ajaksi Valamosta huonetta, kaikki oli varattu.

    • Anonyymi

      Tottamooses matkailu maistuisi, mutta edellytykset ovat vähentyneet terveyden puolesta. Pitkiä lentoja ei kestäisi enää, mutta Euroopassakin on paljon kiinnostavia seutuja, joissa elää edullisemmin kuin kotona ja varsinkin kotimaan matkailuun verrattuna on erittäin edullista, että jos miellyttää tutustua maihin, jotka ei ole ykkösturistikohteita pienelläkin rahalla pärjäisi. Ns. turistirysissä ei ole tietenkään mitään kiinnostavaa, mutta kansan parissa viihtyy aina.

      • Anonyymi

        Oletko käynyt Mooseksen haudalla


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko käynyt Mooseksen haudalla

        Vitsi, vitsi, Mooseksen hauta,
        mutta olen siitä omituinen, että käyn matkoillani kaikilla paikkakunnilla mm. hautausmailla, kirkoissa ja luostareissa, jos niihin pääsee. Nekin kertovat paljon paitsi uskonnosta, niin kulttuurista.


    • Anonyymi

      Ajattelin hankkia hongkongista afrikan tähden ja mennä tangeriin tai kairoon ei ole kallis alle parikymppiä
      Kolme isoa kaupunkia ylsi keikka

      • Anonyymi

        Afrikan tähti on mukava peli, lapsuudesta jo tuttu mutta aina yhtä hyvä.


      • Anonyymi

        Se on yksi ratkaisu. Minäkin matkailen mielessäni joskus, eilen Indonesiassa TV-ohjelman
        mukana. Oli harvinaisen hienoja kuvaotoksia vaikeakulkuisista paikoista, joihin ei pääse
        kuin joku extreme-matkailija. Mahtavaa vihreää kosteaa tropiikkia mahtavine vesiputouksineen, paratiisinomaisia näkymiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Afrikan tähti on mukava peli, lapsuudesta jo tuttu mutta aina yhtä hyvä.

        On mukava peli ja muistaakseni Suomessa tehty ja suunniteltu.


    • Ei enää hirveästi innosta lähteä Lappiin hiihtämään. Ne ajat tuli, oli ja meni. Etelään mielelläni lentäisin, mutta kun en lentämisestä hirveästi tykkää, pitkistä pitkästyttävistä lennoista ainakaan, ja kun meidän jokaisen pitäisi pienentää hiilijalanjälkeäkin...

      Laskin sen kerran jollain ohjelmalla hiilijalanjälkeni, muistaakseni sain jotain 6700. En ole varma oliko luku tuo mutta ei se jälki mikään paha kuitenkaan ollut.

      Jonkin risteilyn voisin tehdä, niitä olen vähän katsellutkin, mutta täällä pohjoisella pallonpuoliskolla en talvisaikaan viitsi laivareissulle lähteä. Odottelen kesäisiä kelejä.

    • Anonyymi

      Vastahan sieltä etelästä ennen joulua :)

      • Anonyymi

        Kummassa on nyt kylmempää, etelä-Suomessa vai etelä-Euroopassa.
        Suomessa on ainakin asunnoissa lämpimämpää,


    • Anonyymi

      Sudäntalvi menee nyt kotimaassa yhden ikävän sattumuksen vuoksi. Jos se ei aiheuta yllätystä, niin pääsiäiseksi Espanjaan ja joskus kesäkuussa kotiin.
      Kesällä joku Keski-Euroopan kaupunkiloma.
      Syksyksi Espanjaan.
      Jouluviikko on suunniteltava erikseen. Edellinen joulu meni Wienissä ja Slovenian Bledissä. Viime joulu Roomassa.
      Seuraavan talven mahdollinen risteily on varattava ennen syksyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3597
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2627
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      249
      2146
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1922
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1491
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe