Helsingin-Sanomissa oli tänään uutinen, sekä myös seitsemän uutisissa, että Venäjän Jehovan Todistajat ovat toiseksi suurin ryhmä, jotka ovat hakeneet turvapaikkaa Suomesta viimevuonna. Mutta eikö vainot ja koettelemukset pitäisi ottaa vastaan omassa maassaan, jopa vielä onnellisena siitä, että ennustukset täyttyvät joten kuten? Eihän siellä kuitenkaan sellaista vainoa ole, mitä Malawin todistajat kestivät sitkeästi, eivätkä lähteneet karkuun?
Eivätkö nykytodistajat kestäkkään enää omia ennusteitaan?
Tuottaako nykymeininki enää ollenkaan kunniaa Jehovan nimelle?
Eivätkö nykytodistajat kestäkkään enää omia ennusteitaan?
Tuottaako nykymeininki enää ollenkaan kunniaa Jehovan nimelle?
Vastaukset 41
Vanhimmat
Hallintoelin vaatii todistamaan Jehovaa, vaikka se olisi kiellettyä, mutta ei sanele mihin maahan pitäisi asettua. Siksipä jehovalaiset keräävät tunnit mieluiten turvallisissa länsimaissa, pyrkivät pois Venäjältä eivätkä mene Kiinaan tai arabimaihin. Tätä menoa "hyvä uutinen" jää saarnaamatta suurimmassa osassa maailmaa, mutta eihän tuo ole ennenkään estänyt odottamasta loppua ihan heti kohta.
Ei mitään turvapaikkoja täältä. Homma hoituu kun eroavat lahkosta. Yksinkertainen ratkaisu.
Turvapaikkoja ei pitäisi antaa turvallisesta maasta tuleville. Jos venäläisille Jehovan todistajille myönnetään turvapaikkoja, se on samalla ulkopoliittinen kannanotto, ettei Venäjä ole turvallinen maa.
Kiitos empatiasta. Sinulla ei olekaan vaaraa joutua ongelmiin vakaumukseen liittyvien asioiden kanssa koska selkärankasi on kettinkiä ja älykkyytesi valunut urinaaliin. Etkö pidä ongelmana että ortodoksinen vallanhimo aiheuttaa muille uskonnonharjoittajille tilanteen jossa elinolosuhteet tuhotaan estämällä sekä toimeentulo että elintarpeiden hankinta. Varo ettei kämmennahka vaurioidu taputuksen takia.
Eivätkö Jehovan todistajat vain halua keskustella ihmisten kanssa Raamatusta? Näin ovelleni pyytämättä tullut värvärikaksikko ainakin sanoi. Ei Raamatusta keskustelu ole Venäjällä kiellettyä.
Paljonko nuo turvapaikkajutut maksaa yhteiskunnalle? Kela saa lisää kultakorttiasiakkaita, kun ihmiset tulevat vastikkeettomien etujen pariin, maasta, joka on lisäksi turvallinen. Ei ole varaa antaa kaikille kaikkea kivaa ilmaiseksi.
Jos joku yhteisö kielletään niin kunnon kansalainen noudattaa lakia ja sillä selvä. Uskoa voi muutenkin ja Venäjällä on monia kirkkoja mistä valita.
Jehovan todistajille tämä ei käy, sillä heille ei riitä Kristus, vaan he tarvitsevat järjestönsä.
Onneksi suurin osa laitetaan takaisin seuraavalla maitojunalla.
Turvapaikkaa ei tipu eikä lirise.
Jehovantodistajalla ei voi olla vakaumusta. Hänen on tehtävä ja uskottava niin kuin hallintoelin sanoo ja muutettava uskomuksiaan kun hallintoelin sanoo.
Siis; aivopesty ja hypnotisoitu.
Venäjä ei ole turvallinen maa. Pahinta on kun joutuu viranomaisten vainoamaksi, ilman rikosta, tai vakaumuksen myötä. Nyt vielä Putin suunnittelee että maan maan laki ohittaisi kansainväliset lait, esim. ihmisoikeusloukkauksissa. Silloin koittaisi kovat ajat ja runsaasti turvapaikan hakijoita venäjältä.
Ihmisoikeusloukkauksia on myös Suomessa. Ketkä sitä tekevät? Jehovan todistajat.
Anonyymi Eilen 22:45
"Jehovan todistajille tämä ei käy, sillä heille ei riitä Kristus, vaan he tarvitsevat järjestönsä. "
-Tuo on kirjaimellisesti totta. Vartiotorni kirjoittaa, että ei ole pelastusta järjestön ulkopuolella.
Mutta kun tuo vartiotorniuskonto vastaa kysymykseen, että Raamattu ei tunne mitään järjestöä, niin vartiotorni vastaa, että "eikö sinustakin ole järkevää, että on järjestö".
Raamattu, Jeesus sanoo, että hedelmistään puu tunnetaan. Suomessa "järjestö" tuottaa Uskontojen uhrit ry:n suurimman asiakasryhmän.
Jeesus sanoi: Mene ja iloitse Herrassa, uskosi on sinut pelastanut
Uskosionsinutpelastanut :,...Vaankun jeesuksen kotikielessä,Arameassa ,eilöydy sanaa Pelastus," -Pelastua jostain " Pelastua jotain ,- "Jos vaikka Mörökölli tulee ja syö,
Täälläkin luetaan näitä apostolien lausumiksi sanottuja ,mutta esim, Paavalinkertomus tiellä sattuneesta Jeesuksen tulosta on Käytännössä samaa kuin aiempi Buddhan saama leimaus, ja
onaiheuttanut nämäJeesuksenJumalallisuustarinat , Intian kuuluisin hallitsija Asoka lähetti Buddhalaisia saarnaajia länteen noin vuonnaa - 230 e,Kr ,ja sevoi siihen olla syynä ,ettäJeshua julistettiin Auringonjumalaksi .
Pelastus- saada armo.
Mitä eroa?
Anonyymi Tänään 11:43
Joh.3:16-17 Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan Poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän.
-Ettet sinä lainannut tuota auringonjumalaa vartiotornistasi joulun vastaisen artikkelin kohdalta ?
Vartiotorniseuran tulisi korvata tuottamansa häiriöt.
Kun se saa aikaiseksi maasta karkoituksen Venäjällä niin Venäjän valtiolle yksi vahingonkorvaus, toinen niille venäläisille, jotka joutuvat etsimään uutta kotimaata.
Jättäkää lahjalaatikot pois käytöstä, kootkaa tuohon rahaa kunnes nuo tahot ilmoittavat että täysi korvaus on saatu.
Harmi. Ihmisten taso laskee näin molemmissa maissa.
"Ihmisten taso"?
Tarkoitatko samaa kun Jeesuksella kertomuksesta temppelissä olevasta kahdesta miehestä.
Toinen sanoi; onneksi en ole niinkuin muut ( kuin,jehovan todistajien tapaan).
Toinen; ole minulle syntiselle armollinen ( kuin,ei- jehovantodistaja kristitty).
Uskollinen Jehovan todistaja kiittää joka päivä Jehovaa siitä, ettei ole niin kuin nuo toiset. Useaan kertaan päivässä voi kiitellä joulun ja muiden juhlapyhien aikaan.
Kuinka kovaa vainoa siellä nyt sitten on, että pitää oikein turvapaikkaa hakea Suomesta. Ei kai siellä kuitenkaan kiduteta ketään, tai uhata kenenkään henkeä? Sekö riittää jos julkinen käännytys on kielletty, ja valtakunnansaleja suljettu?
On kai siellä vangittu järjestön paikallisjohtajia, jotka ovat jatkaneet kiellettyä toimintaa, mutta suurin osa todistajista on saanut olla rauhassa. Jehovan todistajien uskontoa ei edes ole Venäjällä kielletty, vaan järjestö ja sen tietyt julkaisut. Saati, että Raamatun lukemisesta rangaistaisiin, vaikka niinkin on annettu ymmärtää.
Vartiotorni on aina ollut huomionkipeä ja pitänyt omia vaikeuksiaan äänekkäästi esillä, vaikka ne joutuisivat omasta tyhmyydestä ja kovapäisyydestä. Toisille sen sijaan ei suoda aina edes perusoikeuksia.
Menisivät Intiaan. Siellä saa olla ihan rauhassa. Vai saako?
" pitää oikein turvapaikkaa hakea Suomesta. "
-Voipi olla lahkojohdon itsensä masinoimaa. Huomion hakemista myötätunnon kerjäämistä.
" Menisivät Intiaan "
-Intian toimintaa on vartiotonriseura purkanut, koska Intian laki verottaa liiketoimintana.
Eikös sieltä ole vartiotornipainatuskin siirretty muihin maihin ?
(Espanjasta lahkon kirjapaino siirrettiin pois, koska Espanjan valtio vaati eläkevakuutusmaksun maksamista, eikä hyväksynyt, kuten ei Ruotsikaan vapautusta lahkon käyttämällä sanamuodolla että se on luostari se kirjapaino.)
Maassa maan tavalla. Ajatus riittää, Jumala ymmärtää.
Onneksi Jumala ei ymmärrä pedofilien ja pedofiliarkistojen salailua.
Ei myöskään väärää mököttämistä.
Mököttäähän piti vain niille jotka olivat VIELÄ seurakunnanjäseniä että he häpeisivät. Seurakunnasta poistetut ovat kuin kansojen ihmisiä. Mökötetäänkö niille? Eikö niille sanota edes päivää?
Kyllä Venäjä osaa tehdä elämän vaikeaksi, kun ulkomaisiksi agenteiksi ensin julistaa. Tehokkainta on omaisuuden takavarikointi ja työ-ja opiskelupaikan menetykset.
No ei nyt ainakaan jehovilla mitään turvapaikkaa aivan käsittämätöntä ns.uskoa en ymmärrä heidän teesejään mitenkään ihmettelen aina että jos he ovat omasta mielestään ainoat oikeat uskovaiset tässä maailmassa miksi ne aina kulkee mustissa eikö pitäs olla Ilonen säälin todella lapsia ei joulua ei synttäreitä ym.Kyllä elämä kannattaa ottaa ja elää tässä ja nyt
Anonyymi Eilen 16:20
" julistettiin Auringonjumalaksi .
Anonyymi Tänään 11:43
Joh.3:16-17 Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan Poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän.
-Ettet sinä lainannut tuota auringonjumalaa vartiotornistasi joulun vastaisen artikkelin kohdalta ? "
-Niin, vartiotorniseura on suuri auringonjumalafani. Siltä se rukoilee joulun vastaisuutta, ja ymmärsinkö oikein, Jeesuksen Mikaeliksi nimittämistä
Venäjä ei ole ihmisoikeuksia kunnioittava maa, asiassa ei pitäisi olla mitään puolusteluja.
Rikkomuksien lista on päättymätön, menneessä ajassa, samoin tulevassa, kuten näyttää.
Suomessakaan ei kunnioiteta ihmisoikeuksia ja yksi esimerkki rikkojista on jehovantodistajat.
Koittaapi vain Venäjältä tullut jehovantodistaja esim. kritisoida pedofilitietojen pimittämistä järjestön sisällä, niin joutuu erotetuksi ja joutuu järjestön määräämiin sanktioihin, m.m. mökötyksen uhriksi, eli ihmisoikeusuhriksi.
Kaukana on silloin ihmisoikeudet.
Ihmisoikeus rikkomukset on Suomessakin päättymätön jehovantodistajien keskuudessa, vaikka itse ylitiedottaja Leinonen on allekirjoittanut ihmisoikeussopimuksen:" ei sanktioita jos lähtee lahkosta pois".
Uhreja on satoja, ellei tuhansia.
" Purkanut IntianToimintaa,..."
Intia on Ihan oikealla tiellä...MIksikähän Valtiot eivät saisi valvoa Ulkomaisten bisnesmiesten toimintaa? NiinVt ; seura kuinPatmoskin ovat Liikkeenomaisia rahaimureita, VT -Seuraon osakeyhtiö, KunValtiot Rajoillaan valvoo ,miten paljonmaahan tulevilla on valuuttaa niin miksi pitäisi suvaita uskonnoiksi naamioituneita miljardioligarkkeja,Jotkasaastuttavat maapallon lentelemällä Maasta maahan, ja hotellista hotelliin" konventeissaan,
Anonyymi Tänään 10:20
"Suomessakaan ei kunnioiteta ihmisoikeuksia ja yksi esimerkki rikkojista on jehovantodistajat. Koittaapi vain Venäjältä tullut jehovantodistaja "
-Naapurini, jehovantodistaja ja vanhimpana jo, kertoi että venäläistodistajat ovat heille kivoja.
Heille kun valehdellaan, että jos Suomen haarakonttori antaa lausunnon viranomaisille, niin heidät karkoitetaan takaisin Venäjälle.
Sitten he tekevät kilvoitellen vartiotornikaupustelua, ja jos ankaran tarkasti silmäilee lahjalaatikolle kävelevää venäläistodistajaa, hän kaivaa taskustaan vielä lisäropojakin laatikkoomme.
Vai olisiko:" lisäruplia"?
Tässä on kyllä vaikea valita kumman puolella olla. Konkurssikypsässä maassa ulkomainen rahankeräysorganisaatio on tietysti vahvasti kyseenalainen toimija ellei maksa kymmenyksiä tiskin alta Putinin lähipiirille.
Mistä tiedät, etteivät maksaneet?
" Konkurssikypsässä maassa "
Suomalaiset sanoi jo lapsuudessani,,että Yksi suomalainen vastaa 10 ryssää , sitten ne lähti Aatunkelkkaan kokeilemaan ,ja tuli ,,niinkuinKalevala sanoikin , Allapäin , pahoilla mielin ,kaiken kallella kypärin ,,kuitenkin,Urhoollisesti parkuen takaisin ,se kypärä täynnäreikiä ,jotka Tuntemattoman pojat koemielessä oli ammuskellu penkalla,
Ja ajatelkaas ;mitenpaha mieli Aatulletuli, kun ei annettukaan vallata sitä konkurssikpsää maata, Vaan Zhukovin joukot tärvelivät SekäPerliininValtakunnantalon että suomalaisten haaveet päästä Ukrainaan kartanonherroiksi,Siksi Suomalaiset makaa edelleenTalvisodan montuissa, joisa haiseskelee" Isien Henki
Ja sitten valtakunnansalille jöötä pitämään ...
Kirjautuminen koski KAIKKIA ulkomailta rahoitusta saavia ,jotentäällä, Niinkuin ristityille kai sopiikin,vallitsee ns Pahatahto ja huuto,