Pitääkö olla aina ehdottoman rehellinen vai onko poikkeustilanteita?
Missä tilanteessa hyväksyt epärehellisyyttä?
16
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Jos ihminen kuolee käsivarsilleni kovissa tuskissa, nin läheisille kertoisin kuoleman näyttäneen tuskattomalta.
- Anonyymi
Rehellinen pitää olla. Ja suorasanainen. Olen aina ihmetellyt kiertely-kaartelu -tyyppejä, jotka pyörittelevät asioita, eivätkä osaa sanoa asioita suoraan.
Ei tarvitse valehdella ikinä. Aikaa voi ostaa tietämättömyyteen tmd. vedoten...
Jos joku siitä vetää jo johtopäätökset, voi ssnoa, että ne on sitten sun, eläkä mua siihen sotke...
Mutta aikaa saa vain hetkeksi, jodkus se totuus on muovailtava oikein....Poikkeustilanne joku turvallisuuteen liittyvä syy.
Joulupukista kertoessa.
Kuolevalle ihmiselle hyvää mieltä tuottaessa malliin: kyllä jumala on olemassa, kyllä me pärjätään
Muut valkeat valheet: Tulee ikävä, et ole lihavan näköinen, näytät kyllä nuoremmalta, pidetään yhteyttä...- Anonyymi
Lopputulos ratkaisee, jos epärehellisyydellä välttää tilanteen pahenemisen tai sitä jopa parantaa.
- Anonyymi
Tällä ajatuksella ei pettämisistä pidä puolisolle kertoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tällä ajatuksella ei pettämisistä pidä puolisolle kertoa.
Jos sen kertominen huonontaisi puolison tilannetta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos sen kertominen huonontaisi puolison tilannetta.
Lyhyellä tähtäimellä huonontaisi. Mutta pidemmällä ajanjaksolla parantaisi, koska pääsisi sinusta eroon. Osaatko ajatella pidemmälle vai vain tätä hetkeä?
- Anonyymi
itsesuojelu vaisto sanoo valehtele jos nainen/vaimo kysyy oliko hyvää ruokaa tai leivoin ja maistuiko hyvälle niin parempi valehdella jos elää haluaa samoin jos nainen sanoo tai kysyy näkyykö minussa ikäntymisen merkkejä tai miksi en mahdu edellisvuoden vaatteisiin niin parempi valehdella ja suuttua nykyajan kankaisiin kun kutistuu joka pesussa saat.nan kiinalaiset vaatteet niin ei saa turpiin
- Anonyymi
Valkoinen valhe, tai edes pieni totuuden venyttäminen ystävän, työtoverin, lapsen tai puolison puolesta on minusta ihan hyväksyttävää. Lain puitteissa.
Suoranainen valehtelu oman edun nimissä on sitten YÖK! - Anonyymi
Erittäin vaikea kysymys. Suoralta kädeltä en pysty vastaamaan.
Olen hyvin rehellinen ja vaadin sitä muiltakin. Sehän ei tarkoita sitä että pitää sanoa rumasti tai töksäyttäen, rehellinen voi olla ihan kauniisti puhumallakin.
Vihaan epärehellisyyttä. En osaa vastata kysymykseen.- Anonyymi
Miten sinä sitä vaadit muilta, kun eiväthän läheskään kaikki ole rehellisiä? Sanot tiukasti, että puhu totta!?
- Anonyymi
Rehellisuus ei myöskään tarkoita sitä että kaikki asiat pitäisi sanoa, jotkut kokevat että ovat jotenkin "rehellisiä" kun eivät osaa pitään päätään kiinni.
Vaikka silloin kun joku jättää jonkun tietyn sanan kayttämättä vaikka selvästikin kyseessä olisi sen sanan edustaja.
- Anonyymi
Valhe psljastuu aina. Se on faktaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085