Gallup-tuntija: Sdp menetti duunarit perussuomalaisille

Anonyymi

Tärkeä luku on hurjat 41,5 %.

Taloustieteilijä ja gallup-tuntija Pasi Holm nostaa esiin uutta mielenkiintoista tietoa puolueiden kannatuksesta. Näiden lukujen valossa sdp ei ole enää duunaripuolue, vaan titteli menee nyt kirkkaasti perussuomalaisille.

Onko demujen pakko leikkiä maailmanparantajapuoluetta?

10

117

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Demuista kuuluu itkua....

    • Anonyymi

      Mutku sanna on niin ihku jakkupuku päällä.

    • Anonyymi

      Aijai sentään.

    • Anonyymi

      Suomalainen ureapäisyys kulminoituu tässä.

    • Anonyymi

      Duunarit ovat kustantaneet veroillaan omalta osaltaan tämän hyvinvointivaltion ja maksaneet sitä kautta valtion ja kuntien virkamiesten ja työntekijöiden sekä poliitikkojen palkkoja. Mutta rajansa on duunarinkin veronmaksukyvyllä, kun duunareiden pitäisi maailmanlaajuisesti pienellä lukumäärällään ruveta elättämään myös koko maailman elättejä vihervasemmistopuolueiden kannustamana. Tähän ei duunareiden verorahat riitä eikä Suomessa ole sitä kuuluisaa taikaseinääkään takomassa Kalevalan Sammon lailla ilmaista rahaa kaikille maailman ihmisille.

    • Anonyymi

      Demarit saa kannatajia yliopistoista ja kaupungeissa asuvista tyttömistä hipstereistä ja loput fanit on niitä jotka on äänestänyt sdp jo 40 vuotta vähintään.

    • Anonyymi

      Voiks joku poliitikko opettaa mut tekemään jotain hommaa et voin elättää ne? äänestän sitä kyl kaupanpäälle, jos sen tekee.

      • Anonyymi

        Opetus on jo suoritettu senkuin haet avustajaksi hallitukseen palkkakin on ihan mukava kerrot heille haastattelussa että elämäsi suurimat asiat on ilmastonmuutos sekä pakolaiset nii avot olet jo palkattu ennekuin lauseesi on lopussa.


    • Demarit tulee menettämään lisää työssäkäyviä kun selviää että verot ja eläkeikä nousee tuhlailun ja taitamattomuuden seurauksena. Lisäksi työttömyys kasvaa ja työllisten kasvu jää haaveeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      304
      1321
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1097
    3. 64
      897
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      72
      891
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      429
      773
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      649
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      73
      615
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      79
      593
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      459
      588
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      582
    Aihe