Abortin vaikeus ja helppous

Anonyymi

Kummastuneena olen seurannuu näitä aiheita täällä varsinkin jotain ihmettelyä miten joku nyt voi päätyä aborttiin kun on käyny vahinko ehkäisyssä. Itelle kävi huono tuuri vuosien toimivan pilleri käytön jälkeen. Ei siis mistään huolimattomuudesta kysymys. Joku ilmeisesti luulee että kun hedelmöitys on tapahtunu niin sitä paukahtaa joku äiti moodi päälle yhtäkkiä. Tuntee onnea ja äitiyttä tai muuta henkisesti ? Tämä on ollu kyllä mun kohalla täysin väärä luulo. Mitä se raskaana olo on alussa? Teillä muilla siis? Mulla hirveä pahoinvointi ja olo kuin olis pahasti ja vakavasti sairas. Luulinkin niin ja menin työterveyteen jossa asia selkis ja sain heti asian vireille. Kaikki maistui pahalta, pyörrytti ja oksetti ja elämä oli suunnilleen helvettiä kipua ja ripulia siihen asti kun keskeytys oli ohi. Olo helpotti heti parin päivän päästä eikä kipujakaan pahemmasta tullu jälkikäteen. Normaalit menkkakivut tai hiukka pahemmat. Jos raskaus on yhtä kamaluutta niin ei siinä mitään äitiyttä kyllä oo vaan olo on kuin olis joku syöpä suunnilleen. Miten joku voi luulla että herää mitään katumusta tai negatiivista siitä kun palauttaa elimistön kuntoon tollasen jälkeen? Onko muilla samoja kokemuksia? Onko ketään jolla raskaus olis ollu helppo tai onko vertailukohtia? Tuskin ikinä teen lapsia jos raskaus on jotain noin Hir-veeee-tä.

2

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ne äidintunteet tosiaan tule salamaniskusta. Jotkut ei koe niitä edes synnytyksen jälkeen, pelkkää pakokauhua vain. Ihmiset on niin erilaisia ja tilanteet on erilaisia. En sitä raskaustestin tulosta mitenkään itse ole kokenut että jiihaa, nyt ollaan äiti. Se on ihan tuntematon tila eka kerralla varsinkin, tuntematon asia ja se hedelmöitttynyt munasolu ei missään näy eikä tunnu ja itsellä oli myös kuukausien pahoinvointi ja sairastelu. Se muistaakseni liittyy jotenkin siihen, että elimistöön on tullut tunkeilija ja vierasta perimää ja elimistö yrittää päästä siitä eroon kaikin tavoin.

      Jossain vaiheessa e joillain helpottaakin, mutta ei kaikilla.

    • Anonyymi

      Jotkut tila b.äiset fyys.iset vaivat on kuin it.ikan pist.o verrattuna abortin aiheuttamaan lobb.u iä.n henc.iseen syyll.isyys h-lv.ettiin..

      "Olo helpotti heti parin päivän päästä"

      >Abortin jälkeen ensimmäinen tunne on usein helpotus. Jonkin ajan kuluttua ensimmäiset helpotuksen tunteet usein haihtuvat ja voi tuntua vaikealta ajatella, mitä on oikeasti tapahtunut. Tässä vaiheessa moni kieltää koko asian ja siihen liittyvät tunteet. Kieltäminen saattaa kestää muutamasta tunnista jopa vuosikymmeniin asti. Naiset reagoivat hyvin eri tavoin. Lakattuaan kieltämästä tosiasioita naiset usein ahdistuvat ja vihastuvat. Joskus tunteiden vahvuus voi olla yllättävän suuri. He saattavat olla vihaisia itselleen ja/tai toisille. Vihan ilmaiseminen on tärkeää, koska sisäänpäin kääntyessään se saattaa aiheuttaa psykosomaattisia oireita mm. masennusta ja itsetuhoisuutta. Syyllisyys, häpeä ja itsesääli ovat myös usein esiin tulevia tunteita.>

      Ett.ä odottele va.an.

      "Se muistaakseni liittyy jotenkin siihen, että elimistöön on tullut tunkeilija ja vierasta perimää "

      Nämäcö on taas jotain muistisi varaisia mutuja?
      Eic.öhän naisen el.imistö tue rasc.autta caic.in tavoin, ja oireista nainen on saanut aavistuksen tilastaan entis aikoina kun ei muuten tiennyt. Esim. pah.oin vointi saattaa var.oittaa syömästä sellaista mistä voisi olla vaar.aa lapselle. Lisäksi moni kokee oireet henc.isenä helb.oduksena, jolloin voi ajatella että cohd.ussa cai.cci on toden näcöisesti hyvin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      120
      1175
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      874
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      82
      719
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      699
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      276
      665
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      89
      663
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      107
      604
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      27
      537
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      533
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      110
      487
    Aihe