Ikuisuuskysymys, sh-palkat

Anonyymi

Sairaahoitajien palkan pitäisi olla samaa luokkaa kuin insinöörien. Näin kirjoitti eräs joku eilen HS:ssa.

No. Tuo kirjoittaja ei taida tietää, että sairaanhoitajia työskentelee vaativuutensa suhteen varsin erilalaissa tehtävissä. Lisäksi hän unohtaa, että jos sairaanhoitajien palkkaa ruvettaisiin nostamaan huimasti, niin mitenkäs sitten ne kaikki muut terveydenhuollon työntekijät. Siellähän on kaikenlaista henkilökuntaa, lääkärit tietty etunenässä kaipaisivat heti suuren korotuksen, sitten on näitä muita amk-tason henkilöitä vaikkapa tekniikan puolella, apuvälineteknikoita, jne.

Vaativuustasosta: No, jos sairaanhoitaja työskentelee vaikkapa vanhustenhuollon laitoksessa, hänen hommansa ovat pääasiassa lääkehuoltoon ja sellaisiin pikkujuttuihin kuin vaikkapa haavanhoitoon liittyviä. Ei se sairaanhoitaja siellä mitään hirvittävän suuria ihmeitä tee. Ja insinöörin palkkaa pitäs maksaa - tosin mikähän se insinöörin palkkakaan on. Siinäkin lienee vaihtelua aika paljon - riippuen siitäkin, onko tyyppi amk- vai yliopistotutkinnon suorittanut.
Sairaalassa sairaanhoitaja - joo, no. Eipä se sielläkään monessakaan paikassa mikään suuri itsenäisten päätösten tekijä ole, toteuttaa muiden tekemiä päätöksiä. Seuraa potilaan vointia ja hoitaa. Osaa ehkä käyttää jotakin teknistä hoitolaitetta paremmin kuin lääkäri... Mutta siis insinööri...

Vastuunkanto. Jos insinöörin suunnittelema tai rakennusvastuulla ollut silta esim. romahtaa, miten mahtaa käydä inssille?
Jos sairaanhoitaja tekee jonkin virheen työssään, miten hänelle käy? Jos virhe on tahaton, osaamattomuutta, huolimattomuutta, stressin aiheuttamaa tms. niin eipä taida käydä juuri mitenkään. Hoitotyöhön kun riskit aina kuuluvat, ja niiden riskien toteutumisesta kärsii potilas, mutta harvemmin kärsivä osapuoli mitään hyvitystä saa. Riskin toteutumisen aiheuttaja sen sijaan, hänpä se jatkaa elämäänsä niin kuin ei mitään, lopulta eläkeiässä saa kukat käteensä ja mitalin rintaansa, erinomainen puurtaja, jota muistelemme ainakin seuraavaan päivään!

Vai insinöörin palkkaa!

Mitenkähän lienee muualla maassa tuon sairaanhoitajien lisäkouluttautumisen suhteen. Eräässä maakunnassa kuitenkin on varsin tavallista, että hakeutuvat yliopistoon suorittamaan hoitotieteen tai terveystieteen maisterin tutkintoa ja näin alkuun lienee aika helppo jatkaa ihan väitöskirjan tekemiseen asti ja tohtorin arvoon. Hah, sitte pitäs saada jo kymppitonnin palkkaa varmaan kuussa, kun noi on kädessä, eikä enää hoitotyö kiinnostakaan!

0

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

        Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
        Maailman menoa
        98
        6278
      2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

        STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
        Maailman menoa
        350
        5764
      3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

        On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
        Maailman menoa
        60
        2763
      4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

        Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
        Maailman menoa
        107
        2198
      5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

        Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
        Maailman menoa
        107
        1888
      6. Onko kaivattusi

        liian vetovoimainen seksuaalisesti?
        Ikävä
        125
        1744
      7. Puolen vuoden koeaika

        Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
        Ikävä
        19
        1633
      8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

        Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
        Kotimaiset julkkisjuorut
        181
        1290
      9. On todella hassua

        Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
        Ikävä
        73
        1197
      10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

        Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
        Maailman menoa
        33
        1088
      Aihe