Ikuisuuskysymys, sh-palkat

Anonyymi

Sairaahoitajien palkan pitäisi olla samaa luokkaa kuin insinöörien. Näin kirjoitti eräs joku eilen HS:ssa.

No. Tuo kirjoittaja ei taida tietää, että sairaanhoitajia työskentelee vaativuutensa suhteen varsin erilalaissa tehtävissä. Lisäksi hän unohtaa, että jos sairaanhoitajien palkkaa ruvettaisiin nostamaan huimasti, niin mitenkäs sitten ne kaikki muut terveydenhuollon työntekijät. Siellähän on kaikenlaista henkilökuntaa, lääkärit tietty etunenässä kaipaisivat heti suuren korotuksen, sitten on näitä muita amk-tason henkilöitä vaikkapa tekniikan puolella, apuvälineteknikoita, jne.

Vaativuustasosta: No, jos sairaanhoitaja työskentelee vaikkapa vanhustenhuollon laitoksessa, hänen hommansa ovat pääasiassa lääkehuoltoon ja sellaisiin pikkujuttuihin kuin vaikkapa haavanhoitoon liittyviä. Ei se sairaanhoitaja siellä mitään hirvittävän suuria ihmeitä tee. Ja insinöörin palkkaa pitäs maksaa - tosin mikähän se insinöörin palkkakaan on. Siinäkin lienee vaihtelua aika paljon - riippuen siitäkin, onko tyyppi amk- vai yliopistotutkinnon suorittanut.
Sairaalassa sairaanhoitaja - joo, no. Eipä se sielläkään monessakaan paikassa mikään suuri itsenäisten päätösten tekijä ole, toteuttaa muiden tekemiä päätöksiä. Seuraa potilaan vointia ja hoitaa. Osaa ehkä käyttää jotakin teknistä hoitolaitetta paremmin kuin lääkäri... Mutta siis insinööri...

Vastuunkanto. Jos insinöörin suunnittelema tai rakennusvastuulla ollut silta esim. romahtaa, miten mahtaa käydä inssille?
Jos sairaanhoitaja tekee jonkin virheen työssään, miten hänelle käy? Jos virhe on tahaton, osaamattomuutta, huolimattomuutta, stressin aiheuttamaa tms. niin eipä taida käydä juuri mitenkään. Hoitotyöhön kun riskit aina kuuluvat, ja niiden riskien toteutumisesta kärsii potilas, mutta harvemmin kärsivä osapuoli mitään hyvitystä saa. Riskin toteutumisen aiheuttaja sen sijaan, hänpä se jatkaa elämäänsä niin kuin ei mitään, lopulta eläkeiässä saa kukat käteensä ja mitalin rintaansa, erinomainen puurtaja, jota muistelemme ainakin seuraavaan päivään!

Vai insinöörin palkkaa!

Mitenkähän lienee muualla maassa tuon sairaanhoitajien lisäkouluttautumisen suhteen. Eräässä maakunnassa kuitenkin on varsin tavallista, että hakeutuvat yliopistoon suorittamaan hoitotieteen tai terveystieteen maisterin tutkintoa ja näin alkuun lienee aika helppo jatkaa ihan väitöskirjan tekemiseen asti ja tohtorin arvoon. Hah, sitte pitäs saada jo kymppitonnin palkkaa varmaan kuussa, kun noi on kädessä, eikä enää hoitotyö kiinnostakaan!

0

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

        Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
        Maailman menoa
        82
        7066
      2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

        Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
        Maailman menoa
        26
        7033
      3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        106
        6143
      4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

        Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
        Maailman menoa
        45
        5384
      5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

        Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
        Maailman menoa
        84
        5218
      6. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        60
        5163
      7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

        Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
        Maailman menoa
        40
        5088
      8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

        Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
        Maailman menoa
        27
        4575
      9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

        "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
        Maailman menoa
        16
        3417
      10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

        vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
        Maailman menoa
        300
        3360
      Aihe