Sopu-elatussopimus?

Anonyymi

Harkinta-aika käynnissä, 2 yhteistä lasta (15 ja juuri 18 täyttävä eron voimaantullessa) Onko tämän ikäisistä lapsista vielä käytävä elatussopimus tekemässä? Vanhempi heistä muuttaa mukanani, on isänsä kanssa aika viileissä väleissä eikä luultavasti juuri tapaakaan jatkossa. Ja täysi-ikäisenä hän voi toki itse päättää menemisistään eikä elatusvelvollisuutta isällä enää ole. Nuorempi jää asumaan isälleen, kotien väliin jää 20km. Tehdäänkö tämänikäisestä vielä yleensä paperi, jossa sovitaan tapaamisoikeudesta esim. vuoroviikoin vai onko teillä nuori päättänyt itse, paljonko aikaa etävanhemmallaan viettää? Onko myös mahdollista, että vanhemmat sopivat niin, että isä elättää pojan ja minä tytön eikä elatussopimusta tehdä ollenkaan? Haluaisin kuitenkin johonkin mustaa valkoisella,että asiasta on näin sovittu etten tulevaisuudessakaan joudu maksumieheksi takautuvasti, jos isällä mieli muuttuu. Voisiko tämän lauseen liittää ositussopimukseen, joka on vielä tekemättä?

3

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Noh. Ei ole pakko tehdä, etenkään 18v täyttävästä. Mutta 15v täyttävästä kannattaa tehdä, jos isälleen tulee mielenmuutos.
      Riippuu tietenkin tilanteestanne, mutta sinullehan tuo ratkaisu tulee kalliiksi. Eikö vanhempi voisi muuttaa omilleen? Jos sinulla on paljon rahaa, niin eihän siinä sitten mitään.

    • Anonyymi

      15 v on alaikäinen , jos hän asuu isällään sinä maksat elarit siitä lapsesta 18 v on täysivaltainen suomen kansalainen päättää itse asioistaan.

      • Anonyymi

        "18 v on täysivaltainen suomen kansalainen päättää itse asioistaan."

        Lain mukaan. Käytännössä ei. Usein vielä koulut kesken, ei työelämässä, ei tuloja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      74
      832
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe