https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/5966
Koskaan mikään kansalaisaloite ei ole saanut näin paljon kannatusta vuorokaudessa, 52 213 kappaletta.
Suomalaiset ei suostu siihen, että vaikka poliitikot lahjoittavat kaiken saadakseen itse hyötyä, maailman parasta vetta kansa ei anna yksityistää.
Koskaan mikään kansalaisaloite ei ole saanut näin paljon kannatusta vuorokaudessa, 52 213 kappaletta.
Suomalaiset ei suostu siihen, että vaikka poliitikot lahjoittavat kaiken saadakseen itse hyötyä, maailman parasta vetta kansa ei anna yksityistää.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Kuinka kenenkään mieleen edes tulee, että suomen kultaakin arvokkaamalla vedellä joku yksityinen rikastuisi, järjetöntä.
Tulevaisuudessa puhdas vesi on maailman arvokkain aine.
Nimet, jotka yrittävät yksityistää suomen vesivarannot, pitäisi laittaa julkiseen tietoon.
Nimet ja osoitetiedot esille.
Jyväskylässä, joka tässä keskustelussa ollut eniten tapetilla:
Jyväskylän kaupunginhallituksen puheenjohtaja Meri Lumela (vihr)
Tietenkin vihreä
Vihreiden ulkohomo teki jo jättimäisen laskun Suomalaisille veronmaksajille sähkönsiirrossa.
EU-porvarihallituksethan näitä on tehneet- eikö bernerikään saanut VR-ää yksityistettyä- nyt on suuret rahat tullut valitolle VRltä- mutta kaikki muu menee jo suuryhtiöiden panamaparatiisisaarille?
- kaivokset
- valtionyhtiöt
- Kataisen Caruna-alskutus,
jne jne.?
ihmiset ovat kyllääntyneitä jatkuviin ulkoistus myymisiin ja laskutuksien korotuksiin,
Kyllä, siksi pitää saada perustuslakiin kielto kansallisomaisuuden myymisestä. Tällä hetkellä meillä on hallitus, joka lupaa yhdeksän hyvää ja kymmenen kaunista, mutta niiden rahoituksesta ei tietoakaan.
Sen jälkeen kun autoilijat on verotettu henkihieveriin, jää vain kaksi keinoa: loppujenkin verojen korotus ja omaisuuden myyminen. Sen omaisuuden, joka kuuluu Suomen kansalle.
Kun katsoo suomalaisten kokonaisverotusta, se on jo tapissa, jolloin jäljelle jää vain se yksi keino eli omaisuuden myynti.
Nyt kannattaa olla kärppänä seuraamassa hallituksen toimia. Yleensä meiltä kansalaisilta kylläkin pimitetään kaikki, kunnes on jo myöhäistä toimia. Vrt aikaisemmat kansalaisten kannalta tuhoisat myynnit ulkomaille, joissa päällepäsmäreinä toimivat Katainen ja Haavisto. Outoa sekin, että noita kahta vain palkitaan tekosistaan...
10 minuuttia aloitksesta luku jo 53 298
Vihreä jätös puuhanaisena
Yksi vuorokausi ja yli 50.000 jo kannattanut. Lisää nimiä vaan - tehdään tästä Suomen ennätys, niin tärkeä tämä asia on.
Miljoonan raja tulee ylittymään
Ei tule. Aktiivimallia vastustava ennätysaloitekin vedettiin pois, kun siinä oli satatuhatta nimeä (muistaakseni) viikossa. Ihmisten mieliin ei jää, miten kauan aloite oli avoinna, vaan se, montako nimeä se keräsi. Eivät he ota riskiä, että aloite saisi satoja tuhansia nimiä, vaan pysäyttävät sen ja ovat ottavinaan sen käsittelyyn eduskunnassa.
Veden myynnin harkitseminenkin on valtionpetos ja siitä pitäisi seurata vankeus, ja tietysti viraltapano. Voisi myös kieltää suomalaisen hana- ja järvi- ja kaivoveden käytön sellaisilta, ja pakottaa heidät kitkuttelemaan pullovedellä.
Vihreät haluaa yksityistaa kuten Carunankin. Kansa kärsii.
Kuinka kehnoa väkeä onkaan JOHTAMASSA kaupunkeja ja kuntia kun tuollaista perustarvetta ( vesihuoltoa ) eivät kykene ilman yksityisen osakkaan ääntä hallitsemaan . Sanoisin että ovatkohan kuntapäättäjät ( munattomia nillittäjiä ) mutta en rohkene sillä syytehän siitä syntyy .
Jyväskylä kuuluu ICLEI-kuntiin. Se on sitä vuonna 1992 Riossa sovittua Agenda 21 -roskaa. Kaikki yksityistetään ja kansalaiset tehdään maksumiehiksi ja köyhdytetään. Rajat poistetaan. Maailmanhallitsija tuo järjestystä kaaoksen kautta ja viimeiset seitsemän vuotta ovat yhtä syntistä hulinaa, kunnes Jeesus tulee omiensa kanssa takaisin, tuhoaa vihollisensa ja asettuu hallitsemaan Jerusalemiin tuhanneksi vuodeksi.
Kuten joku pilakuva sanoi: annetaan tyrannialle mahdollisuus. Jos asiasta järjestetään yleisötilaisuuksia, niissä ei kuunnella ihmisiä, vaan puhutaan yli, manipuloidaan, ei anneta aikaa puhua, poistetaan huoneesta, jos ei tajua olla vaiti. Se on se standardimenetelmä.
Hienoa että joku perusti tämän aloitteen.
Kävin antamassa ääneni juuri
TULOSSA: Kansalaisaloite. fi:ssä , Autoilijoiden rankaiseminen veroilla riittää!
Ei+siinä+paljoa+järki+paina+kun+kokoomuslainen+maamme+myyjä+jälleen+iskee.+Saiskohan+nyt+500+milj.+ja+10%+omaan+fikkaan+MITTAAMATTOMAN+ARVOKKAAN+kansallisomaisuuden+myynnistä?
Suomalainen vesi on puhtainta
Sosialidemokraattisen Sanna Marinin hallitus ehdottaa vaaliohjelmansa mukaisesti yhteiskunnan toimivien firmojen, kuten vesilaitosten, myyntiä yhtenä budjetin rahoituskeinona.
Muita ovat ulkomaisen vekan lisäotto ja hyvätuloisten yli 2600 euroa kuussa bruttona tienaavien tuloverotuksen kiristys.
Tierysti haittaverot kuuluvat myös kuvioihin, kuten polttoainevero,sähkövero, auton käyttömaksu, lentovero, omaisuusvero, perintövero, varainsiirtovero, kotitalousvähennyksen ,työkulujen sekä asuntokorkojen vähennysoikeuden pienentäminen, ym.
Hallituksen yksi varteenotettava mahdollisuus on myydä vesilaitokset Kojamolle, ent. Vvo, brännimi Lumo, joka on rutinoitunut edullisten valtiontukemien tehtyjen asuntojen vuokraamiseen vähäosaisille.
MyösTradeka on mukana kisassa, sillä sekin tukee rahallisesti SDP:n vaalityötä ja on lähellä vasemmistolaista ay-liikettä.
Yllä kyseltiin nimiä veden myyjille, joita siis on Sanna Marin ja kumpp. hallituksessa ja Antti Rinne ja kumpp. eduskunnassa.
Kansalaisaloitteeseen voi osallistua myös äänestämällä opposition puolueita ensi vaaleissa.
4 päivässä 80 000 allekirjoittanutta.
Valtamedia hiljenee aiheesta, koska rahavalta
ihmiset nykyään aktivoituvat yskityistämis suunnitelmista, ähtärissäkin nimi lista täyttyi veden yksityistämis puheista,