Meidän näköinen koti?

Anonyymi

Miesystäväni osti Omakoti talon ihan suhteemme ekojen viikkojen aikana. Talon hän oli katsonut valmiiksi jo ennen suhdettamme mutta kaupat lyötiin sitten ekojen viikkojemma aikana lukkoon.
Nyt olen muuttamassa hänen luokse ja harmittaa etten ole ollut kuvioissa jo aiemmin taloa valitsemassa. En ikimaailmassa olisi ostanut kyseistä taloa, mutta voin vielä elää sen kanssa koska kyllä siitä rempaten saa ihan kivan näköisen. Keittiöitä ei tosin saa mitenkään päin isommaksi mutta kai sitä oppii elämään asian kanssa.

Hän on sanonut jo että rempatessa saan valita lattioita sun muuta koska luottaa enemmän mun makuun. Mutta nyt tuntuu et ongelmaksi alkaa muodostua itse sisustus 😅

Meillä on tosi erilainen maku, ymmärrän hänenkin näkökantansa että tykkää enemmän tummista väreistä ja puusta huonekaluissa ja vähän retrosta enemmän kuin mun kämpästä löytyvästä valkoisesta. Ja se on ihan fine, voin tehdä kompromissin ja hankkia muuta kuin valkoista huonekalua ja voin sisustella vähän vanhan tyylisesti. Mutta nyt kun puhuttiin rempasta ja näin ja mainitsin että niin et huonekaluja voi kattoa sit ku on lattiat ainaki vaihdettu. Niin hän ihmetteli kovasti et mitä tarkoitan eikä ymmärtänyt et miks huonekalut menis vaihtoon.

Nyt sisustus on just sellanen poikamies kämppä ja viel vähän pahempi 😅 joku kamala kirjahylly missä telkkari nököttää ja entisen asukkaan (kun osti myös tämän irtaimiston) vanhat nahka sohvat ja taulut ja yök.. sellanen 90-luvun poikien ensi asunnon/poikamiehen/vanhan ukon asunnon sekoitus 🙈
En halua pahoittaa hänen mieltään tai muuttaa taloon silleen että kaikki hänen pitäisi lähteä.. mutta miten saisin hienosti esitettyä asian että talo ei näytä siltä että siellä asuisi myös nainen ja haluaisin yhdessä tehdä siitä meidän näköisen eikä vain hänen?

15

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sano, että maksat uudet huonekalut ja hoidat vanhat pois. Jos ei toimi, tyydy valintaasi eli mieheen ja ole hänestä onnellinen.

      Kaikkea ei voi saada. Suhde on tärkeämpi kuin huonekalut. Jos tuntuu toiselta, et ehkä ole oikeassa suhteessa.

      • Anonyymi

        Tottakai mies on tärkeämpi kuin huonekalut. Mutta ei se pitemmän päälle ole silti kivaa asua jos ei koti tunnu yhtään omalta, kuin olisi jatkuvasti kylässä.
        Eikä ole kiva kutsua vieraita kun kodin sisustus hävettää 😅

        Voisin toki hoitaa homman noin että vanhat huonekalut pois ja maksaisin uudet, mutta en halua että käy toisinkaa päin että lopulta miehestä tuntuisi että olen vallannut hänen kotinsa eikä hän enää tuntisi oloaan mukavaksi.

        Olisi kiva kun kummatkin voitaisiin yhdessä katsella uusia huonekaluja jotka miellyttäisi kummankin silmää. Rakentaa se yhteinen koti. Tuntuu vaan vaikealta sinänsä kun laina on kuitenkin hänen joten talokin on virallisesti hänen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tottakai mies on tärkeämpi kuin huonekalut. Mutta ei se pitemmän päälle ole silti kivaa asua jos ei koti tunnu yhtään omalta, kuin olisi jatkuvasti kylässä.
        Eikä ole kiva kutsua vieraita kun kodin sisustus hävettää 😅

        Voisin toki hoitaa homman noin että vanhat huonekalut pois ja maksaisin uudet, mutta en halua että käy toisinkaa päin että lopulta miehestä tuntuisi että olen vallannut hänen kotinsa eikä hän enää tuntisi oloaan mukavaksi.

        Olisi kiva kun kummatkin voitaisiin yhdessä katsella uusia huonekaluja jotka miellyttäisi kummankin silmää. Rakentaa se yhteinen koti. Tuntuu vaan vaikealta sinänsä kun laina on kuitenkin hänen joten talokin on virallisesti hänen.

        Tuo kuulostaa paremmalta. Yhteisen kodin rakentamista ja yhdessä katselu on hyvä.
        Jos asut ilmaiseksi, niin ehkä raskit laittaa rahaa sisustukseen. Jos homma ei toimi, viet mennessäsi minkä viet tai jätät vuokrana.


    • Anonyymi

      Kyllä mä olen antanut naiselleni valtuudet käyttää sisustus silmää meidän kodissa, kaikki taulut, väri maailma jne. on naisen heiniä samoin jos nainen on sitä mieltä että jotain pitää tollekin tehdä ei jää odottaa että minä aloitan vaan käy toimeen, onneksi vasarat ja muut kalut pysyy naisenkin kädessä, näin on ollut alusta asti. On noista naisistakin jotain hyötyy.

    • Anonyymi

      Ihan turhasta teet ongelman.
      Nykyihmiset ovat niin malttamattomia. Kaikki on pakko saada tässä ja nyt, ei malteta odottaa minuuttiakaan eikä elää rennosti, on pakko suorittaa koko ajan.
      En tykkää, ei tätä, ihan hirvee, on mielipide joka asiaan, mennä touhotetaan eteenpäin tukka putkella miettimättä elämää yhtään pidemmälle.
      Tressaannutaan itse ja tressataan läheisiä aivan turhaan.

      Jos talo on ns. asuttavassa kunnossa, niin mikä hoppu, miksi pistää kaikki pinnat heti sisäänmuutossa uusiksi, eihän teillä ole kiire mihinkään.
      Muutat miehen taloon, asutte vuoden kaksi, katotte miten teidän yhteiselämä lähtee menemään. Pistätte rahaa säästöön, mietitte ajan kanssa menettekö avioon, omistatko sinä jatkossa talosta osuuden, teettekö lapsia, voiko huonejärjestystä muuttaa väliseiniä purkamalla, jne.
      Hiljaa hyvä tulee, hosumalla ei saa aikaan kuin ...no huonopäisiä lapsia.

      Nuoripari voisi keskittyä ensimmäisenä vuonna makuuhuoneeseen.
      Kunnon sänky, hyvät petivaatteet, siistit tapetit ja eipä siinä paljon muuta arki-iltaisin tarvita kuin molemmat sinne sänkyyn. Ja viikonloppuisin voisi syödä sängyssä aamiaista pitkän kaavan mukaan ja nauttia vähän muistakin iloista.
      Vai oletko eri mieltä?

    • Anonyymi

      Ette taida vielä sopia ja kuulua yhteen asumaan ja elämään.

    • Anonyymi

      Okei, toi vaan kuulostaa tosi hölmöltä meidän näköinen koti, joo olen nähnyt niitä telustakin tulevan. En tiedä minkä näköinen koti meillä on, muija on sisustanut sen ihan itse ja viihdytään, muulla ei kai väliä.

    • ei kannata lähteä parisuhteeseen jossa ei pystytä kommunikoimaan normaalisti

      • Anonyymi

        Sinähän sen tiedät


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sinähän sen tiedät

        sinunkin tulisi tietää


    • Anonyymi

      Miten sä osallistut yhteisen kodin kustannuksiin? Voisitko ottaa puolet lainasta omiin nimiin? Varo ettei tule tilannetta, jossa sä maksat miehen lainanlyhennykset eikä sulla ole mitään sananvaltaa tai oikeuksia....

      • Anonyymi

        Naiset usein rakkaudenhuumassa unohtaa taloudelliset näkökohdat ja päätyy nuolemaan näppejään...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Naiset usein rakkaudenhuumassa unohtaa taloudelliset näkökohdat ja päätyy nuolemaan näppejään...

        Velaton talo


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Velaton talo

        Miess ystävä on sijoittaja velaton


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miess ystävä on sijoittaja velaton

        Panevat talossaan himokkaasti


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      963
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      841
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe