Miten yleensä hoidetaan? Pitääkökynsi poistaa?
Ukkovarpaan kynsi kasvaa sisäänpäin
Anonyymi
461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Anna kyntesi kasvaa aivan vapaasti edelleenkin. Kynnelläsi on nimittäin ns. etsikkokausi ja sen pitää antaa kulkea aivan omia teitään. Terv. Dogtor.
Millä sitä estäisikään. Kasvaahan se
Mulla kasvoi monta vuotta sitten juuri ukkovarpaan kynnen toinen reuna/kärki ihon sisälle. Lääkäri puudutti varpaan ja leikkasi puolet kynnestä pois.
Ei tehnyt kipeääkään se operaatio lukuunottamatta puudutusta kun laitettiin piikillä molemmin puolin ukkovarvasta, se sattui aika kovaa.
Loppujen lopuksi parani ihan hyvin eikä muistaakseni kovin kauaa edes kestänyt paraneminen. Sen jälkeen ei ole kasvanut yhtä pahasti ihon sisään.
Eikä niitä varmaankaan kovin herkästi lähdetä leikkelemään jos ei ole pahasti kasvanut ja muu ei enää auta.
Tuon toimenpiteen nimi on "kiilaresektio".