Tasinkoa exälle 100000

Anonyymi

Miten jatkaisitte elämää, jos teidät avioeron jälkeen määrättäisiin pesänjakajan toimesta maksamaan 100000€ exälle ja teillä ei olisi tuollaisia rahoja vaan rahavaade perustuu perintöosuutenne ja perintöä ei ole jaettu., koska perlntö koostuu rakennuksista, joita ei saa myytyä kuin pilkkahintaan.
Ajattelin, että päästän vaateet ulosottoon... Luovun samalla lähivanhemmuudesta ja lopetan työnteon ja rupean ryyppäämään.

8

240

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tekisin moitekanteen osituksesta ja parhaani, jotta kaikki etenisi mahdollisimman hitaasti. Osana moitetta edellyttäisin vähintään, että maksu olisi ehdollinen kuolinpesän jaolle ja (molempien vuoksi) sisältäisi kaukana olevan aikarajan, johon mennessä maksu joka tapauksessa suoritetaan. (Koska muuten saattaisit olla liian tyytyväinen jakamattomaan kuolinpesään.) Sitten ryhtyisin apinan raivolla edistämään kuolinpesän jakoa.

      Lähivanhemmuudesta luopuminen tuskin on lasten etu ja ryyppääminen ei auta ketään. Hanki juristin neuvoja äläkä luovuta.

    • Anonyymi

      Todella vaikeata ottaa kantaa, koska ei tiedä tilanteen koko kuvaa.

      Kyllä tuo pesänjako pitäisi varmaan kiistää ja ottaa käsittelyyn uudestaan.

      Jos nuo rakennukset ovat selkeästi yliarvostetut pesänjaossa, kannattaa pyytää parilta kiinteistövälittäjältä arvio rakennusten todellisesta hinnasta ja suorittaa jako sen mukaan. Sitten nuo rakennukset pitää myydä vaikka sillä pilkkahinnalla että pääsette asiassa eteenpäin. Tai toinen on, että otat lainaa ja maksat exäsi pois kuolinpesästä.

    • Anonyymi

      Asuuko noissa rakennuksissa leski, laki suojaa leskeä, mitään ei voi myydä ilman lesken suostumusta.

    • Anonyymi

      Perinnön voi vaatia jakamaan... tai sitten sopia, että maksetaan kun perintö jaettu.
      Ei kannata kuitenkaan päästää mitään perintään ja tuhota terveyttään. Mieluummin sitten vaikka pankista laina.

    • Anonyymi

      Sori, edellisestä vastauksesta meni ohi
      "koska perlntö koostuu rakennuksista, joita ei saa myytyä kuin pilkkahintaan."

      Eli tuossahan ei tarvita muuta kuin oikea käypä arvo kiinteistölle/kiinteistöille. Ja tarkka osituslaskelma.

      Itse jouduin myös ottamaan perintöni osituslaskelmaan. Siinä tarvitsee olla tarkka. Eli ottaa huomioon kiinteistön käypäarvo ja muut perilliset. Jos rakennukset tontteineen ei kenellekään kelpaa, niiden arvo on mitätön.

    • Anonyymi

      Kuka on sanonut, että asuntojen arvo on 200 000€ josta puolet tasinkoa exälle?

    • Anonyymi

      Eikö teillä ole mitään yhteistä omaisuutta jaettavana? Miten perinnön arvo voi olla 200000e jos kerran "perlntö koostuu rakennuksista, joita ei saa myytyä kuin pilkkahintaan."

      Vaikuttaa siltä, että sinun kannattaa kyseenalaistaa/riitauttaa koko ositus.

    • Anonyymi

      Yhteydet on toiset, kunnes ovat poissa. Ei kannata vähätellä ihmisen asiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      116
      4496
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      63
      2595
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1665
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      7
      1127
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      864
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      853
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      41
      825
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      823
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      789
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      67
      787
    Aihe