Edellisen kerran Nokia ja Intel tekivät laajempaa yhteistyötä vuonna 2010, kun päätettiin yhteisvoimin kehittää Linux-pohjainen Meego käyttöjärjestelmä. Kehitystyöstä ja etenemisestä ei tullut oikein mitään, kun ei ollut tiedossa kumpiko projektissa on johtovastuussa, eikä kumpikaan sitten ollut.
Meego-lepsuilun seurauksena Nokia joutui erittäin suuriin vaikeuksiin 2011...2014, ja koko matkapuhelinliiketoiminta tuhoutui. Nyt Nokian uusimpien 5G-vaikeuksien syyksi on jälleen paljastumassa yhteistyökuvio Intelin kanssa.
https://yle.fi/uutiset/3-11194822
Nokia antoi 5G-teknologialle äärimmäisen tärkeän Reefshark-piirin kehityksen Intelin tehtäväksi. Intel ei ole saanut juuri mitään aikaiseksi. Sen todelliset, maailmanlaajuiset business-kiinnostuksen kohteet ovat jossain ihan toisaalla, kuin tehdä yhtä chippiä Nokialle.
Vuodet 2020....2021 tulevat näyttämään että onko Nokian puhelinverkkotoiminnalla elämisen edellytyksiä. Vai joudutaanko se myymään Koreaan tai Kiinaan. Tai suomalaisten kannalta vieläkin kitkerämmin, on pakko myydä se Ruotsiin, kuten Sonera konsanaan.
Meego-lepsuilun seurauksena Nokia joutui erittäin suuriin vaikeuksiin 2011...2014, ja koko matkapuhelinliiketoiminta tuhoutui. Nyt Nokian uusimpien 5G-vaikeuksien syyksi on jälleen paljastumassa yhteistyökuvio Intelin kanssa.
https://yle.fi/uutiset/3-11194822
Nokia antoi 5G-teknologialle äärimmäisen tärkeän Reefshark-piirin kehityksen Intelin tehtäväksi. Intel ei ole saanut juuri mitään aikaiseksi. Sen todelliset, maailmanlaajuiset business-kiinnostuksen kohteet ovat jossain ihan toisaalla, kuin tehdä yhtä chippiä Nokialle.
Vuodet 2020....2021 tulevat näyttämään että onko Nokian puhelinverkkotoiminnalla elämisen edellytyksiä. Vai joudutaanko se myymään Koreaan tai Kiinaan. Tai suomalaisten kannalta vieläkin kitkerämmin, on pakko myydä se Ruotsiin, kuten Sonera konsanaan.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Saatiin myyräntyötä tehnyt kanukki, Stephen Elop, lempattua aikanaan Nokiasta ulos, firman puolittaisen konkurssin perästä.
Tilalle otettiin Sri-Lankalainen Rajeev Suri. Se teki 4...5 vuotta hommansa ihan kohtalaisesti, mutta nyt sekin meinaa ajaa Nokian taas kiville.
Suomella ei ole herraonnea, silloin kun se herra otetaan omaan maan rajojen ulkopuolelta.
Jooopsss ei se meego tainnut olla kuin rikka rokassa suurinta tuhoa sai aikaan tuo troijalainen ollila-klooni palava öljylautta -puheillaan
Mutta kun kansainvälisyys, ettei olla yhyy-yhyy-yksin. Nokia rakennettiin ja nousi suomalaisella osaamisella, se tuhottiin kansainvälisellä typeryydellä. Mutta kun suomalaiset eivät enää kuulema osaa mitään itse, vaan 'osaaminen' on kaikki tuotava.
Se tuonti tulee kalliiksi, kuten pääomantuontikin, ja varsinkin 'työvoimapulan' torjujien tuonti.
Nokian ja Intelin kehittämä Meego ja N9-puhelin olivat kautta aikain paras älypuhelin.
Oli kanssa tuo N9. On edelleen käytettävyydeltään paras älyluuri joka on ollut. Käyttöliittymä toimii kuin ajatus.
Olihan joku suomalainen kehitellyt kosketusnäytönkin jo ainakin v.2003 mutta ollilat & kumpp mölisi vain jostain bluetoothista
The kansainvälisyys ja the vittuilu.
N900 oli siitä karsee, että oli kalvonäppäimistö..TOSI ikävä käyttää - kuin Sinclair ZX81..
N900 oli myös eräänlainen kosketusnäyttöproto. Siinähän oli tökkimistikku näytön näykkimistä varten. Kehittäjille tarkoitettu N950 olisi kyllä kiinnostanut itteäkin.
> Oli kanssa tuo N9. On edelleen käytettävyydeltään paras
> älyluuri joka on ollut. Käyttöliittymä toimii kuin ajatus.
Osatko sanallisesti vertailla tuota vaikka Samsungin tai Huawein puhelinten Android-käyttöliittymään?
Minulla on sellainen vaiva, että en millään pääse sinuiksi kummankaan noiden tarjoamien valikoiden ja toimintalogiikan kanssa. Ne ovat edelleen yhtä sekasotkua.
Kun vaikka katsoo listausta tulleista tekstiviesteistä, Huawei tarjoaa oletuksena "Delete all messages YES/NO". Siis kaikkein pässein vaihtoehto, tuhota yhdellä Yes-valinnalla koko puhelimesta kaikki tekstarit kerralla.
Pelkkä tekstarin lähettäminenkin nurinkurista (omille Nokia urautuneille aivoille...) , usein lähtee tekstari väärin sille, joka on viimeksi tekstarin tänne lähettänyt, ja puhelin lähettää oletuksena sille tekstaria, ärrr.
Mitenkähän ne Nokian uudet, lisenssillä tehdyt älypuhelimet, onko siellä mitään vanhaa Meego-logiikkaa jäljellä?
Intel on kai piirisarjan tuontantoprosessin vastaaja mutta kyllä se rauta on ihan nokia omaa ja vielä suomessa suunniteltua. oliskohan syy siis kuitenkin peilissä. suomalainen insinööri ei vaan ole tarpeeksi osaava ja tehokas enää nykypäivän standardeilla katsottuna. ehkä olisi aika katsoa silmiin myös suomalaista yliopistokoulutusta joka ollut vuosikymmeniä varsin heikko ulkomaiseen verrattuna. etenkin Kiinaan verrattuna.
Nokia, sukaton sandaali jo syntyessään.
Jotenkin tuossa on taas sama maku, kuin matkapuhelin liiketoiminnon tuhoon ajautumisen aikoina. Ensin joku kova hypetys ja ylistys, uho, rahan kylvöä ovista ja ikkunoista vähän joka puolelle ja sitten luisu alamäkeen, kykenemättömyys luisun pysäyttämiseen saatikka uuteen nosteeseen nosto.
Yhtiön määräysvalta olisi pitänyt pitää jollain konstilla kotimaisissa käsissä eikä rahastaa rahanjanossa / puutteessa 90 -luvun lopulla...pankit ja vakuutuslaitokset pääasiassa asialla määräysvaltaisten a - osakkeiden muuntamisessa äänivallattomiksi b - osakkeiksi ja sitten niiden myynti lukemattomien miljardien rahastuksen kera. Myös muut isot firmat myivät siihen aikaan ja 2000 luvun alussa niitä osakkeita taseistaan pois ja kuittasivat hyvät rahat.
Osaavan johdon kotimaisen omistuspohja määräysvallan kera olisi pitänyt kyetä näkemään mihin ala menee ja kuka / ketkä heiluttaa tahtipuikkoa, hypätä suosiolla hyvissä ajoin mukanajuoksijan rooliin ja keskittyä firmana tekemään rahaa kenties muillakin tavoilla. Olishan sitä kännypuolta voinut siinä ohessa pyörittää vaikkapa kolmanneksi suurimpana toimijana maailmassa, hillot olisi voinut tehdä suurimmaksi osaksi muullakin bisneksellä. Kuka käski ostaa omia osakkeita yli 20 miljardilla eurolla ja mitätöidä ne osakkeet ? Laittaa osingon maksuihin toinen mokoma, ostella verkkopuolta, karttayhtiötä ja alaskirjata näitä sitten lukemattomilla miljardeilla.
Nekin rahat olisi voinut laittaa tuottamaan muussakin bisneksessä, silti yhtiön brändin alla.
Jore -kultti, määräysvallan menettäminen yhtiön omistuspohjassa, pakonomainen tarve yrittää pysytelllä markkinoiden ykkösenä hinnalla millä hyvänsä, yletön rahan kylvö ympäriinsä, tietyssä käännevaiheessa hirttäytyminen symbian käyttöjärjestelmään eikä edes sivussa ohessa androidia kun kaikki muut valmistajat menivät siihen mukaan omenaa lukuun ottamatta.
Verkkoliiketoiminnassa samoja piirteitä, yritys pakonomaisesti olla suurin, rahan kylvö ympäriinsä ylettömästi silloin kun sitä vielä oli, ei kenties huomata markkinan muutosta ajoissa vaan veivataan vanhaa tuttua ja "turvallista" kaavaa.
Ehkäpä taas tulee toimija toisaalta joka putsaa koko pöydän jättäen vain rippeet jäljelle ?
Nettokassa pienentynyt vuodessa 1,3 miljardia ja velkaa lisää 0,5 - 1,1 miljardia.
Ei se tulos ollut 0,10 osaketta kohden vaan 0,27 miinuksella osaketta kohden, eikä seuraavien 9 kk aikana käännettä rahantulopuolella ole näkyvissä, josko vuoden lopussa sitten taas loppuhönkäisy ja nettokassa yli 2 miljardin. Kenties.
Mikä muuten on Jore-kultti....?
Ensin ms, nyt intel. USA kertoi haluavansa ostaa Nokian tai Ericsonin, kun myöhästyttävät sirun kehittämistä, uskovat saavansa loputkin Nokiasta halvalla.