Läheisen ihmisen? Eräällä mun läheisellä todettiin parantumaton syöpä ja elinaikaa korkeintaan muutama kuukausi. Sellainen tehtävä on tässä mulla hyvin todennäköisesti piakkoin edessä. Ne jotka ei ole tuota joutuneet kokemaan tai itse sairastuneet vakavasti ovat hyvin onnekkaita eikä tiedä oikeaista vastoinkäymisistä mitään. Ei mulla muuta.
KilttiMies89
Kuinka moni on joutunut kuoppaamaan itselleen hyvin
18
66
Vastaukset
- Anonyymi
Joo mä tästä otankin mun ysimillisen ja lähden ammuskeleen porukkaa hengiltä kun en pysy enää järjissäni.
KilttiMies89- Anonyymi
Eli et ole mikään kiltti....
Läheisiä on muutama kuopattu. Toivottavasti ei ihan heti tarvitse kuopata ketään. Perhepiirissä on tuore syöpädiagnoosi, jota hoidetaan ja ennuste on hyvä.
- Anonyymi
Ensin isän ja parikymmentä vuotta myöhemmin äidin.
Mulla on ollut syöpää lähellä. Eräs mies eli 3 kuukauttaan yli 10 vuotta. Yhden kaverin 12 vuotias tyttö taas vähän yli vuoden diagnoosin jälkeen, kuoli hiljattain.
Paska homma... mutta elämä ei ole aina reilu... jotkut tuhlaa elämäänsä marisemiseenkin... maristaan siitä ja tästä...- Anonyymi
Paraneeko agressiivinen syöpä ruokasoodalla tai kuusen havupuu-uutejuomalla? Kyse on siis agresiivisesta ilmeisesti pahasti levinneestä syövästä jota ei voida leikata eikä myöskään sädehoito tule kyseeseen.
Valitettavasti ei taida parantua, mutta jos noista saa henkistä helpotusta niin ei kait niistä haittaakaan ole, kunhan ne eivät tule jostain lähteestä joka perii niistä kalliin hinnan myymällä turhaa toivoa.
- Anonyymi
Kaksi veljeä ja isän, sekä yhden ystävän olen joutunut kuoppaamaan.
- Anonyymi
Rakas isä ja rakas isoveli. Kumpaakaan tosin ei kuopattu vaan tuhkattiin.
Minulla oli maailman paras isä jolta sain miehenmallin elämääni. Tiedän minkälaisen miehen haluan. Veli oli erittäin rakas ja läheinen, hyvä isä kahdelle tytölleen ja aviomies vaimolleen. Parhaat lähtee aina ensin :( Tiedän jonkin verran mitä käyt läpi, oma tätini menehtyi 2011 keuhkosyöpään ja olin viimeiset puoli vuotta hänen muodollinen saattohenkilönsä kun asuin sairaalaa lähinnä meidän suvusta. Muu suku koki muutenkin vaikeaksi riutuvan tädin kohtaamisen sairaalavuoteella ja ymmärrän sen hyvin, kukin antaa kykyjensä mukaan.
Tiesi tulee olemaan todella raskas, mutta myös syvästi opettavainen ja yhden luvun sulkeuduttua tulet kokemaan todella uskomattomia tuntemuksia tämän läpikäytyäsi. Tulet olemaan todella paljon vahvempi ja luultavasti myös hyväksyvämpi muuta maailmaa kohtaan, mutta surua ja tuskaa se vaatii, valitettavasti.
Toivottavasti saat tukea läheisiltäsi!Omat vanhempani, äitini kuoli -1987 ja isäni 2015.
Vanhempani kuolivat kumpikin syöpään.
Mummon ja vaarin.
Isän kaksi veljeä, isän veljen poika, joka kuoli syöpään.
Yhden enoni kolme vuotta sitten.
Arkkua olen ollut kantamassa useamman kerran.
Omien vanhempien menetys oli elämän raskain ja koettelevin hetki ja hautajaispäivä raskain päivä, ei fyysisesti, mutta henkisesti.valtakunta kirjoitti:
Herttinen.
Onko yhtään tutkittu suku altiutta?Jaa, niinhän ne kovasti painottaa, ettei syöpä periydy.
Meikäläisellä on jos jonkinlaista pattia ihon alla ja veri on tullut luomesta, mutta lääkäri vaan toteaa, että rasvapatteja sulla on ja veren tulo luomesta ei ole enää nykyään vaarallista.
Ei niitä sen tarkemmin ole tutkittu. Sanotaan vaan, että tule uudelleen, jos tapahtuu muutoksia.
Lääkärille, kun mainitsi, että vanhemmat kuoli syöpään, niin totesi vaan, ettei syövät periydy.
No ei periydy sitten sydän sairaudetkaan, jos ei syöpäkään.
Verisuonten tukkeutumiseen vaikuttaa elintavat eli mitä syö ja liikkuuko.
Syöpä taas voi tulla vaikka olisi terveellisetkin elintavat.
Jos lääkärille sanoo, että on väsynyt ja höntti olo suurimman osan päivästä, niin lääkäri toteaa, että kannattaa nukkua enemmän, niin sillä se väsymys lähtee.
Lääkäriin ilmeisesti täytyy mennä vasta sitten, kun on niin huonossa hapessa, ettei enää voida tehdä mitään ja siitä lääkäri innostuu ja toteaa, että miksi ettei tullut ajoissa tutkimuksiin, mutta mitä se auttaa, jos lääkäri ei ota tosissaan.RumaMies kirjoitti:
Jaa, niinhän ne kovasti painottaa, ettei syöpä periydy.
Meikäläisellä on jos jonkinlaista pattia ihon alla ja veri on tullut luomesta, mutta lääkäri vaan toteaa, että rasvapatteja sulla on ja veren tulo luomesta ei ole enää nykyään vaarallista.
Ei niitä sen tarkemmin ole tutkittu. Sanotaan vaan, että tule uudelleen, jos tapahtuu muutoksia.
Lääkärille, kun mainitsi, että vanhemmat kuoli syöpään, niin totesi vaan, ettei syövät periydy.
No ei periydy sitten sydän sairaudetkaan, jos ei syöpäkään.
Verisuonten tukkeutumiseen vaikuttaa elintavat eli mitä syö ja liikkuuko.
Syöpä taas voi tulla vaikka olisi terveellisetkin elintavat.
Jos lääkärille sanoo, että on väsynyt ja höntti olo suurimman osan päivästä, niin lääkäri toteaa, että kannattaa nukkua enemmän, niin sillä se väsymys lähtee.
Lääkäriin ilmeisesti täytyy mennä vasta sitten, kun on niin huonossa hapessa, ettei enää voida tehdä mitään ja siitä lääkäri innostuu ja toteaa, että miksi ettei tullut ajoissa tutkimuksiin, mutta mitä se auttaa, jos lääkäri ei ota tosissaan.Kyllä osa syövistä periytyy.
https://www.kaikkisyovasta.fi/tietoa-syovasta/syovan-perinnollisyys/
Tuon perusteella osaat varmaa sanoa onko periytyvä.
- Anonyymi
Syöpä ei periydy, mutta alttius syöpään voi periytyä. Jos lähisuvussa on paljon syöpätapauksia, kannattaa tietysti olla tarkkana. Ajoissa todettu syöpä voidaan usein parantaa.
- Anonyymi
Mun äidin kolme serkkua jotka on sisaruksia keskenään niin kaikki kuollu syöpään alle 60-vuotiaina. Myös mummulla ollu 2 syöpää, sen sisaruksilla myös ja nyt äidin veljellä.
KilttiMies89 - Anonyymi
Myös kummitäti menehtyi syöpään, ei tosin ole mulle verisukua.
KilttiMies89 - Anonyymi
Agressiivinen levinnyt haimasyöpä on pahin syöpä minkä voi saada. :(
KilttiMies89
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä3711675Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san324609Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2492802Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1382539- 991547
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo81005- 82810
40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.201771- 10698
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv59693