Mieheni on väkivaltainen

Anonyymi

Jouduttiin lähtemään 2v lapseni kanssa siskolleni, koska mieheni on väkivaltainen ja määräilee. 2kertaa poliisit on hakenut hänet pois mutta aina hän vaan palaa minun asuntoon jossa hän on kirjoilla. (asunto on minun nimissä)

Molemmilla kerroilla kun olen soittanut poliisit hän on lyönnyt minua, hän sanoi että jos soitan viellä poliisille, niin hän tekee lapsellemme ja minulle jotain, tänään kävin hakemasa vaatteita minulle ja lapselleni. Siellä mieheni oli kavereittensa kanssa juomassa alkoholia eivätkä suostuneet lähtemään pois, vaan mieheni löi minua kun käskin heitä poistumaan ja hänen kaverinsa vaan nauroi.

Nyt en uskalla soittaa poliisille kun hän voi tehdä ihan mitä vain, mieheni on tuomittu 16v sitten törkeästä pahoinpitelystä ja taposta, josta sain tietää vasta viikko sitten.


Mitä teen jos soitan poliisille niin pelkään että hän todella satuttaa minua ja lastani, pakko se varmaan soittaa poliisille, vai auttaisko jos hakisin häätöä ja sen lisäksi viellä lähestymiskieltoa.

4

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko kunnassasi tai naapurikunnassa turvakotia?

      Mene sinne heti!
      On niin että jos mies lyö yhden kerran niin hän tulee lyömään myös jatkossa! Ja vielä kovempaa!

      Harhaluulo naisilta on että mies tekee "parannuksen"!!!

      Sinun pitää päästä pois sen HIRVIÖN (sillä sitä hän on) luota lapsesi kanssa!
      Älä usko näihin "anteeksipyyntörituaaleihin", tiedät sen itsekin että miehesi ei tule tekemään "parannusta" ja lopettamaan alkoholinkäyttöä!

      Googlaile turvakoti/apua pahoinpidellyille naisille/ ja pakene sinne.
      Siellä neuvovat edelleen mitä tehdä.


      Ja jos mihesi on jo aikaisemmin tuomittu törkeästä pahoinpitelystä ja TAPOSTA, niin AUKAISE LOPULTAKIN SILMÄSI!
      Miksi oikeastaan olet tälläisen ihmisen kanssa ja riskeeraat oman lapsesi elämän?
      Jos jän TAPPAA sinut, niin miten käy viattoman lapsesi kanssa?

      Herätys!

      Pakene kiireellä ja JÄTÄ SE PETO!

      • Anonyymi

        Eropaperit on jo vetämässä. Sekään ei ole auttanut mitään vaikka poliisit on hakenut hänet pois, seuraavana päivänä on taas palannut . Ja ilmeisesti hän on teettänyt avaimen kun pääsee aina vain takaisin sisälle vaikka olen ottanut avaimet pois.

        Ei hän ole anteeksi koskaan pyytänyt, onneksi ollaan turvassa täällä siskoni luonna.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eropaperit on jo vetämässä. Sekään ei ole auttanut mitään vaikka poliisit on hakenut hänet pois, seuraavana päivänä on taas palannut . Ja ilmeisesti hän on teettänyt avaimen kun pääsee aina vain takaisin sisälle vaikka olen ottanut avaimet pois.

        Ei hän ole anteeksi koskaan pyytänyt, onneksi ollaan turvassa täällä siskoni luonna.

        Voi, voi! Ei avaimen poisottaminen auta. Vaihda lukitus!

        Ja ehdottomasti hakeudu neuvontaan, esim. ota yhteyttä turvakotiin. Siellä on ammattilaisia, jotka ovat nähneet kaiken ja osaavat neuvoa, mitä on tehtävissä. Ja usko, mitä sinulle sanotaan, kun saat ammattillaisten apua ja neuvoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi, voi! Ei avaimen poisottaminen auta. Vaihda lukitus!

        Ja ehdottomasti hakeudu neuvontaan, esim. ota yhteyttä turvakotiin. Siellä on ammattilaisia, jotka ovat nähneet kaiken ja osaavat neuvoa, mitä on tehtävissä. Ja usko, mitä sinulle sanotaan, kun saat ammattillaisten apua ja neuvoja.

        Hyvä että olet turvassa lapsesi kanssa siskosi luona!

        Pyydä joku ulkopuolinen vaihtamaan se asuntosi lukko.
        On vain niin, että ehkä vaanii sinua jonkin pusikon takana.
        Pyydä poliisia laittamaan joku hälytin jalkaansa jos lähestyy.

        Olisiko hyvä että möisit asuntosi ja muuttaisit muualle?
        Ja et jättäisi osoitettasi minnekään.

        Onhan se kauheeta että tarttee muuttaa, mutta parempi kuin että sinä ja lapsesi pääsette hengestänne!
        Entä jos vuokraisit asuntosi oksikin aikaa?
        Vaikka on tosi ollut kauhujuttuja vuokralaisista jotka ovat tärvelleet asunnon.

        Mene jutteleen poliisin tai sosiaalihekilön kanssa, että miten teet.
        Turvakodissa tietävät yös.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      382
      2121
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      63
      1333
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1320
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1208
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      88
      1143
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      97
      1002
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      944
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      890
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      821
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      770
    Aihe