Verottaja käy kimppuun ihan sikana jos omistaa jotain vähänkin. Jos ostaa jotain ,ostaa sen suoraan ulkomailta ,mökki,asunto jne , joka ei kuulu Suomen verotuksen alaisuuteen.Näin olen itse tehnyt ja viisaaksi itseni katson. Eipähän ainakaan Suomi hyödy omaisuudestani mitään.
Suomesta ei kannata omistaa mitään.
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kaikki kannattaa myydä pois ennen kun vanhenee ja kuolee. Lasten ei tarvi rasittaa elämäänsä omaisuuden hoitamisesta ja sen kanssa tappelemisesta perikunnan kanssa.
"Suomesta+ei+kannata+omistaa+mitään.
Verottaja+käy+kimppuun+ihan+sikana+jos+omistaa+jotain+vähänkin.+Jos+ostaa+jotain+,ostaa+sen+suoraan+ulkomailta+,mökki,asunto+jne+,+joka+ei+kuulu+Suomen+verotuksen+alaisuuteen.Näin+olen+itse+tehnyt+ja+viisaaksi+itseni+katson.+Eipähän+ainakaan+Suomi+hyödy+omaisuudestani+mitään."
Höpön+löpön,+omistaminen+ja+yrittäminen+sekä+maatalousyrittäminen+on+Suomen+verottajan+erityissuojeluksessa:
Yritysten+yhteisövero+on+Euroopan+ja+EU:n+alimpia+20%+ja+pääomaverotus+sekä+omistamiseen+kohdistuva+verotus+EU:n+alapäästä.+Yrittäjille+edullista+ja+kannustavaa,+työläiselle+epäedullista+ja+pienipalkkaista.
Miksei+yrittäjyys+MUKA+kannata+Suomessa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14431320/miksei-yrittajyys-kannata-suomessa
1.+Suomessa+yksi+EU:n+alhaisimmista+yritysten+yhteisöverokannoista+20%.
https://www.yrittajat.fi/yrittajat/a/uutiset/493543-viron-veromallista-selvyys-ensi-vuonna
"– Kataisen+hallituksen+kaudella+yritysveroprosenttia+alennettiin+26+prosentista+20+prosenttiin+ja+nykyisellään+se+on+läntisen+Euroopan+alhaisimpia,+ITSE+Stubb+toteaa".
2.+Suomen+pääomaverotus+n.+5,5+miljardia+euroa+vuodessa+alle+EU-keskitason.
https://www.stat.fi/tietotrendit/blogit/2015/paaomaverojen-osuus-on-suomessa-eu-keskiarvoa-pienempi/
3.+Suomen+varallisuuteen+ja+omistamiseen+kohdistuva+verotus+huomattavasti+alle+EU-keskitason
http://yle.fi/uutiset/tilastot_osoittavat_suomessa_jo_nyt_alhainen_yritys-_ja_paaomavero/6561684
Varallisuus+on+Suomessa+verottajan+erityissuojeluksessa
http://vastavalkea.fi/2015/06/03/varallisuus-on-suomessa-verottajan-erityissuojeluksessa/
"Tilastokeskuksen+Olli+Savela:+Pääomaverojen+osuus+on+Suomessa+EU-keskiarvoa+pienempi
Blogikirjoituksessaan+http://www.tilastokeskus.fi/tietotrendit/blogit/2015/paaomaverojen-osuus-on-suomessa-eu-keskiarvoa-pienempi/+4.5.2015+Tilastokeskuksen+tutkija+Olli+Savela+kirjoittaa+EU:n+verotilastoista.+Niistä+käy+ilmi+huomionarvoisia+seikkoja+Suomen+verotuksesta.
Italialainen+tyytyväinen+yrittäjä+ei+valita+Suomessa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14460516/italialainen-tyytyvainen-yrittaja-suomessa
Sen+sijaan+Suomessa+on+tutkimuksen+mukaan+Pohjoismaiden+ylivoimaisesti+alimmat+työläisten+palkat+ja+eläkkeet+2019!+Suomi+on+oikea+halpatyömaa,+ei+ihme+että+Euroopan++10€/tunti+autonkasaushalpatyö+rantautuu+Suomeen.
Yle+kertoo:+Harkitsetko+muuttoa+ulkomaille+paremman+palkan+perässä?+Laskurimme+kertoo,+missä+Pohjoismaassa+sinulle+jäisi+palkasta+eniten+käteen
1.3.2019
https://yle.fi/uutiset/3-10662005
"Laskurin+perusteella+selvä+"voittaja"+Pohjoismaista+on+Tanska+ja+hännänhuippu+on+Suomi.+Varaudu+siihen,+että+maiden+väliset+erot+voivat+olla+huomattavan+isot.
Ruotsissa+perheellinen+erityisasiantuntija+sää+käteen+490+euroa+enemmän+kuin+Suomessa+ja+Tanskassa+peräti+1680+euroa+enemmän.+Muuttaisiko+Olli+Kärkkäinen+itse+Tanskaan+töihin,+kun+käteen+jäävän+palkan+ero+on+noinkin+iso?"
Uskomatonta+miten+EK+ja+Orpon+kokoomuksen+ja+Sipilän+kepun+porvarihallitus+on+koko+ajan+pitänyt+hiljaista+tästä+faktasta.+Ruotsista+vaaditaan+kaikki+huonot+käytännöt+mm.+monikulttuurisuusmamutus,+perintöveron+poisto+ym.+mutta+ei+ruotsalaista+palkkatasoa+ja+eläkkeitä.
Myös+Tanskasta+porvarihallitus+ottaa+tarkoin+valittuja+esimerkkejä+kuten+työttömien+aktiivitoimet,+tosin+unohtaen+että+Tanskan+työttömyys-+ja+sosiaaliturva+on+paremmuudessaan+toiselta+planeetalta,+kuten+myös+palkat+ja+eläkkeet.+Tanskalaiset+kertoivat+tuossa+1.3.2019+Ylen+uutisessa+miten+Tanskassa+vaihdetaan+usein+työpaikkoja,+ja+vaihtaja+on+nimenomaan+työntekijä+ei+yritys.+Tanskan+palkat+siis+Norjaakin+paremmat.
No+Tanskan+hallitus+ei+Suomen+porvarihallituksen+tapaan+käytäkään+Nairu-konseptia,+eli+jättimäistä+tempputyöllisyyteen+piilotettua+rakennetyöttömyyttä+(Kelan+ja+TE-keskusten+Aktivointimallin+alaisia+ollut+koko+mallin+voimassaolon+ajan+yli+400.000.+Lisäksi+ilmaistöissä+Suomessa+noin+500.000+henkeä+Seura-lehden+tutkimuksen+mukaan)+jotta+palkat+eivät+nousisi+pienen+työttömyyden+ja+helpomman+työpaikan+vaihdon+takia.
Myös+suomalaisten+lomabudjetti+kertoo+että+olemme+Pohjoismaiden+pahnanpohjimmainen+tuloissa:
Suomessa+selvästi+nuukinta+lomailua
13.7.2018
"Suomalainen+kotitalous+käyttää+kesälomaansa+rahaa+keskimäärin+noin+1+300+euroa+tänä+suvena,+kertoo+Nordean+teettämä+kysely.
Voi+olla+vaikea+hahmottaa+onko+summa+paljon+vai+vähän.+Kuinkahan+moni+meistä+tietää+edes+sitä+paljonko+käyttää+omaan+kesälomaansa?
Mielenkiintoista+Nordean+kyselyssä+onkin+se,+että+suomalaiset+aikoivat+käyttää+kesälomaansa+vähiten+rahaa+Pohjoismaissa.
Ruotsissa+kesälomaan+laitetaan+1700+euroa,+Tanskassa+2000+ja+Norjassa+peräti+2500+euroa."
Suomen+työläisten+palkat+ovat+keskimäärin+-500€/kk+Ruotsiin,+-800€/kk+Norjaan+ja+-1+000€/kk+Tanskaan+verrattuna+(myös+työläisten+eläkkeet),+vaikka+Suomessa+on+Pohjoismaiden+PIENIN+julkinen+sektori,+eniten+yrittäjiä+ja+heikoin+ay-liike!
Noin asia on, mutta luuletko että persu tuosta jutustasi jotain ymmärtää? ei ymmärrä, jos vastaus tulee, se on "mutta kun mamut".