Ero.
Olen kyllästynyt mieheni lupauksiin,ettei hän joisi enää. Tämä suhde on ala,ylä mäkeä. Haluan pois tästä suhteesta, mutta meillä on lukiolainen jolla on ollut haastavaa koulunkäynti. Mieheni on sanonutkin ettei pysty kokonaan lopettamaan juomista. Joka kerta se juominen on humala hakuista ja saa olla peloissaan missä kunnossa tulee kotiin. Hän ei ole väkivaltainen mutta äänekäs päissään. Kyselen on muita vastaavassa tilanteessa olevia? Ja miten pärjään meillä on omakotitalo maksettu mutta mökki maksamatta. Olen saanut uuden vakituisen työpaikan. Ollaan miehen juomisesta keskusteltu ja muutosta olen maininnut niin mies tokaisee sit pitää vaan laittaa lusikat jakoon.
T. Pettynyt
Ero ja nuoren opiskelu toisella paikkakunnalla
2
131
Vastaukset
- Anonyymi
Tee kaikkesi että saat hänet AA-kerhoon. Mene hänen mukanaan ja odota ulkopuolella kunnes tapaaminen on loppunut. Miehesi on nähtävä ja kuultava muilta jotka ovat päässeet alkoholismista eroon että viinasta voi pysyä erossa. AAkerhosta hän saa tarvitsemansa tuen.
Jos toinen ei halua lopettaa juomista, niin sille et voi mitään, se on hänen oma valintansa. Ja se todellakin on valinta, tahdon asia kuten rakkauskin. Nyt toinen tahtoo muuta kuin rakkauttasi ja valitettavasti rakkautta ei voi vaatia, sitä voi vain antaa jos on mistä antaa ja haluaa antaa.
Et voi kuin suojella itseäsi henkisiltä vahingoilta. Voisit siis vaikkapa tehdä kumppanillesi selväksi, ettet halua enää katsoa hänen juomistaan ja olet siksi valinnut muuttavasi pois, siis vähintään asumusero alkajaisiksi.
Jos talo kerran on maksettu, niin siitä ei koidu isompaa ongelmaa. Mökin suhteen joudut tekemään toisen valinnan, luovutko siitä samalla kun luovut kumppanisi juomisesta? Se voisi mahdollistaa Sinulle ihan oman mökin myöhemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1033903
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se482771- 1142609
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣392108Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu311890Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et291733- 271582
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2181538Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?821496- 221378