Hellanlettas sentään jos mamma on kuullut minun kiroilevan ja oikeen ärähtelevän...en mä mamma tahallani...?!
No, ei ärähtele ainakaan ministerinä kauan...kiroilla hän ja moni muukin kyllä saattaa, taatusti ja asap.
Mutta ei heistä kukaan enää ministerinä.
Syyhän on selvä. Mitään ei osata ja köyhien puolella olevat puolueet nostavat vaan polttoaineveroja ja taas tuloverotusta. No, pitää saada taalaa loisille äänestäjille.
Ai eikö Suomella olekkaa pohjaton kassa...??
Alkaa riittämään Suomen tuhoaminen!
No, ei ärähtele ainakaan ministerinä kauan...kiroilla hän ja moni muukin kyllä saattaa, taatusti ja asap.
Mutta ei heistä kukaan enää ministerinä.
Syyhän on selvä. Mitään ei osata ja köyhien puolella olevat puolueet nostavat vaan polttoaineveroja ja taas tuloverotusta. No, pitää saada taalaa loisille äänestäjille.
Ai eikö Suomella olekkaa pohjaton kassa...??
Alkaa riittämään Suomen tuhoaminen!
Vastaukset 58
Vanhimmat
Monella on pinna kiriällä... ja kun mammakin vielä...kyllä häntä pitää ymmärtää. Nuori ihminen.
Itse en luonnollisesti luota ensinkään noihin...teot ensin sitten kunnia ja valta:)
Liiiiiiiiiiiii tuuuuu syömään ,
Tuuuuuu ny.......
Hienoa,annetaampa Sipilän,Orpon ja Soinin jatkaa Suomi työtään .Katsotaampa kerrankin ilman riitelyä mihin se johtaa.
Li osoitti vain kommarin sivistymättömyyden tuollaisella käytöksellä ja sillä, että hermo ei pidä, kun laitetaan faktat tiskiin. Pois tuollaiset roolimallit nuorilta! Kommari-YLE tietenkin tunkee ruutuun noita viherkommareita joka tuutista!
Ja pois tuollaiset toisten haukkujat palstoilta nuoria opettamasta, häpeä.
Todella ärsyttävä ........
Voiko vähemmällä älyllä enää akkaa valjastaa.
Olisko tämä vihreiden härveli ollu samalla luokalla.
:DDD
Miksi on niin vaikeaa myöntää olevansa kommunisti? Eli sellainen, joka halusi Suomen Neuvostoliiton osaksi ja saman kohtalon Suomelle kuin Baltian maat saivat.
https://www.verkkouutiset.fi/li-andersson-kylla-olen-marxilainen/
Miksi on niin vaikeaa ottaa asioista selvää ????
Miksi pitää koittaa tuhota Suomi kommunismilla?
Tutkikaa historiaa, kommunismi tuhoaa kaiken!
Eikö tämän taudin pitänyt olla hävinnyt Suomesta? Kommunismin syytä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8f7b6825-2002-43f8-8ec3-d22a8519555d
Onko Li-tytteli tehnyt päivääkään oikeaa työtä?
Muistakaa, juuri vasemmisto aikoinaan junaili jutut siten että te pummit voitte makailla yhteiskunnan tuella, kehdosta hautaan.
Selvitä itsellesi mitä eroa on kommunismilla ja marxilaisuudella.
Kommariin osui ja upposi, se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa.
Suomi on meidän oma maa sitä ei kommarit saa tuhota!
Li ei ole valmistunut ikinä mistään yliopistosta tai korkeakoulusta ja se kyllä näkyykin, valitettavasti!
Tässä vähän wikin määritelmää eli uskonnot pois ja vallankumous on tavoitteena. Vihaako kommari myös islamia ja kaikkia uskontoja vaiko vain kristinuskoa?
Marxin mukaan uskonto on ilmausta valtion ja yhteiskunnan kurjuudesta ja samalla myös vastalause sitä vastaan: Se on inhimillisen olemuksen mielikuvitustoteutuma, koska inhimillisellä olemuksella ei ole mitään tosi todellisuutta. Taistelu uskontoa vastaan on siis välillisesti taistelua sitä maailmaa vastaan, jonka henkistä aromia uskonto on. Uskonto on ilmausta ihmisen vieraantumisesta, siitä että hän on kadottanut oman olemuksensa, mikä taas on seurausta siitä, että hän elää vääristyneessä maailmassa.
Taistelu uskontoa vastaan voi olla vain käytännöllistä kamppailua nurinkurista maailmaa vastaan. Kyse on poliittisesta taistelusta, jota käyvät työtätekevät luokat, ennen muuta köyhälistö. Köyhälistön tulee suorittaa vallankumous, joka merkitsee tähänastisen yhteiskuntajärjestyksen hajottamista, yksityisomistuksen poistamista. Tällöin se samalla toteuttaa tehtävän, jonka kanssa saksalainen filosofia oli painiskellut: kumoaa vieraantumisen ja palauttaa ihmisen täyteen arvoonsa. Köyhälistön vallankumouksessa filosofia muuttuu teoriasta toiminnaksi.
Eikä saa tuoda ketään muualta, ne omeidän kelarahat eikä muiden.
Et sitten ymmärtänyt edes vähän:))))))
SInä olet käynyt vain kiertokoulun ja sielläkin jäit luokallesi.
''Li Andersson valmistui valtiotieteiden kandidaatiksi vuonna 2010 Åbo Akademista.
Hän on opiskellut pääaineenaan kansainvälistä oikeutta erikoistuen kansainväliseen ihmisoikeuslainsäädäntöön ja pakolaisuuteen. ''
Kommunismia ei tarvitsekaan ymmärtää, kun on sairasta.💩
Kommunismia ei tarvitsekaan ymmärtää, kun on sairasta.💩
Molemmat ovat, sanonko mistä?🚽
Opiskelkoon vaikka gremlin lukiossa niin hukkaan on mennyt kun on edelleen KOMMARI
Kommari valtiossa vahditaan omia ettei ne karkaa LÄNTEEN SYÖMÄÄN
Åbo Akademin pääsee sisään, kun osaa sanoa god dag!
Tarkoitat varmaan koko maailma voi tulla köllöttelemään yhteiskunnan tuella.Olisi kannattanut rajata tuo etu vain kantasuomalaisille.
Synagoogia ei neuvostoliitossa tuhottu.
ja antisemitismistä sai kuolemanrangaistuksen.
Väärin, yksinkertaistettuna neuvostoliitossa vaikutti Marxismi-leninismi, länsimaissa on akateemista marxilaisuutta. Voisit hieman opiskella.
Eipä niin, on vain mm. valmistunut valtiotieteiden kandidaatiksi vuonna 2010 Åbo Akademista. Ja paljon muuta toisin kuin sinä köyhä, tietämätön ja ilmeisesti lukutaidotonkin.
Kysymys ?
Miksi kommunisteilla ei palele koskaan käsiä ?
Vastaus !
Koska heillä on kädet kokoajan muiden taskuissa.
Tästä saadaankin hyvä keskustelu aikaiseksi, että viher-kommareiden aate on hävittää yksityisomistus maasta. Se on vain verhottu ovelasti esim. ilmastonmuutoksen tms. taakse, jotta saadaan nuoret mukaan vallankumouksen tavoittelemiseen Suomessa ja koko maailma kommunistiseksi.
Jos kovasti haluaa kommunismia kokeilla ja elää sen mukaan, niin ei kun menolippu vain Pohjois-Koreaan, siellä saa tästä autuudesta nauttia Li ja muut kommunistit ihan vapaasti.
Korean demokraattinen kansantasavalta, kavereiden kesken Pohjois-Korea on kaukana kommunismista. Maa luopui kaikesta kommunismin ismeistä ja on nykyisin yksinvaltiaan hallitsema diktatuuri. Mistäpä reppana olisi tiennyt.....
Voi raasu! Tämäkö on ihanteesi?
Pohjois-Korean ideologia perustuu juche-aatteeseen, maan ulkopuolella sitä on luonnehdittu stalinistiseksi diktatuuriksi.
Voi, Jeesus, että joku voi ihannoida stalinismia! Hävetkää kommarit!
Voi raasu! Tämäkö on ihanteesi?
Pohjois-Korean ideologia perustuu juche-aatteeseen, maan ulkopuolella sitä on luonnehdittu stalinistiseksi diktatuuriksi.
Voi, Jeesus, että joku voi ihannoida stalinismia! Hävetkää kommarit!
Ihmisoikeudet ovat Pohjois-Koreassa lähes olemattomat. Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelun CIA World Fact Book on luonnehtinut Pohjois-Korean valtiomuotoa termein ”kommunistivaltion yhden miehen diktatuuri” (engl. communist state one-man dictatorship). Freedom House arvioi maan olevan totalitaarinen diktatuuri. Maan ihmisoikeustilannetta on pidetty yhtenä maailman huonoimmista.
Pohjois-Koreassa ”rikotaan ihmisoikeuksia jatkuvasti ja järjestelmällisesti”, ja siihen kuuluvat poliittiset vangitsemiset, kidutus ja kuolemantuomiot. ”Kaikenlainen tottelemattomuus, kuten maasta poistuminen tai luvaton kokoontuminen tai yhdistyminen, on ankarasti rangaistua ja tiedotusvälineitä kontrolloidaan tiukasti. – – Noin 50 000 pakolaista piilottelee Kiinassa jatkuvassa palautuksen pelossa”, kertoo Amnesty Internationalin raportti.
Tuo on kommunismia, vaikka kuinka jotkut väittäisivät, että ei ole.
Voi ressukkaa, tämäkö on luetun ymmärryksesi ?
Suomi olisi kommunistinen maa, jos ei olisi suomalaiset yhdessä puolustaneet Suomea! Raskas isänmaa ja äidinkieli, suomi!♥️
Husu ja Tervo twittereissään oikein rotuoppia julistavat - eikö tämä ole fasismia ja rasismia? Lukeaa itse sieltä!
Tässä lainaus Husulta:
Tälläistä porukkaa saa kun samoilla alueilla vuosikymmeniä asutaan keskenään ja tehdään lapsia omien serkkujen kanssa. Ratkaisuksi tähänkin ongelmaan voisi olla maahanmuutto. Tämä jos ei mistään muusta syystä, niin DNA:n päivittämiseen.
Mutta nämä vastustavat tämäkin ratkaisu!
Tälle kirjoitukselle täysi 10
Husulle syyte tuollaisesta puheesta!
Tässä kommereiden rikoksia ja kukaan ei puutu?!!
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006421556.html
Turussa ei tykätä tuosta äijästä eikä LIstä!
Äärivasemmisto tulee kieltää Suomen turvallisuuden takia!
https://fi.wikipedia.org/wiki/Äärivasemmisto
Militantti äärivasemmisto Suomessa 2010-luvulla
Äärivasemmistoksi voidaan kutsua esimerkiksi Suomessakin toimivaa militanttia antifasistista liikettälähde?. Antifasistinen liike kuten Varisverkosto järjestää mellakoita ja hyökkäyksiä nationalistien kimppuun[2]. Tämä toiminta oli vielä vuonna 2017 vähäisempää kuin Ruotsissa. Varisverkosto ja Takku-verkkosivustot ovat äärivasemmiston tiedotuskanavialähde?.
Vai vielä antifasistinen Varisverkosto, kaikkea muuta eli juuri fasismia harrastavat!
Niin?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/97d7811d-30d8-4720-a49d-5e8543e6750f
Mitäs mieltä tästä?
Eiks kelaeläteillä ole muuta tekemistä kuin häiriköidä Helsinki palstalla ??
No, ku' fatta bungaa, mikäs siinä:)))
Kela elätti, geelitukka?
Ikävää puhetta kelan tuilla elävistä "pakoloisista" että on kelaelätti
Ohisalo vois käydä puhumasssa siellä EU porukoille, että ei sieltä kreikan rajalta ketään tule, ja samalla tuo koneellisen sotalapsia ym.
Iso alkusyy miksi siellä soditaan, liittyy sunni- ja shiiamuslimeitten väliseen vihanpitoon, jota ei oikein yleisesti ymmärretä. En näe tässä asiassa muuta keinoa EU:lle kuin katsoa ja odottaa tai sitten tehdä jotain muuta.
Paska puhuja on tuokin muija, ei muka tienny kirjotuksista. Käyttääkä joku muu sen tiliä. EROA.
https://www.uusimaa.fi/artikkeli/846467-italia-aikoo-sulkea-maan-koulut-ja-yliopistot-koronaviruksen-takia
Luenko nyt oikein, että vapautetaan 54 000 vankia?
Tartuntoja on viime päivinä todettu enenevissä määrin myös Iranissa, joka on kertonut yli 2 300 ihmisen saaneen tartunnan. Maassa on kahdessa viikossa kuollut lähes 80 ihmistä virukseen.
Tiistaina maa kertoi yrittävänsä hillitä tartuntoja vapauttamalla 54 000 vankia, kertoo muun muassa yleisradioyhtiö BBC. Iranin viranomaisten mukaan vankeja on vapautettu ylitäysistä vankiloista sen jälkeen, kun heidät on ensin testattu viruksen varalta.
Iranissa virukselta ei ole välttynyt edes maan poliittinen eliitti. BBC:n mukaan 290 parlamentin jäsenestä 23:lla on todettu tartunta.
Yhteensä tartuntoja on maailmalla todettu noin 93 000.
Ja kohta täällä.